V Pardubicích se bojuje! A nejen o záchranu v Superlize

11.04.2024

Podobný případ Český florbal nepamatuje. V Pardubicích aktuálně hráči a realizační tým úspěšně bojují o záchranu v nejvyšší soutěži, ale zda by ji pardubický Sokol opravdu hrál i v novém ročníku není zdaleka jisté. Vnitroklubové dění posledních měsíců zašlo tak daleko, že proti sobě aktuálně stojí elitní tým (a zdaleka nejen on) a vedení klubu. 

Pro nezasvěceného pozorovatele přišla 5. března nečekaná zpráva. Pár dní před startem play down se na facebooku pardubické legendy, aktuálního trenéra A-týmu a generálního manažera klubu objevila zpráva, že po sezoně v klubu končí. "Bohužel letitý osobní konflikt vygradoval v posledních měsících natolik, že už v této atmosféře nejsem schopen dál pracovat. Aktuálně jsme se nedohodli ani na způsobu komunikace mého konce, proto nezvykle používám tenhle komunikační kanál. Zdraví a rodina jsou pro mě zásadně důležitější hodnoty než boj o moc, funkce a politikaření." To napsal na svůj facebookový profil Martin Zozulák. A začaly se dít věci.

Následovala další různá vyjádření z těch nejzajímavějších můžeme citovat další pardubickou legendu Jakuba Buriana: "Bohužel jsem pořád věřil v lidi, a to i teď na samotným konci. Snažil jsem se jen slepě nečumět a udělat něco pro to, abych zabránil věcem, se kterejma nemůžu souhlasit. Bylo to málo. Končím vysátej jako kráva, ale s naprosto čistým svědomím a po boku lidí, se kterejma pro mě byla čest v tom bejt společně. S tím dokážu žít." 

Mimochodem oba pardubičtí srdcaři byli součástí Výkonného výboru klubu, který byl zvolen v roce 2020. Vedle Zozuláka s Burianem v něm zasedl dlouholetý pardubický činovník Vít Drašar a dále tio Milan Koubek, Jan Černohorský a Jan Cakl. Toto vedení se začalo v posledních měsících rozpadat, když nejprve rezignoval Martin Zozulák, poté Milan Koubek, následoval Jan Cakl a nakonec i Jakub Burian. Valná hromada 21.2.2024 odvolala zbylou dvojici Vít Drašar, Jan Černohorský, kteří si své mandáty chtěli ponechat a pokračovat ve funkcích, přičemž by Valná hromada pouze doplnila výbor o další členy. Následná mimořádná Valná hromada konaná 25.3.2024 zvolila nové vedení. Předsedou oddílu florbalu při T.J. Sokol Pardubice I byl zvolen Jan Černohorský, hospodářem Vít Drašar a členy výboru Žaneta Jakešová, Radim Oliva a Petr Vokál. Tím se nám tedy zřejmě odhalily strany sporu. 

Do této chvíle se stále jednalo o jakýsi spor funkcionářů, ale v sobotu 6. dubna přišla další bomba, když hráči pardubického týmu nastoupili k domácímu zápasu play down v tričkách s texty "Po sezoně končím" a "Důvod? Zeptejte se vedení". Jednoznačně se tak postavili na stranu Martina Zozuláka a spol. Z informací, které jsme získali, se nejedná zdaleka jen o hráče elitního týmu. Máme k dispozici i vyjádření samotných hráčů, které sepsali:

"Ahoj všem, 

Ve světle událostí valné hromady konané 25.3.2024 bychom rádi vyjádřili svůj nesouhlas se strategickým směřováním klubu v budoucnu, s personálním obsazení jeho vedení a zejména pak s neetickým a nemorálním způsobem, jímž bylo zvolení tohoto nového vedení dosaženo. Z těchto pro nás závažných a nepřekonatelných důvodů jsme se my, níže podepsaní, rozhodli již v další sezóně nebýt součástí A týmu mužů Sokoli Pardubice."

