Přesilovky, přesilovky, přesilovky

06.10.2020

Livesport Superliga má za sebou 6. kolo a byť komopletní porci zápasů odehrála pouze trojice týmů ve složení Vítkovice, Hatrrick Brno a FBC Ostrava, rozhodli jsme se poprvé v sezóně podívat na některou ze statistik. 

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Když jsme si otevřeli tabulku Livesport Superligy, trkly nás do očí hlavně jeden údaj. Je to počet přesilových her jednotlivých týmů. Na jednom pólu najdeme Bohemku, která odehrála během 5 zápasů neskutečných 21 přesilových her. Na druhé straně této tabulky najdeme Spartu, Pardubice a Vinohrady. Tyto týmy odehrály 4 zápasy a hrály 5 přesilovek. Z výběru jsme vynechali Mladou Boleslav, neboť její 2 zápasy a 3 přesilovky nemůžeme s ostatními týmy porovnávat.

Vysoký počet přesilovek Bohemky není v českém florbale nic nového. Téhle statistice vládnou svěřenci Michala Jedličky nepřetržitě od sezóny 2016/2017. Za tuto dobu (včetně letošní sezóny) odehráli klokani 279 přesilovek. Na druhém místě je Ostrava s počtem 201 přesilovek, ale třeba Tatran jich za tu dobu hrál pouze 141 a Mladá Boleslav jako nejúspěšnější tým tohoto období 163! Při průměrném využití přesilových her přibližně 40% a nominálním rozdílu mezi Bohemku a Tatranem, který dělá 138 přesilovek, je Bohemka v plusu přibližně 55 branek.

Letošní číslo 21 bije do očí i z toho důvodu, že například Vinohrady hrály v minulé sezóně 25 přesilovek za celou sezónu! Rozdíl mezi Bohemkou a Spartou a spol. je nyní propastných 16 přesilovek.

A co tedy za obrovským nepoměrem Bohemians proti zbytku ligy hledat? Ve florbalovém hnutí a hlavně mezi soupeři se hodně nahlas mluví o neschopnosti rozhodčích ustát tlak Michala Jedličky, jehož agresivní chování je dlouhodobě tolerováno. Je to samozřejmě jen domněnka, ale kdo byl někdy přítomen na zápase Bohemians, musí tomuto vysvětlení dát částečný kredit.

Svůj díl na tom má určitě i individuální kvalita hráčů Bohemians. To je opět těžko zpochybnitelný fakt. V posledních sezónách nastupují v zelenobílém dresu velmi šikovní hráči, kteří se umí s míčkem velmi dobře pohybovat. Jenže pak se na mysl dere otázka, zda podobně šikovné hráče nemá i zmiňovaný Tatran, Boleslav či Vítkovice (174 přesilovek za stejné období) s Chodovem (151)?

No a pak je tu třetí teze, která vlastně spojuje první dvě a poukazuje na nekvalitu českých sudí. Hráči Bohemians jsou totiž také často ještě junioři a logicky tak ztrácejí oproti některým soupeřům ve fyzické síle a padají i při menších kontaktech než jejich soupeři. Když se k tomu přidá neustálý tlak z lavičky Bohemky. Možná právě takhle vznikají čísla, nad kterými prostě nejde mávnout rukou. 

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Tento článek samozřejmě může působit jako útok na Bohemians, ale čísla jsou tak křiklavá, že jsme je nemohli jen tak přejít. Určitě budeme sledovat vývoj počtu přesilovek, ale chtěli bychom se v budoucnu věnovat i dalším statistikám jednotlivých týmů, jakmile budou v průběhu sezóny více vypovídající.