Odchovanci v Superlize

13.05.2020

V Česku často diskutovaným tématem jsou odchovanci a posun talentovaných hráčů do nejvyšších soutěží. A to zdaleka nejen ve florbale. My jsme se rozhodli na tohle téma podívat podrobněji a připravuje celou sérii článků. Nejprve v rámci seriálu České mládí pod lupou se podíváme na počty odchovanců a hráčů, kteří prošli mládeží jednotlivých klubů. 

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Pojem odchovanec je sám o sobě složitý a každý ho vykládá jinak. Například pro UEFA je odchovancem hráč, který nastupuje za klub alespoň tři roky ve věku 15-21 let. Podle takového kritéria je například Cesc Fabregas odchovancem Arsenalu. FIFA má volnější výklad a říká, že odchovancem je hráč, který nastupuje za klub kdykoliv mezi 12. a 23. rokem. No a v hokeji většinou stačí, aby hráč nastupoval za klub v juniorské kategorii a je vnímán jako odchovanec.

My jsme vzali do úvahu dva pohledy. V první řadě jsou to hráči, kteří v klubu začali svou kariéru a hrají v něm i nejvyšší soutěž. Tato data vycházejí z Oficiálního průvodce florbalovou sezónou, který vydává Český florbal, a nemusí být vždy úplně platná. Někteří hráči uvádějí do dotazníků svůj opravdový první klub a někteří až ten první "velký". Takovým hráčům budeme říkat odchovanci. Druhým pohledem jsme vzali hráče, kteří strávili alespoň jednu sezónu v některém mládežnickém týmu svého současného klubu. Výsledky našeho pátrání rozhodně nejsou žádnou univerzální pravdou, ale mohou poukázat na to, jak jednotlivé kluby pracují nebo musí pracovat. Do všech propočtů jsme zařadili pouze hráče, kteří v této sezóně zasáhli alespoň do 10 zápasů základní části a to s jedinou výjimkou. Tou je Jakub Hubálek, který odehrál 9 zápasů, ale jistě patří k základním stavebním kamenům Vítkovic. V úplném závěru se podíváme, které týmy se nejčastěji objevují v Oficiálním průvodci florbalovou sezónou jako první klub. Ke všem statistikám je třeba dodat, že sice zobrazují data z letošní sezóny, ale odrážejí se v nich situace z let minulých, kdy některé kluby nehrály nejvyšší soutěž nebo ji nehrály jejich mládežnické týmy a to se samozřejmě muselo projevit.

Na odchovance se podíváme hned zítra...