Aktuální vedení pardubického florbalu reagovalo v neděli 7. dubna prostřednictvím vyjádření nového předsedy oddílu, Jana Černohorského, které přepisujeme v plném znění:

"V první řadě děkuji za důvěru v situaci, kdy klub prochází složitým obdobím. Před valnou hromadou i během ní jsem osobně nabízel všem názorovým skupinám v klubu možnost účasti na společném, spolkovém vedení klubu, bohužel bez úspěchu. Výbor oddílu stanovil na svém prvním jednání 2.4.2024 priority a konkrétní kroky ke stabilizaci situace v klubu. Naprostou prioritou zůstává práce s mládeží na všech úrovních, pro kterou máme k dispozici špičkové tréninkové podmínky a zázemí v areálu mateřské T.J. Sokol Pardubice i na SH Dašická.

Druhou prioritou je stabilizace hospodaření oddílu jako celku a úprava organizační struktury včetně personálních změn. Provozní náklady oddílu jsou ve stávající struktuře nadále neudržitelné, a to včetně financování elitního družstva mužů, které je třetí prioritou klubu. Bohužel, i přes obrovské finanční prostředky investované do zajištění elitního družstva mužů a nadstandardní podmínky poskytnuté týmu v posledních několika letech, se dlouhodobě nepodařilo splnit nastavené sportovní ani ekonomické cíle. O to větším zklamáním je pro mě přístup některých hráčů a členů realizačního týmu, kteří svým vystupováním opakovaně poškozují náš klub. Výrazně ztěžují probíhající jednání vedení o budoucnosti klubu.

Největším zklamáním je pro mě to, že hráči A týmu by měli být vzorem pro mladší hráče našeho klubu a tímto svým krokem vyslali negativní signál ke všem sokolským florbalovým dětem, jejich rodičům a fanouškům. Vzhledem k uvedené situaci bych rád pozval členy, rodiče a příznivce klubu na setkání s vedením, které se uskuteční zítra, v pondělí 8.4.2024 od 18 hodin v zasedací místnosti sokolovny."

Toto setkání sice proběhlo, ale zásadní zlom nepřineslo hráči i další zaměstnanci klubu trvají na svém a pokračuje tak zákopová válka.

Požádali jsme o vyjádření zástupce současného vedení Víta Drašara a Jana Černohorského, končícího generálního manažera Martina Zozuláka a kapitána týmu Lukáše Prixe. Zástupci vedení Pardubic na naši výzvu nijak nereagovali. Martin Zozulák nám poslal vyjádření, které citujeme v plném znění: 

"Původní důvod celé situace je letitý osobní spor mezi mnou a Víťou Drašarem, který se nám ani nikomu dalšímu nepodařilo vyřešit. Z mého pohledu na sebe narazili dvě naprosto odlišné osobnosti, povahy, charaktery a hodnoty. Osobně říkám, že si další vzájemnou spolupráci představit neumím a nebudu hrát žádnou politickou hru a říkat, že spolupracovat jsem schopen s každým. Šancí jsem tomu dal mnoho a pohár mojí trpělivosti už dávno přetekl. Proto jsem se rozhodl, že v klubu dále pokračovat nebudu. Bohužel pro klub, na mě nebo moje nejbližší okolí, byli navázaní další lidé, kteří od samého počátku jasně říkali, že bez nás v klubu dále působit nechtějí nebo jim to nedává smysl. Osobně jsem se vlastně dostal do patové situace, kdy vím, že v klubu dále za této konstelace působit nechci, ale zároveň vím, že tímto krokem skončí v klubu další lidé. S tímto vědomím šlo na volební valnou hromadu i nové vedení klubu, které se dle názoru spousty dalších lidí nechalo zvolit způsobem, který je možná v pořádku dle stanov ale lidsky je pro mnoho lidí nepřijatelný. Myslím, že o síle mandátu zvolených lidí vypovídá současná situace, kde oznamují svůj konec v klubu další klíčoví lidé, nejen hráči A týmu. Zároveň bych se chtěl ohradit proti vyjádření předsedy klubu vydaného na klubovém webu. Z pozice končící generálního manažera vím, že do A týmu žádné obrovské finanční prostředky nikdy nešly. A tým vždy fungoval v naprosto standardním režimu superligového oddílu. Je pravda, že i přesto jsme v minulosti řešili, že nejsme schopni dále A tým ani v tomto režimu financovat, ale v posledních dvou letech jsme získali nemalé finanční prostředky určené přímo na zajištění chodu našeho elitního týmu, který je dle mého názoru nyní ekonomicky stabilní součástí klubu. Stejně tak odmítám vyjádření, že hráči nebo trenéři opakovaně poškozují klub. Myslím, že vnitřní nastavení týmu a atmosféra v kabině, na hřišti i na tribunách dokazuje pravý opak."

