Král Jiří je zpět!

06.03.2024

Týmové statistiky jsme již prošli v předchozím článku a nemůžeme vynechat ani ty hráčské. Prosazovaly se veskrze zavedená jména, přesto však několik překvapení najdeme. Král je však jasný. Jiří Curney potřetí v historii ovládl kanadské bodování Superligy.

foto: Sparta Praha
foto: Sparta Praha

Začneme samozřejmě u kanadského bodování. To suverénně ovládl multirekordman Jiří Curney. Nakonec nasbíral celkem 78 bodů a zvítězil s náskokem 7 bodů na Adama Delonga. Jeho počin je o to obdivuhodnější, že si loni touto dobou prožil nejtěžší chvíle života, když ho zasáhla zákeřná nemoc. V TOP20 kanadského bodování najdeme veskrze zavedená jména, překvapení jsou určitě Tomáš Kvasnica a Jakub Vařecha. Zajímavostí je, že Boleslav, Sparta, Tatran a Bohemians mají v TOP20 minimálně 3 hráče a dohromady obsazují 18 pozic! Naopak třeba Vítkovice mají svého lídra až na 23. místě.

Tabulku střelců ovládl Jaroslav Petrák, který dal 41 branek a navázal na loňské vítězství Jakuba Buršíka, následuje ho sparťanská dvojice Jiří Curney a Robert Košir. Loňský nejlepší střelec letos skončil až na 23. místě a pohoršil si o 25 gólů. Mezi playmakery kraloval Jiří Curney, následovaný boleslavskou dvojicí Adam Delong a Michal Sládek.

Když bychom se pokusili oddělit pouze obránce, byť je to ve florbale leckdy složité, tak produktivitě vládl Patrik Šebek z Bohemians s 41 body. Nejlepším střelcem mezi obránci je opět zástupce klokanů Ondřej Kawulok, který dal 18 gólů.

Velkou zásluhu na produktivitě elitních borců mají samozřejmě přesilové hry. Tady z počtu i úspěšnosti přesilovek Bohemky nejvíce těžilo duo Jaroslav Petrák a Tomáš Kvasnica, kteří dali 10, respektive 9 přesilovkových gólů. Hned 6 hráčů se dvakrát prosadilo ve vlastním oslabení, konkrétně se jedná o Dominika Beneše, Marka Beneše, Vojtěcha Bílka, Tomáše Görtnera, Toma Ondruška a Václava Vavrušku.

Sledovanou statistikou je samozřejmě i +/-. Z hlediska účasti při vstřelených gólech kralovala jednoznačně první formace Sparty. Jiří Curney byl na hřišti u 116 vstřelených branek a hned za ním se seřadili Robert Košir, Marek Zouzal a Martin Pražan. Naopak nejvíckrát se sklopenou hlavou odcházeli Lukáš Prix. Kapitán Pardubic má na kontě -90. V celkovém součtu poměru vtřelených a inkasovaných branek vládli hráči Boleslavi. Na první místě se s hodnotou +69 umístil Michal Sládek, následovaný Adamem Delongem, Jakubem Vařechou, Dominikem Benešem a Ronaldem Gašparíkem.

Nejvylučovanějším hráčem Superligy se stal Jan Pícha z Karlových Varů, který posbíral 42 trestných minut. Když se podíváme pouze na dvouminutové tresty, tak tam kraluje pardubický Radek Drba, který má na kontě hned 10 vyloučení.

Superliga měří také hrací čas jednotlivých hráčů. Zde kraluje českolipské duo. Z hlediska celkového času vítězí Radek Krajcigr, který na hřišti strávil 11 hodin a 28 minut čistého času, v průměru na zápas ho pak na druhé místo odsouvá spoluhráč Radim Křenek s hodnotou 26 minut a 59 vteřin na zápas.

Nejčastějším střelcem letošní základní části se stal Adam Delong, který vypálil na branky soupeřů 130 pokusů. Nejvyšší úspěšnost z hráčů, kteří zaznamenali alespoň 10 střel, má vítkovický Adam Šmíd, který svých 22 branek nastřílel s úspěšností 45%.

Poslední statistikou hráčů jsou vhazování. Vůbec nejvíce jich vyhrál Jiří Curney a to konkrétně 109. Nejvíc proher zaznamenal Mikuláš Komárek, který prohrál 90 vhazování. Z hlediska procentuální úspěšnosti mezi hráči, kteří absolvovali alespoň 50 vhazování, vládl Prokop Ferdan s úspěšností skoro 69%.

Mezi brankáři je jasný vládce. Z těch, kteří odchytali alespoň 10 zápasů, má Tomáš Jurco výrazně nejvyšší procento úspěšnosti (84,2) i průměr inkasovaných branek (3,5). S lepší úspěšností letos chytal pouze jeho mladší kolega z Tatranu Lev Kliment, který nastoupil do 5 zápasů a odchytal je s úspěšností 86%.

Nejvytíženějším brankářem základní části byl Martin Beneš ze Sparty, který v brance strávil 1 404 minut. Největší počet střel pak šlo na Eduarda Vladaře z Butchisu. Na toho letělo 602 střel a 153 jich skončilo v síti, což je také nejvyšší číslo.

Hned 4 brankáři letos vychytali čisté konto. Podařilo se oběma vítkovickým gólmanům Lukáši Součkovi a Denisu Jasiokovi a také Tomáši Jurcovi a Tomáši Hyršlovi.

Martin Beneš, Jan Dvořák, Mikuláš Futschik a Marek Netopilík byli v sezoně vylouženi na 2 minuty, Jan Dvořák si k tomu vysloužil osobní trest na 10 minut a Karel Hodík je jediným maskovaným mužem, který obdržel červenou kartu.

Hned 12 brankářů v základní části zaznamenalo alespoň jednu asistenci a dvojice Petr Chlad a Mikuláš Futschik zapsala hned 3 kanadské body.