Superliga pohledem statistik - týmy

27.12.2021

Přes vánoční svátky má Livesport Superliga pauza, ale hned 2. ledna opět odstartuje a týmy budou mít před sebou posledních 7 kol základní části. V těch se bude bojovat o postup do čtvrtfinále, ale poprvé v historii také o předkolo. Pauzu jsme se rozhodli využít k pohledu na statistiky nejvyšší mužské soutěže, které jsou sbírány kluby pro potřeby Českého florbalu.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

V Superlize aktuálně najdeme 4 týmy, které v průměru dávají 7 a víc branek. Nejvíce branek (149) nastřílela Mladá Boleslav, následují Tatran a Vítkovice (142) a zmíněný průměr dosahuje ještě Chodov (133). Na druhé straně žebříčku nalezneme 3 týmy, které ještě nedosáhly na metu 80 branek. Na posledním místě jsou Vinohrady (74) a o kousek před nimi Pardubice a brněnský Hattrick (78).  

Pohled na čísla jednotlivých defenziv ukazuje, proč je elitní trio odskočené od zbytku startovního pole. I zde vládne Mladá Boleslav (66), následovaná Tatranem (70) a Vítkovicemi (78). Pod hranicí 100 inkasovaných branek najdeme ještě Spartu (91). Naopak Česká Lípa inkasuje v průměru více než 8,5 branky na zápas. Se 162 inkasovanými brankami je na posledním místě. O kousek před ní najdeme Pardubice (155) a Vinohrady (149).

Statistiku přesilovek bychom snad ani nemuseli zmiňovat. V minulé sezoně jsme se obsáhle věnovali tématu přesilovek ve dvou článcích (články naleznete ZDEZDE) a ani letošní ročník nepřináší žádné překvapení. Této statistice opět vládne Bohemka. Aktuálně má na svém kontě 57 přesilových her a může atakovat vlastní rekord (81). Na druhém místě jsou Black Angels se 49 přesilovkami. Není bez zajímavosti, že právě Michal Jedlička a Tomáš Janeček vytvářeli před startem loňského play off tlak na rozhodčí prostřednictvím videí před startem čtvrfinálových sérii. Kauze jsme se věnovali ZDE. O 18 přesilovek méně než Bohemians mají na třetím místě Otrokovice a následně už je tabulka poměrně vyrovnaná. Tatran hrál o 20 přesilovek méně než klokani, Boleslav o 30 méně a Vítkovice dokonce o 32 přesilových her méně. Úřadující vicemistr hrál 25 přesilovek a méně měla k dispozici pouze Česká Lípa (22).

Bohemka má také s spolu s Tatranem nejvyšší počet vstřelených branek v přesilových hrách. Oba týmy nasázely 21 přesilovkových gólů. Tatran má také nejúspěšnější komando v Superlize. Přesilovky proměňuje s úspěšností 56,76%. Jen o pár desetin hůře jsou na tom Vítkovice (56%) a přesně poloviční úspěšnost má Chodov. Nejméně gólů v přesilovce (7) vstřelili Pardubice a Česká Lípa. Pardubice mají také nejhorší úspěšnost využití (26,92%). Pouze 3 týmy (Vítkovice, Chodov, Ostrava) neinkasovaly při vlastní přesilovce branku. Naopak Hattrick 9 branek v přesilové hře vstřelil a 5 inkasoval.

Největší počet oslabení (50) zatím odehrála Česká Lípa. Ta posbírala nejvíce dvouminutových trestů (48) a nejvyšší počet trestných minut (136). Naopak nejčistěji hrajícím týmem jsou Vítkovice, které hrály pouze 19 oslabení a dostaly 21 dvouminutových trestů. Vítkovice také inkasovaly nejméně branek v oslabení. Spolu s Bohemkou a Ostravou jsou na čísle 6. Naopak Česká Lípa dostala už 30 gólů ve chvíli, kdy měla hráče na trestné lavici. 

Nejlepší úspěšnost oslabení mají hráči Bohemians (77,78%), následovaní Tatranem (75,67%) a Ostravou (73,91%). Naopak obavy z přesilovky soupeře musí mít v již mnohokrát zmiňované Lípě (40%), ale také na Vinohradech (44%).

Hattrick, Black Angels a Vinohrady v oslabení ještě neudeřili, naopak Chodov a Tatran vstřelili hned 4 branky ve svém oslabení.

Na závěr se podíváme na statistiky střelby. Je třeba podotknout, že se jedná pouze o střely na branku. V celkovém počtu vede Chodov s 515 střelami. To dělá průměrně 27 střel na branku na zápas. V závěsu jsou Bohemians (508) a Tatran (498). Naopak nejméně pokusů vyslaly Pardubice (355) a jen o málo více mají Hattrick (361) a Liberec (369). V průměru se tyto týmy pohybují kolem hodnoty 19 střel na zápas. 

Liberec sice málo střílí, ale může se chlubit vysokou efektivitou 30,08%. O fous lepší je v Superlize pouze Mladá Boleslav (30,41%). Naopak největší střelecké trápení prožívají na Vinohradech. Jejich úspěšnost střelby je pouze 18,59%. O trochu lépe si vedou Česká Lípa (20,59%), Hattrick (21,61%) a Pardubice (21,97%).

Tolik pohled na základní týmové statistiky a než se Superliga rozjede, podíváme se ještě na ty hráčské.