Zlato? Pro juniory skoro povinnost!

24.08.2021

Ve středu startuje v Brně odložené juniorské MS a Češi do nej vstoupí jako obhájci titulu z Halifaxu. Zároveň jim podle nás patří nálepka největšího favorita turnaje a jakékoliv umístění pod nejvyšším stupněm musí být bráno jako zklamání. Svěřence Jaroslava Berky tedy nečeká nic jednoduchého, budou se muset porvat s nálepkou obhájce, domácího týmu a ještě největšího favorita.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

A z čeho usuzujeme, že právě domácí reprezentace má největší šance? Vše vychází už z podoby domácí nejvyšší soutěže. Té se někdy posměšně přezdívá "Nejlepší juniorská liga světa" a data to vlastně potvrzují. V posledním ročníku Livesport Superligy naskočilo 76 hráčů juniorského věku (ročníky 2002 a 2003) a k tomu 11 brankářů. Ročník 2002 byl nejzastoupenějším napříč všemi roky narození v nejvyšší české mužské soutěži.

A tím se dostáváme k argumentu číslo dvě. Prakticky všichni hráči nominovaní za Česko na tuto akci mají za sebou kompletní ročník v Livesport Superlize. Většina spíš dva. Ještě důležitější však je, že hráči plní ve svých týmech role tahounů, hrají přesilovky, oslabení či koncovky zápasů. V tom mají před svými soupeři obrovský náskok. Vždyť hned 5 aktuálních juniorských reprezentantů najdeme v TOP20 kanadského bodování české nejvyšší soutěže. Ve Švédsku, Finsku či Švýcarsku je něco podobného nemyslitelné. Například Finsko má v nominaci 11 hráčů se zkušeností z F-liigy, ale pouze jeden se vměstnal do TOP50 kanadského bodování. 

Třetím bodem hrajícím pro český národní tým je postavení juniorského šampionátu v myslích hráčů i florbalových činovníků. V Česku je této akci věnována zdaleka největší pozornost a to jak mediálně, tak z hlediska přípravy. Zatímco v dalších zemích elitní čtyřky je juniorská reprezentace postupným krokem ve vývoji hráče, v Česku je občas vnímána jako středobod kariéry hráče. Abychom to ilustrovali na příkladu, tak například Finsko a Švédsko objíždějí první rok po MS ještě s lichými ročníky narození a dopřejí jim tak reprezentační sezónu, v Česku se po skončení MS lichý ročník nemilosrdně škrtá a okamžitě začíná příprava nového cyklu. Máme tak logicky na vše dvakrát tolik času a na MS by to mělo být vidět.

Pro všechno napsané věříme, že česká juniorská reprezentace je největším favoritem mistrovství a obhájí premiérový titul z Halifaxu!