Kde se berou superligoví hráči? 2. díl
V uplynulých dnech jsme zveřejnili 1. díl z minisérie článků o tom z jakých zdrojů staví superligové týmy své kádry. Článek o odchovancích měl opět velmi zajímavé reakce a stále si ho můžete přečíst ZDE. V tomto díle se podíváme na další článek řetězce. Pokud nemáte v mládeži dostatek potencionálních superligových hráčů nebo chcete mít takzvaných prospectů ještě víc, začnete hledat u konkurence. Dnes se tedy budeme věnovat posilování v rámci žákovského, dorosteneckého a juniorského věku.
Samozřejmě i v této oblasti jsou kluby ovlivňovány svým okolím i svou strategií. Bude asi daleko jednodušší přestoupit hráče v rámci Prahy nebo ho přitáhnout do školy v hlavním městě, než to samé provést v České Lípě nebo Karlových Varech. Pak jsou tu i různé strategie klubů. Některé chtějí mít v mládežnických týmech vysokou konkurenci a investují do toho adekvátní prostředky. Některé naopak raději koupí hotového hráče do mužského týmu. Ale o tom až příště.
Premiantem v posilování do mládežnických týmů je jednoznačně Tatran. Skoro polovinu jeho aktuálního kádru tvoří takoví hráči. Hned 4 hráči přišli ve věku starších žáků, 2 v dorostu, 2 v juniorech a 1 v mladších žácích. Když uděláme ještě krok níže a podíváme se do juniorského týmu Tatranu, tak tam najdeme v sestavě na poslední zápas 5 hráčů, kteří začínali na Tatranu a 15 přestoupených. Je to logické. Tatran má aktuálně dobrý zvuk a přivádět hráče ve věku žáků či dorostenců vyjde daleko levněji než v mužské kategorii, takže se dá používat metoda pokus - omyl. Tatran nakonec i hráče, kteří se neprosadí do A-týmu, zpeněží, takže je to pro něj totálně vítězná strategie.
Na druhém místě najdeme se 7 hráči přivedenými v mládeži Vítkovice a Pardubice. Vítkovice těží ze svého dominantního postavení v rámci silného regionu a jako magnet stahují šikovné mládežníky pod svou střechu. Vlastně velmi podobně jsou na tom i Pardubice. Jejich region sice není zdaleka tak silný, ale jejich pozice je dominantní, byť v posledních letech vystrkuje růžky Hradec Králové.
Na dalších místech najdeme silné pražské týmy. Chodov a Bohemka mají takových hráčů v aktuálním kádru 6, Sparta 5 a Black Angels 4. No a od elitních pražských týmů se dostáváme k těm papírově slabším, což nás odvane na druhý konec žebříčku. Tam se nechází Vinohrady, které v aktuálním týmu nemají jediného hráče, kterého by přivedli v mládeži. Stejně je na tom Česká Lípa a na číslovku 1 se vyšplhali Butchis a Karlovy Vary. Logicky to souvisí s kvalitou především juniorských týmů. Všechny 4 zmíněné kluby nepatří mězi pravidelné účastníky nejvyšší soutěže, takže hráči ve věku starších žáků či dorostenců tyto kluby obejdou a zvolí další dostupnou variantu pro přestup. Uvidíme, jak to změní letošní účast České Lípy v CE lize juniorů.