Vyjádření nám jménem týmu poslal i kapitán Lukáš Prix a opět ho zveřejňujeme v plném znění:

"Asi není úplně nutné se šťourat, kdy nebo jak celý problém v klubu začal. Ale spor mezi Víťou Drašarem a Martinem Zozulákem přerostl do něčeho většího, kdy hlavně ve vedení klubu začalo být dusné, až toxické prostředí a Martin už řekl, že tam dál nebude a skončí ve všech funkcích. V tu dobu, což bylo kolem konce roku, jsme se do toho aktivněji zapojili i my, jako hráči áčka a vyjádřili mu podporu, protože jsme do nejdůležitější části sezony nechtěli přijít o hlavního trenéra. V tu chvíli se tedy nějak domluvilo, že s námi ještě pokračovat bude, ale celé to gradovalo a dospělo to až do té fáze, že na valné hromadě byl odvolán výkonný výbor. Do mimořádné valné hromady na konci března se prostředí v klubu rapidně zhoršilo, rozjela se za nás politická hra, vznikly řekněme "dvě strany" a vše to vyvrcholilo už zmíněnou mimořádnou valnou hromadou. 

Většina normálních lidí si myslela, že zde budou představeny návrhy/vize obou stran, jak chtějí vést klub, kam směřovat, atd.. ale pomocí směrnic a stanov následně zvolený hospodář klubu Víťa Drašar a předseda klubu Jan Černohorský vůbec nedali prostor lidem vyslechnout druhý návrh, protože veškeré změny v programu byly díky hlasování zamítnuty. Na tom by nebylo asi nic divného, kdyby hlasovali kompetentní lidi, co o klubu něco vědí. Ve chvíli, kdy na valnou hromadu přišlo najednou skoro 80 lidí, byť jsme tam většinou byli jen jako hráči A týmu, a ještě někteří zúčastnění měli v ruce další 4 plné moci od lidí, kteří v klubu třeba nikdy nebyli, nebo už několik let v něm nepůsobí, tak jsme pochopili, že tady probíhá velký boj o moc, i když jen jednostranný. Do výkonného výboru byli zvoleni rodiče a trenéři hobby kategorií a se vší úctou k těmto lidem, jsme nebyli spokojeni s obsazením, směřováním klubu, ale hlavně především se zmiňovaným průběhem té volby.

Další věc, kterou mi nebere rozum je, že za námi hráči, co pravidelně nastupují do zápasů, nikdo z nově zvoleného výkonného výboru nepřišel, nevysvětlil nám jejich kroky, byť moc dobře věděli o naší frustraci a hlavně jednou z jejich zmíněných priorit byla stabilizace A týmu. Proto jsme se rozhodli náš nesouhlas vyjádřit tričkama na sobotním zápase na Dašické, aby se o problému a celém tom hnusu, co se odehrál a možná pořád odehrává dozvěděl i někdo jiný, než jen lidi z "pardubické florbalové bubliny".

Až po celé této situaci, kdy se to dostalo na veřejnost za námi přispěchalo vedení s nabídkou jednat o situaci. Nabídku jsme neodmítli, ale jsme ochotni se bavit pouze v případě, že zmíněná mimořádná valná hromada bude z mnou zmiňovaných důvodu prohlášena za nelegitimní a lidé kolem klubu, zejména ti aktivní a ti kteří mají dlouhodobě s klubem co dočinění dostanou regulérní a férovou možnost rozhodnout o budoucím směrování klubu. Samozřejmě druhá věc je, jestli někomu z hráčů, bývalých funkcionářů, nebo odcházejících zaměstnanců klubu zbyla energie znovu se postavit oponentovi, který nemá žádnou sebereflexi a morální hranice.. Nejsme ale ochotni tolerovat a přihlížet neférovým politickým hrám a boji o moc za každou cenu."

Je třeba smeknout klobouk před realizačním týmem a především hráči Pardubic, kteří v této atmosféře zvládli sérii s Butchis a budou do poslední chvíle bojovat o setrvání Sokola v Superlize. Ale co bude s tradičním florbalovým klubem dál je nyní zahaleno rouškou tajemství a vyhlídky bohužel nevypadají moc růžově.