Superligová kapitola Black Angels končí!

20.05.2024

V průběhu sezony se toho o situaci v Black Angels hodně napovídalo i napsalo. Ve hře byly možné vstupy nových osob do vedení klubu, prodeje licencí nebo jen stěhování do Loun. I my jsme tomuto tématu věnovali jeden ze svých článků. Vedení Black Angels tehdy reagovalo razantně, připustilo potíže, ale existenční problémy klubu odmítlo. V posledních týdnech se pak stalo několik událostí, které ukazovaly, že by Black Angels měli nadále pokračovat v Superlize. Ale teď se zdá být vše jinak. A definitivně!

foto: Black Angels
foto: Black Angels

Než se podíváme na nejaktuálnější dění, tak si připomeňme události posledních týdnů. 1. dubna klub oznámil nového generálního manažera Tomáše Večeřu, který v článku na klubovém webu jako svou největší výzvu zmínil: "Konec nejistoty a spekulací. Nastavení směru, jak budeme vypadat uvnitř i navenek. Stabilizace klubu po všech stránkách. Nastavení dílčích procesů tak, aby z toho mohl těžit do budoucna každý v klubu."

Další zajímavá zpráva přišla 30. dubna. Black Angels oznámili prostřednictvím tiskové zprávy oddělení ženské složky, kterou postoupili klubu Prague Tigers. Citujeme z tiskové zprávy: "Po dlouhém zvažování udržitelnosti florbalového klubu Black Angels, jsme tedy museli dospět k závěru, který bychom v tomto prohlášení rádi vysvětlili a ke kterému jsme došli s hlavním cílem, tedy doručení zmíněných kvalit všem hráčům/hráčkám, které si to za léta svých výkonů nepochybně zaslouží. Po rozhodnutí vedení klubu nemůžeme od sezony 2024/2025 nadále pokračovat v paralelním vývoji obou kompletních složek a museli jsme tedy přijmout z toho plynoucí opatření. Víme, že toto rozhodnutí zasáhne mnoho srdcí stejně jako nás, avšak musíme k budoucnosti klubu přistupovat racionálně a v dlouhodobém horizontu udržitelnosti kvalitní práce pro všechny členy a jejich rodiny." 

V dalších dnech přišla vlna podpisů dlouhodobých smluv s velkou částí kádru v čele s Jakubem Hromadou a zdálo se, že klub problémy zažehnal a jeho mužská složka bude pokračovat v nezměněném režimu. Tedy i v Superlize, kterou se Black Angels podařilo v play down zachránit.

Jenže v pondělí 13. května přišla informace Licenční komise Českého florbalu, která říká, že oddíl Black Angels dlouhodobě neplnil kritéria týkající se ekonomického fungování klubu a nebude mu udělena licence pro Superligu ani 1. ligu. Pavel Počarovský, člen Licenční komise, situaci komentoval následovně: "Jedním z hlavních cílů licenčního řízení je zajistit, aby v elitních soutěžích nastupovaly silné, a především ekonomicky zdravé oddíly. A právě ekonomika je problém, který licenční komisi neumožňuje udělit licenci oddílu Black Angels. V rámci licenčního řízení vyšlo najevo, že Black Angels nemají účetní uzávěrky za poslední dva roky, což je v rozporu se zákonnými povinnostmi. Oddíl měl spoustu možností situaci napravit, ale ani po opakovaných výzvách k tomu nedošlo. Sám jsem s Black Angels jejich situaci řešil i osobně minulý rok. Vzhledem k tomu, že oddíl účetní uzávěrky za rok 2022 a 2023 nepředložil, nemohli jsme rozhodnout jinak."

Black Angels hned avizovali, že využijí opravné prostředky. V článku na webu se psalo: "V minulém týdnu se k novému generálnímu manažerovi dostala informace, že jeden ze čtyř bodů v licenčním řízení Českého Florbalu nebyl klubem opakovaně dodán. Vlivem podcenění důležitosti formálních náležitostí licenčního řízení prezidentem oddílu (Vojtěch Pavlík, pozn. redakce) a třetí strany spojené s dodáváním účetních služeb, jsme se tak dostali do této krajně nepříjemné situace. Díky tomuto zjištění se na problému začalo ihned velmi intenzivně pracovat. Věříme, že potřebné podklady dodáme do řádné odvolací lhůty a toto pro klub velmi nepříjemné rozhodnutí zvrátíme."

V mezidobí rezignoval na svou funkci dlouholetý prezident klubu Vojtěch Pavlík a v úterý 21. května přišel "Den D". Výkonný výbor Českého florbalu na svém pravidelném zasedání rozhodoval o odvolání oddílu Black Angels proti neudělení licence pro sezonu 2024/2025. VV shledal, že v rámci licenčního řízení byly správně naplněny všechny procesní kroky a odvolání Black Angels nevyhověl.

"Situace se s Black Angels řešila aktivně více než rok. Členové licenční komise byli v pravidelné komunikaci se zástupci oddílu ohledně nápravy, bohužel ale nedocházelo k plnění akčního plánu, ani dodržování slibů ohledně řešení nedostatků včetně termínových závazků. Licenční komise využila všech dostupných možností, včetně sankcí, ovšem do data rozhodnutí nebyly oddílem předloženy důležité dokumenty. Výkonný výbor se celou situací zabýval a vyhodnotil, že Licenční komise v případě neudělení licence pro Black Angels postupovala správně, proto odvolání oddílu nevyhověl," komentoval rozhodnutí Daniel Novák, prezident Českého florbalu.

Jelikož oddíl nesplňuje ani podmínky pro udělení licence pro 1. ligu mužů, má tým právo startovat v soutěži, v níž není potřeba oddílová licence (od Národní ligy níže). Z výše uvedeného vyplývá, že je aktuálně jedno volné účastnické místo v Livesport Superlize a budou zahájena jednání o doplnění soutěže.