České mládí pod lupou

09.05.2020

Pro další týdny jsme pro naše čtenáře připravili velký seriál, který jsme si nazvali České mládí pod lupou. V rámci něho se podíváme z různých úhlů na proces přechodu mladých hráčů do Superligy. S nadsázkou se říká, že česká Superliga je nejkvalitnější juniorskou soutěží na světě. Můžeme se tomu usmívat, ale faktem je, že průměr superligových týmů byl dle loňského průvodce sezónou 21,4 roku, zatímco věkový průměr švédské SSL je podle našich informací 24,3 roku. V letošním ročníku Superligy nastoupilo 73 hráčů juniorského věku (39x ročník 2001, 34x ročník 2002), v SSL to bylo 43 juniorů (24x 2001, 15x 2002, 4x 2003), přičemž ve Švédsku odehráli 32 zápasů v základní části, v Česku to bylo 26.

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Vysoký počet hráčů juniorského věku v české nejvyšší soutěži samozřejmě velmi pomáhá výsledkům juniorské reprezentace, horší už je to s celkovou úrovní soutěže a s tím souvisejícím mužským národním týmem. Pokud se chce florbal v Česku opravdu výkonnostně posouvat, musí vytvořit kvalitní a vysoce konkurenční juniorskou soutěž a do nejvyšší soutěže pouštět opravdu jen ty nejtalentovanější hráče. Zároveň kluby musí vytvářet hráčům takové podmínky, aby vydrželi hrát do sportovně nejproduktivnějšího věku jako ve Švédsku či Finsku. 

My jsme se rozhodli podívat trochu pod pokličku a připravili jsme několik článků, které se týkají českých mladíků a jejich začleňování do superligových týmů. Při tom jsme se také podívali na sestavy českých juniorských reprezentací, které v minulosti braly medaile na šampionátech a zaměřili jsme se na další vývoj medailí ověnčených hráčů a jejich prostoupení do mužského národního týmu.

Rozhodně nechceme naše články vydávat za jedinou možnou pravdu, ostatně i data, ze kterých budeme vycházet, jsou do jisté míry nepřesná. Přesto si myslíme, že naše články dají nějaký obrázek o tom, jak kluby pracují a jaké k tomu mají důvody. No a nad vším stojí celý Český florbal, který reprezentuje mužský národní tým. A jeho výsledky a výkony ukazují, že možná celá cesta českého florbalu není úplně ta správná.

Než zveřejníme první článek, tak se podívejte na naše TOP10 hráčů ročníků 2002 a 2001. V dalších týdnech pro vás chystáme i ročníky 2000, 1999 a mladíky ročníků 2003 a mladší.