Kde se berou superligoví hráči?    3. díl

19.10.2023

Je tu 3. díl miniseriálu o tom, jak mají jednotlivé superligové týmy složeny kádry. V předchozích dílech jsme se věnovali počtům odchovanců (ZDE) a hráčů, které si kluby přivedly v mládežnických kategoriích (ZDE). Dnes se dostaneme k poslednímu pilíři našeho pátrání a to jsou takzvaně "hotoví" hráči. Jinými slovy počty hráčů, které kluby přivedly do svého elitního týmu až v mužském věku. Připomínáme, že jsme vzali pro potřeby tohoto miniseriálu vzali 18 nejvytěžovanějších hráčů a 2 brankáře každého klubu po 5. kole Livesport Superligy a projeli jsme jejich hráčskou historii.

foto: SKV
foto: SKV

Začneme od týmů, které mají v současném kádru takových hráčů nejméně. Premiantem je Tatran Střešovice. Ten díky kvalitní práci s odchovanci a vynikajícímu scoutingu do svých mládežnických týmů aktuálně přivádí do elitního družstva jen opravdové hvězdy. Po 5. kole byli na čísle 4. Jmenovitě jsou to Martin Šindelář, Tomáš Hanák, David Šimek a Jakub Boček. V průběhu sezony se pak pravděpodobně přidá i Martin Čermák, který zatím léčí zranění.

Na děleném 2. místě najdeme Pardubice a Vitkovice, kteří mají v kádru 6 hráčů, kteří přišli až v seniorské kategorii. U Vítkovic najdeme podobné důvody jako u Tatranu. Velmi dobrá mládež a skvělý scouting v regionu. U Pardubic bychom mohli napsat to samé a navíc musíme přičíst, že sehnat hotového hráče do Pardubic je prostě daleko složitější než do Prahy nebo Ostravy. 

Na druhé straně spektra nalezneme Vinohrady. Je až neuvěřitelné, že po 5. kole měli mezi 20 hodnocenými hráči hned 19, kteří do klubu přišli až v dospělém věku. Tento model je pravděpodobně možný pouze v Praze a Vinohrady toho naplno využívají. Jejich mládežnické týmy jsou v porovnaní s konkurencí velmi slabé, tudíž je do nich těžké lákat posily, a tak Vinohrady otevírají svou náruč hráčům s chutí vyzkoušet Superligu a samozřejmě také cizincům. Pro hráče na prahu dospělosti to však může být zajímavá cesta, jak na sebe upozornit a zdá se, že v posledních letech je tato strategie velmi funkční.

V závěsu najdeme Karlovy Vary. Ty jen velmi složitě mohou těžit ze své mládeže nebo ze svého regionu, navíc se ani nezdá, že by to bylo jejich cílem. Karlovarský tým je složen převážně z hráčů, které vychovali pražské týmy. Z 15 hráčů, kteří přestoupili v mužském věku, jich hned 13 přišlo z pražských týmů.

No a hned 14 hráčů přivedli v dospělém věku do Mladé Boleslavi. Jak jsme to tom psali již v předchozích dílech, tak zde je to čistě strategické rozhodnutí. Mladá Boleslav dokáže hráčům vytvářet takové podmínky, že je pro ni nejvýhodnější přivádět hotové hráče, o kterých ví, že budou mít pro tým okamžitý přínos. Ráda přitom loví v moravskoslezském kraji, odkud pochází hned 7 hráčů aktuálního kádru.