Ignoruje reprezentace Moravu?

27.07.2021

Okurkové období, které vyplnily o zahraniční týmy ochuzené Prague Games, pomalu končí a nadcházející Bohemia Trophy v podstatě rozjede finální fázi přípravy elitních týmů na novou sezónu. Na turnaji v Boleslavi se představí i česká juniorská reprezentace, která před pár dny oznámila nominaci na srpnové domácí MS. Nominaci jste určitě zaregistrovali a v zásadě nepřinesla žádná velká překvapení. Vzbudila však na sociálních sítích debaty ohledně poměru Čechy versus Morava.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

V aktuální nominaci na brněnské MS najdeme 2 hráče původem z moravských klubů, byť aktuálně už oba nosí dres Mladé Boleslavi. O moc jiné to nebylo ani před dvěma roky. V nominaci pro MS v Kanadě byli tehdy 3 zástupci Moravy a s přimhouřením oka můžeme přidat ještě Dalibora Švédu, který však nominační období strávil již v Tatranu. Na bronzovém MS 2017 to bylo ještě horší, když Moravu zastupoval pouze Petr Koláčný a při bronzu v roce 2015 byli v kádru 4 mladíci v Moravy a Slezska. Zásadní otázka zní: Ignoruje realizační tým složený ze zástupců českých klubů moravské hráče nebo prostě východ republiky nenabízí takovou kvalitu?

Jednoduchá odpověď samozřejmě neexistuje. Na posledních třech šampionátech jsme brali medaili, což samozřejmě dává silnou kartu do roku realizačním týmům. My se na to zkusíme podívat skrz vytížení hráčů v Superlize, což je v Česku jeden z hlavních argumentů pro konečnou nominaci.

V letošní sezóně nastoupilo v základní části Superligy 45 českých hráčů ročníku 2002. To je mimochodem nejvíc napříč všemi ročníky a o naší domácí soutěži to ledacos vypovídá. Hráčů ročníku 2003 bylo 34. Z celkového počtu 79 bylo 5 brankářů. Ze 74 hráčů v poli odehrálo alespoň 3 hodiny čistého času 18 hráčů ročníku 2002 a 15 hráčů ročníku 2003. Z tohoto počtu celkem 33 hráčů bylo zástupců moravských klubů 9. Z toho Adam Hemerka v půlce sezóny přestoupil do Mladé Boleslavi a Lukáš Punčochář sbíral minuty výhradně v dresu Bohemians. Mezi touto devítkou nenajdeme žádného zástupce Vítkovic a jen 2 z FBC Ostrava. Pokud bychom se posunuli nad 7 hodin, což už nasbírají pouze opory svých týmů, nenajdeme mezi 12 hráči žádného z Moravy.

Už tyto fakta ukazují, že samy moravské kluby svým hráčům příliš nevěří a není tak důvod, proč by měli reprezentační trenéři přemýšlet jinak. V diskuzích se pak objevovala jména hráčů ročníku 2004, především pak Martina Gattnara. Jenže ten bohužel v letošní sezóně nemohl přesvědčit, že je generačním talentem jako třeba v minulosti Filip Langer či Filip Forman.

Tyto statistiky jsou také odrazem současného rozložení sil mezi kluby. Zatímco před pár lety patřily týmy Vítkovic, Ostravy, Bulldogs či Havířova mezi bašty mládežnického florbalu, dnes je například juniorskou soutěž válcují pražské týmy. Za poslední 4 sezóny se do semifinále juniorské soutěže dostaly mimo pražské týmy pouze jednou Vítkovice a jednou Ústí. Zbylých 14 míst obsadily pražské týmy.

Když půjdeme ještě o krok dál a podíváme se na kádr mužské reprezentace či na hráče, kteří by v něm mohli být a nejsou, tak juniorskou reprezentací neprošla prakticky jen čtveřice Jiří Bauer, Jiří Besta. Josef Rýpar a Tomáš Sýkora. To ukazuje na to, že se pravděpodobně nejedná o ignoraci ze strany trenérů, ale spíše o dlouhodobý ústup ze slávy v podání moravského florbalu, jehož vlajku v posledních letech drží prakticky pouze Vítkovice, které však své mladé hráče do mužského florbalu infiltrují pozvolněji než třeba někteří pražští konkurenti v čele s Bohemians.

A jaký je váš názor na tuto problematiku?

Aktuality

27.05.2024

20. 5. 2024 | Po skvělé sezoně v dresu Butchisu přichází Matyáš Kalina na hostování do Tatranu. Více přestupů a spekulací ZDE

V průběhu sezony se toho o situaci v Black Angels hodně napovídalo i napsalo. Ve hře byly možné vstupy nových osob do vedení klubu, prodeje licencí nebo jen stěhování do Loun. I my jsme tomuto tématu věnovali jeden ze svých článků. Vedení Black Angels tehdy reagovalo razantně, připustilo potíže, ale existenční problémy klubu odmítlo. V posledních...

Florbalová sezona 2023/24 je definitivně za námi. A je tu tedy příležitost podívat se na to, jak si vedly jednotlivé kluby v nejvyšších celostátních soutěží. Mezi ty počítáme obě nejvyšší dospělé soutěže, obě juniorské ligy a také obě dorostenecké. Samozřejmě bychom mohli přičíst i 1. ligu mužů a teoreticky i MČR starších žáků, ale pro naše potřeby...