Největší budoucnost ve Vítkovicích

05.09.2023

Již třetím rokem jsme hodnotili mladé hráče prvních pěti ročníků, které mohly v uplynulé sezoně hrát nejvyšší domácí soutěže. Letos to byly ročníky 2001, 2002, 2003, 2004 a 2005. Nyní jsme vzali výsledky jednotlivých ročníků, dali je dohromady a podívali se, ve kterých klubech se koncentruje nejvíce potencionálních budoucích hvězd. Celkově se do žebříčků dostalo logicky 50 hráčů, z toho 43 bude v nadcházející sezoně hrát v Česku a budou reprezentovat barvy dvanácti klubů. Pro zajímavost ze superligových týmů nemá v žebříčcích žádného zástupce trio Karlovy Vary, BUTCHIS a Vinohrady.

foto: Florbal Vítkovice
foto: Florbal Vítkovice

Jasným králem se staly Vítkovice. Ty měli v pěti žebříčcích hned 8 hráčů. Ti se navíc v drtivé většině pohybovali v elitní pětici a navíc se jednalo v největší části o ročník 2005 a 2004. Ve Vítkovicích se tedy na budoucnost mohou těšit. Samozřejmě pokud hráče v kádru udrží. Jedním z největších témat léta bylo, zda v kádru ostravského klubu zůstane Adam Zubek, který koketoval s přestupem do Tatranu. Na podobné ataky se ve Vítkovicích musí připravit i v dalších letech.

Na děleném druhém místě se umístila Bohemka a možná trochu překvapivě i Chodov. Oba mají v žebříčku 6 zástupců. Zatímco Bohemka má výrazné tváře jako Malič, Buršík či bratři Petrákové, v případě Chodova se jedná spíše od hráče z druhé poloviny žebříčku.

Na dalším místě je duo Sparta a Tatran. Ten má objektivně nejúspěšnější mládež posledních let, ale v kádru elitního týmu je silná ekipa ročníků 1998 až 2002 a přes tyto hráče se další mladé naděje tolik neprosazují, což je může handicapovat i v našich žebříčcích. Spartu posunuly na číslo 5 hned dva letní importy. Jakub Bohuslávek a Jan Peška doplnili trio sparťanských mladíků Hejna, Sedláček a Mühlfeit.

Prvním týmem mimo Prahu a Vítkovice je Liberec. Ten přes léto ztratil Šimona Stránského a je tak na čísle 4. V Liberci by měl přijít na řadu další silný ročník, takže po sezoně může být ještě veseleji.

Black Angels dodali do žebříčku 3 hráče, 2 dodalo FBC Ostrava a po 1 Boleslav, Česká Lípa, Pardubice a prvoligové Kladno.

Vítkovice - 8 (Fukala, Jankovský, Zubek, Gattnar M., Palčinský, Gattnar R., Šmíd, Sidunov)

Bohemians - 6 (Petrák J., Bílek, Malič, Petrák K., Kawulok, Buršík)

Chodov - 6 (Votava, Matoušek, Hodík, Klápa, Dufek, Slunečko)

Tatran - 5 (Vavroušek, Jurco, Havlas, Hanák, Čermák)

Sparta - 5 (Mühlfeit, Sedláček, Bohuslávek, Hejna, Peška)

Liberec - 4 (Faksa, Smutný, Wiener, Janeček)

Black Angels - 3 (Doležal, Burian, Fryš)

Ostrava - 2 (Pobořil, Chatrný)

Lípa - 1 (Pekárek)

Kladno - 1 (Bachmaier)

Florbal MB - 1 (Beneš)

Pardubice - 1 (Haleš)