Raketový růst Liberce i trápení perníkářů

10.03.2024

Už jsme se podívali na statistky týmů i jednotlivců, ale ještě jsme se nevěnovali tomu nejdůležitějšímu. A tím je samozřejmě konečné umístnění jednotlivých týmů a počet bodů. Konečné umístění týmů po základní části 2023/24 jsme porovnali s našimi předsezonními predikcemi. Celé ohlédnutí jsme dělali až po skončení osmifinálových sérií, kdy nám vykrystalizovala elitní osmička.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

ESA logistika Tatran Střešovice, 63 bodů, 218:101 (náš tip 2. místo)

Opět to zvládli. Tentokrát sice ne bez ztráty kytičky, ale to jim nakonec může být jedno. Tatran prožil turbulentní období, ale odchází z něj jako vítěz Champions Cupu, domácího poháru, základní části a největší favorit play off. Střešovice se mohli spolehnout na Tomáš Jurca v bráně a snad ještě více než loni na širokou paletu produktivních hráčů. Hned 9 z nich se dostalo přes hranici 10 branek. I přes některá zakolísání tak mohou být obhájci titulu maximálně spokojeni. A teď začíná útok na treble. První překážkou bude čtvrtfinálový nováček z České Lípy.Předvýběr.CZ Florbal MB, 61 bodů, 304:117 (náš tip 1. místo)

Předvýběr.CZ Florbal MB, 61 bodů, 304:117 (náš tip 1. místo) 

To v Boleslavi asi úplně jásat nebudou. Druhé místo není žádný průšvih, ale cíl byl jasný. Když se k tomu připočte vypadnutí z pohárové soutěže, musí být před play off v Boleslavi slušný tlak. Mladá Boleslav nasázela přes 300 branek, dvouciferné výprasky rozdávala na počkání, ale utržila porážku od každého z prvních 7 týmů Superligy. Trenér Naava má v kádru neuvěřitelných 14 desetigólových střelců a pro play off tedy mimořádně široký kádr. Dokáže s ním doplout až k titulu? Napoví už první série s Libercem.

1. SC TEMPISH Vítkovice, 60 bodů, 213:125 (náš tip 3. místo)

Vítkovice tradičně prošly základní částí tak nějak na pohodu. Prakticky neztrácely s týmy ze spodní poloviny tabulky a dokázaly porážet i elitní týmy. Produktivita týmu neleží na jednom hráči či formaci, zároveň žezlo hodně přebírá vítkovické mládí. Tradičně funguje obrana a spolehnout se dá i na brankáře. Když připočteme tradiční vítkovický play off mode a pozici třetího vzadu, tak to může být hodně zajímavé. Hodně naznačí už série s Bohemkou.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV, 57 bodů, 197:138 (náš tip 6. místo)

Jedno z pozitivních překvapení. Už se zdálo, že se Chodov bude jen zhoršovat, ale v letošní základní části nastal opak a tým trenéra Podhráského si meziročně o 8 bodů polepšil a do poslední chvíle reálně bojoval po pozici v elitní trojce. Spolehnutí opět bylo na tradiční duo Ondrušek – Vávra, ke kterým se produktivitou přidal Mikuláš Komárek a velkou oporou byl i Karel Hodík. Na Superfinále to asi nebude, ale návrat do semifinálové série je teď reálným cílem i když Sparta bude hodně náročným protivníkem.

ACEMA Sparta Praha, 51 bodů, 196:147 (náš tip 4. místo)

Na Spartě asi úplná spokojenost nebude. Posílený tým určitě myslel minimálně na první čtyřku. Sparta vytvořila extrémně produktivní formaci kolem bodového krále Jiřího Curneyho, ale za ní bohužel zeje veliká díra. Nejde jen o produktivitu, ale zbylé dvě formace často prohrávají své minizápasy. Bude tedy otázkou, zda trenér Vojta do play off lajny nějak promíchá. Sparta má rozhodně kvality i ambice na semifinále, ale povést se to nemusí. Pokud však Chodov srazí, může získat potřebné sebevědomí a potrápit kohokoliv.

