Jak pejsek s kočičkou pekli dort

04.06.2024

Hodně nejistoty panuje v posledních týdnech kolem Livesport Superligy. Hlavním hráčem, kolem kterého se vše točí, je klub BLACK ANGELS. Blaci z rozhodnutí Licenční komise neobdrželi licenci pro Superligu a 1. ligu, čemuž jsme se věnovali v článku, který naleznete ZDE. Následně se odvolali v Výkonnému výboru Českého florbalu (dále jen VV ČF). Ten odvolání zamítl a Blaci využili dalšího opravného prostředku, kterým je Odvolací a revizní komise (dále jen ORK). Ta, v čele s Tomášem Kafkou, vrátila případ k novému projednání přičemž poukázala na procesní nesrovnalosti i nové dokumenty, které klub doložil.

foto: Sokoli Pardubice
foto: Sokoli Pardubice

Nyní tedy celý případ leží opět u Licenční komise. V mezičase však proběhly volby do VV ČF. Ten nyní musí navolit nové složení Licenční komise a také ORK, což celý proces výrazně zpomaluje. V minulém týdnu také proběhla uzávěrka přihlášek do soutěží a za normálního stavu bychom již dnes znali složení jednotlivých soutěží. Neznáme.

Ve druhé polovině tohoto týdne by tedy měla zasednout Licenční komise, jejíž složení bude pravděpodobně totožné jako v uplynulém období, a znovu rozhodnout. Zdá je pravděpodobné, že stanovisko tohoto orgánu bude stejné a oddíl BLACK ANGELS licenci neobdrží. Pokud tomu tak bude, dojde nejspíše k dalšímu odvolání. Tentokrát již ne k Výkonnému výboru ČF, ale rovnou k ORK. Té však už nově nepředsedá Tomáš Kafka, ale právník a předseda české pobočky mezinárodní organizace Transparency International Jan Spáčil. Rozhodnutí ORK tak nejde příliš predikovat.

Nyní se posuňme do chvíle, kdy by Licenční komise neudělila oddílu BLACK ANGELS licenci a ORK následně její rozhodnutí potvrdila. V takovém případě se Blaci mohou přihlásit nejvýše do Národní florbalové ligy a volné místo v Livesport Superlize bude nabídnuto dalším klubům. První v pořadí by byly SOKOLI Pardubice. Jenže, jak víme, v Pardubicích také nezažívají ideální období a aktuálně nemají k dispozici kádr, se kterým by mohli hrát nejvyšší soutěže. A právě zde dochází k "pečení dortu", kterým je možná spolupráce Blacků a Pardubic.

Pardubice mohou nabídnout halu, podporu města a finance na provoz superligového týmu, jenže jim schází hráči a trenérské vedení. O situaci jsme psali ZDE. Hráčským kádrem a trenéry naopak disponují Blaci, a tak, podle našich informací, došlo k dohodě mezi oběma kluby. Současný kádr Blacků by se tak mohl stěhovat pod hlavičku Pardubic.

Tato konstrukce samozřejmě nabízí řadu otázek. Co se stane s mužským týmem Blacků? Budou junioři z Prahy v budoucnu hrát v Pardubicích nebo se budou Blaci pokoušet postoupit zpět a pak si hráče stáhnou? Kolik hráčů Blacků bude ochotno převléknout do pardubických barev? Co bude s těmi zbylými? Jak budou Pardubice skládat tým v dalších letech? 

Oslovili jsme s žádostí o vyjádření předsedu Pardubic Jana Černohorského i generálního manažera BLACK ANGELS Tomáše Večeřu, ale ani jeden z nich prostor k vyjádření nevyužil. Nezbývá nám tedy než čekat na rozhodnutí příslušných orgánů a následné kroky obou klubů.