Zahraničí

Sledujte dění v elitních zahraničních soutěžích Švédsku, Finsku a Švýcarsku

Švýcarská NLA zná finalisty. Náročnou sezónou nakonec nejlépe prošly Köniz a Wiler tedy 3. a 4. tým po základní části. Máme tak jistotu, že letos v NLA zvítězí český hráč. Na straně Könizu hraje Martin Kisugite a v dresu Wileru Radek Sikora mladší, na kterého z lavičky dohlíží jeho otec.

Letošní sezóna měla být tou, ve které Classic přijde o svou dominanci na finskou nejvyšší soutěží. Už v semifinále proti Nokianu musel rozhodnout až v sedmém zápase a ve finále měl proti sobě zdatného vyzyvatele. Oilers budovali svůj tým k tomu, aby právě letos sesadil suveréna posledních let trůnu. Jenže to se nestalo. Hráči SC Classic ve finále...

Zatímco ve Finsku se pomalu chystají na start finálové série, Švédsko upírá své zraky ke startu semifinále SSL. Mezi poslední kvarteto nejlepší ligy světa se probojovaly první čtyři týmy dlouhodobé části. Papírové předpoklady říkají, že by si v Superfinále měla zahrát Storvreta, naopak souboj Kalmarsundu s Falunem slibuje obrovskou zápletku.

Už to vypadalo, že se finále finské nejvyšší soutěže bude muset obejít bez hegemona posledních let. Classic však dokázal svou velikost a může se těšit na finálovou sérii, ve které ho vyzvou Oilers a dají se očekávat fantastické bitvy.

F-liiga zná složení semifinálových dvojic. Mezi nejlepší čtyři postoupily nejúspěšnější týmy základní části, byť Nokian musel svou pozici obhájit až v rozhodujícím 7. zápase proti Happee. Classic nyní čeká série právě proti Nokianu a Oilers si to rozdají s TPS.

V závěrečném kole základní části SSL už většině týmů o nic nešlo a na výsledcích to bylo vidět. V 7 zápasech padlo 113 gólů! Nejsledovanějším zápasem byl souboj Pixba a Kalmarsundu. Domácí potřebovali nutně vyhrát, aby v tabulce poskočili do play off. Navíc se zápas zvrhul v souboj o vítězství v kanadském bodování. Kalmarsund vedl už 0:6, ale...

Také ve Švýcarsku skončila dlouhodobá část a začne play off. Švýcaři v průběhu základní části rozdělili tabulku a v její horní části bojovalo 6 nejlepších týmů o co nejlepší umístění, v dolní části se dva týmy mohly prokousat do vyřazovacích bojů a zbytek musí hrát o záchranu. Těmi šťastnými byli nakonec Langnau a WaSa. Ti se přidali k elitní...

F-liiga došla jako první k závěru základní části a stojí před startem play off. Největším favoritem na titul je opět finský hegemon Classic SC, ale za jeho zády se sešikovala silná smečka pronásledovatelů v čele s duem Oilers - TPS. Vyřazovací část začíná ve čtvrtek a my se podíváme na jednotliové série.

Před pár týdny jsme psali o tom, že Falun po sezóně opustí jeho úspěšný trenér Thomas Brottman, který vytvoří s Niklasem Nordénem tandem u švédské reprezentace. Od té doby se spekulovalo, kdo svérázného trenéra u kormidla nahradí.

Ve Švédsku se hrají nejlepší florbalové soutěže světa, což by samo o sobě mohlo stačit. Ale v zemí tří korunek se dějí nejzajímavější věci a na poli manažerském. Naše problémy se pak někdy mohou zdát jako bouře ve sklenici vody. Podíváme se na několik zajímavých kauz posledních měsíců.