Základní část pohledem statistik

06.03.2024

V úterý už se rozjelo předkolo play off, ale než začnou ty pravé boje o medaile, tak se ještě vraťme k základní části Livesport Superligy. Ta má za sebou jednu z nejzajímavějších dlouhodobých částí, ve které měl málokdo své místo jisté. V tomto článku se na Superligu podíváme pohledem statistik týmů. Tou nejdůležitější jsou samozřejmě body, ale k tomu se vrátíme ještě v samostatném článku. Nyní se budeme věnovat ostatním měřeným statistikám.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Začněme u koření florbalu a tím jsou branky. Mladá Boleslav vytvořila absolutní rekord v počtu nastřílených branek, když jich nasázela 304, což dělá průměr přes 11 gólů na zápas. Ještě větší sílu tohle číslo dostane, když vidíme, že Bohemians, na druhém místě této statistiky, nastříleli "pouze" 222 gólů a Pardubice, jako nejméně produktivní tým, daly 100 branek.

Když se na gólovou statistiku podíváme z druhé strany, tak nejlepší obranou disponoval Tatran. Ten inkasoval pouze 101 branek, což dělá průměr necelé 4 góly na zápas. Nejhorší defenzivou se nakonec prezentoval nováček Butchis, který obdržel 235 gólů.

Mladá Boleslav měla logicky i nejvyšší úspěšnost střelby. Prakticky každá třetí rána na branku skončila v sítí. Nad 30% úspěšnosti se dostaly ještě Vítkovice, naopak největší střelecké trápení prožívaly Vinohrady, které jen těsně přeskočily hranili 20%. Zároveň Boleslav i nejvíce pálila. Na branky soupeřů poslala neuvěřitelných 922 střel. Oproti tomu Pardubice pouhých 471.

Statistiku počtu přesilovek již tradičně ovládla Bohemka. Ta hrála největší počet přesilových her i v 7 přechozích sezónách. Za tu dobu hrála 537 přesilovek, Liberec a Ostrava, kteří jsou na děleném druhém místě, 362. Letos hráli Bohemians 60 početních výhod, na druhé straně Pardubice pouze 31. V procentu využití skončila Bohemka na druhém místě, když se před ní dostala Boleslav s úspěšností 58%. Díky počtu přesilovek však klokani nasázeli nejvíc branek, konkrétně 31. Nejhorším týmem v tomto ohledu byly opět Vinohrady s úspěšností 20% a pouhými 7 góly. Karlovy Vary a Butchis dovolili svým soupeřům nejvíc úniků v oslabení, oba kluby takto dostali 6 branek.

Nejvylučovanějším týmem sezony byla suverénně Česká Lípa. Její hráči posbírali 170 trestných minut a nasbírali také nejvyšší počet dvouminutových trestů (66). Nejslušnějším týmem byly Vítkovice, které obdržely pouze 54 trestných minut a žádný vyšší trest. Nejvyšší úspěšnost v oslabení vykázal Tatran, který ubránil přes 76% přesilovek soupeře, naopak Karlovy Vary skončily jako jediné pod hranicí 50%. Padaly i branky v oslabení. Česká Lípa a Bohemians jich zaznamenali hned 5. Jediný, kdo soupeře takto nezaskočil, byly Pardubice.