FbŠ Bohemians, 50 bodů, 222:145 (náš tip 5. místo)

I Bohemka si na podzim vyzkoušela nový formát Champions Cupu a zřejmě ji to stálo několik bodů, které nakonec třeba chyběli v boji o TOP4. V jednu chvilku to mohlo vypadat i na účast v předkole, ale tuhle blamáž nakonec klokani poměrně v klidu odvrátili. Michal Jedlička opět ordinuje svému týmu ofenzivní styl, ze kterého vzešel nejlepší střelec soutěže a na konci základní části se zdálo, že i brankáři získávají na jistotě. Nic jiného než postup do semifinále tak Bohemka v hlavě mít nemůže, ale přes Vítkovice to bude hodně trnitá cesta.

FBC Liberec, 42 bodů, 180:195 (náš tip 7. místo)

Očekávaný skokan sezony. I bez Šimona Stránského a Daniela Mücka přidal Liberec na své konto meziročně 14 bodů a neměl žádné potíže s postupem do předkola. Řada mladíků udělala další posun a mezi všemi vyčníval kapitán Vojtěch Wiener, který se zařadil mezi nejlepší ofenzivní hráče soutěže. Osmifinále se v případě Liberce neobešlo bez zakolísání, ale nakonec si splnil roli favorita a ve čtvrtfinále už může pouze překvapit.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 34 bodů, 110:166 (náš tip 10. místo)

Ostrava je záhadou posledních let. Klub se skvělými podmínkami a poměrně silným regionem v zádech není schopen postavit konkurenceschopný tým. Na předkolo to sce ještě poměrně v klidu stačilo, ale vypadnutí s Českou Lípou musí na celou sezonu házet totální stín a bude zajímavé sledovat, co se bude v tradičním klubu dít dál.

FBC 4CLEAN Česká Lípa, 31 bodů, 149:197 (náš tip 9. místo)

I díky příchodu Radima Křenka prožívá Lípa historickou sezonu. V základní části získala několik zajímavých skalpů včetně výhry nad Tatranem a premiérově si zahrála osmifinále play off. V něm navíc dokázala otočit sérii s ostravským FBC. Tým kolem ikony Štěpána Slaného tak má splněno a čtvrtfinále si může pořádně užít.

TJ Sokol Královské Vinohrady, 31 bodů, 112:193 (náš tip 11. místo)

Vinohrady opět postavily zajímavý tým, tentokrát doplněný i o zahraniční akvizice. V základní části byly pro většinu týmů hodně nepříjemným soupeřem a nakonec si proklestily cestu do osmifinále. Ani tam nebyly bez šance, ale v rozhodujícím zápase se ukázala větší kvalita Liberce. Přesto musí na Vinohradech hodnotit sezonu pozitivně.

BLACK ANGELS, 26 bodů, 124:192 (náš tip 8. místo)

Blaci od svého postupu patřili ke štikám ligy a také k těm ofenzivnějším týmům. Ztráty Tomše Hanáka a Jakuba Bočka se však projevily fatálně a především první polovina letošního ročníku byla ze strany Black Angels hodně špatná. V roce 2024 přišlo vzepětí, ale na předkolo už to nestačilo. Blaci se tak budou zachraňovat a jejich setrvání v Superlize je velkou otázkou.

FB Hurrican Karlovy Vary, 18 bodů, 139:209 (náš tip 13. místo)

Ostřílené karlovarské borce doplnilo tatranské mládí, když si Střešovice z Varů udělaly takový inkubátor svých mladých talentů. Tento mix přinesl několik zajímavých výsledků, ale boj o předkolo play off v podstatě nebyl tématem. Přesto by Vary měly Superligu udržet a pak bude zajímavé sledovat jakým směrem s v budování kádru vydají.

BUTCHIS, 14 bodů, 122:235 (náš tip 14. místo)

Nováček vnesl do Superligy svěží vítr a také zapsal několik zajímavých výsledků. Fanoušci se začali učit jména jako Kalina či Černý a po letech opět oživil nejvyšší soutěž Jan Zahalka. Ve druhé polovině sezony začal kmenu docházet dech a může být těžké nyní nahodit motory zpět a dojít k záchraně.

SOKOLI Pardubice, 8 bodů, 100:226 (náš tip 12. místo)

Největší zklamání ročníku. Pardubice se po konci matadorů Buriana a Teichmana a odchodu mladých pušek Šmída a Kučery víceméně potácely od porážky k porážce a jejich kádr nenabízí moc zajímavých jmen. Poslední události naznačují, že ani atmosféra uvnitř klubu není ideální, a tak by na jejich záchranu asi moc lidí nevsadilo. Jenže to už tu párkrát bylo. Jen tentokrát možná ty zkušenosti mohou chybět