Přesilovky, přesilovky, přesilovky

18.03.2021

Na začátku sezóny jsme vydali článek se stejným názvem a ten vzbudil velký ohlas. Můžete se k němu vrátit ZDE. Proto jsme se ke stejnému tématu vrátili i po konci základní části. Nahrála nám i další epizoda podcastu Buriho Backchecking, jejímž hostem byl trenér Bohemky Michal Jedlička. Ten nešetřil kritikou sudích a řekl, že sám dává rozhodčím zpětnou vazbu prostřednictvím videí.

Tentokrát jsme téma vzali z trochu jiného pohledu. Bohemians popáté v řadě ovládli statistiku počtu přesilovek. My jsme si udělali porovnání dvou produktivních týmů Superligy, které se navíc prezentují aktivním herním stylem. Prostě jsme se podívali, za co jsou soupeři Bohemians a Vítkovic nejčastěji trestaní.

Vítkovice byly v letošní základní části nejofenzivnějším týmem. Nastřílely 220 branek a z toho 16 v přesilových hrách. To dělá 7% jejich ofenzivní produkce. Hráči Bohemians nastříleli za stejné období 201 branek a v rámci soutěže se umístili na třetím místě hned za Vítkovicemi a Mladou Boleslaví. Z tohoto počtu bylo 36 branek dosaženo v přesilových hrách. To je nový rekord nejvyšší soutěže a dělá to 18% gólové produkce týmu. Nás zajímalo, za jaké přestupky jsou soupeři těchto dvou týmů nejčastěji vylučováni.

Bohemians statistiku odehraných přesilových her opanovali s počtem 77. To je o 4 méně než loni, když stanovili nový rekord. Na druhém místě se umístil Tatran, který odehrál 56 přesilovek a Vítkovice skončily devátém místě s počtem 41 přesilovek.

Počet přesilovek v základní části 2020/21

1. Bohemians - 77
2. Tatran - 56
3. Black Angels - 53
4. Otrokovice - 51
5. Mladá Boleslav - 50
6. Pardubice - 49
7. Liberec - 48
8. Ostrava - 46
9. Vítkovice, Chodov, Hattrick - 41
12. Sparta - 40
13. Vinohrady - 35
14. Česká Lípa - 29

Jak jsme již naznačili v předchozí části textu, zajímalo nás, za jaké přestupky jsou soupeři Bohemians a Vítkovic vylučováni. Vytáhli jsme ze zápisů všechny vyloučení ze zápasů těchto klubů a postavili je proti sobě. Zajímavé je, že se u mnoha přestupků čísla velmi podobají, ale především ve dvou řádcích najdeme velkou disproporci. Jedná se hrubost a také přestupky, které jsme si nazvali jako technické. Zařadili jsme tam špatné střídání a nedovolenou vzdálenost. U hrubosti je potřeba dodat, že ani jednu se u Bohemky nebo Vítkovic nejednalo o vzájemný trest dvou hráčů.

Nechceme se pouštět do hodnocení zmíněných faktů. To přísluší někomu jinému. Chtěli jsme se jen podívat na zajímavá čísla, která většinou zůstávají tak trochu za oponou a pravděpodobně s nimi nikdo ani nepracuje. Na závěr ještě tabulka počtu přesilovek od sezóny 2014/15, do které jsme zahrnuli pouze týmy, které v uvedeném období nejvyšší soutěž neopustily.