Králi scoutingu jsou Tatran a Vítkovice
V minulém týdnu jsme na soupiskách superligových týmu hledali čistokrevné odchovance a vše jsme shrnuli v článku Kdo využívá nejvíce odchovanců? Dnes se podíváme na téma scoutingu a implementace hráčů z juniorských týmů do Superligy. Přiznejme si, že vychovat hráče od přípravky až po Superligu je velmi složitý proces. Mnoho hráčů, kteří jsou vedeni jako odchovanci, neprošlo celou strukturou, protože začínali s florbalem třeba až v žácích. Proto se dnes podíváme na počty hráčů, kteří v současném klubu prošli alespoň jedním rokem v mládeži. Toto číslo už zahrne i scouting, kterému se některé kluby významně věnují.
Na úplném vrcholku jsou Pardubice. Je to logické. Přivést hráče z Prahy nebo Ostravy je minimálně hodně složité a musí tedy sázet na hráče z regionu. Ty si buď vychovají odmala nebo je přivedou do svých mládežnických struktur a provedou je až do nejvyšší soutěže. V letošní sezóně měly Pardubice takových hráčů 19 z 23. Hned 8 hráčů se východočeskému klubu povedlo ulovit v mládeži a dovést do Superligy.
V závěsu jsou dva pražské kluby, které mají kvalitní mládež a zároveň se výrazně věnují scoutingu. Tatran letos nasadil 17 hráčů, kteří prošli minimálně částí jeho mládežnických týmů a z toho 10 jich přivedl z ostatních klubů. V rámci Superligy tak má Tatran spolu s Vítkovicemi vůbec nejvyšší počet hráčů, které si přivedl v mládeži a posunul si je až do nejvyšší soutěže. Bohemka svých 11 odchovanců doplňuje dalšími 5 hráči, kteří prošli její mládeží a celkové číslo je tedy 16.
Již zmíněné Vítkovice skvěle fungují v rámci svého silného regionu. Využívají poměrně nízké konkurence elitních týmů a stahují si nejtalentovanější hráče z okolí. Jejich mládežnickými týmy prošlo hned 15 z 20 hráčů, ale zároveň pouze 5 svou kariéru ve Vítkovicích začínalo.
Liberec má vysoký počet odchovanců a ty doplňují další 3 příchody, což dává dohromady číslo 14 a podobný model má i tým Black Angels, který číslovku 13 skládá z 8 odchovanců a 5 přivedených hráčů. Hranici 10 hráčů, kteří prošli mládeží, překročili ještě Česká Lípa a Ostrava. Česká Lípa je jediným klubem, který nemá v kádru žádného hráče, který v mládeži přišel do klubu a prokousal se až do elitního týmu. Odchovanců má však 12. Naopak Ostrava v menší míře kopíruje příběh Vítkovic. 5 svých odchovanců doplňuje 6 mládežnickými importy.
Podobně se profilují dva pražské týmy Chodov a Sparta. Dnes už je situace jiná, ale ještě pár let zpátky oba kluby ve výchově mládeže zaostávaly, ale dokázaly přivést šikovné hráče z menších klubů. Chodov i Sparta letos nasadili 9 hráčů, kteří prošli mládeží, což dělá 8, respektive 7, přivedených mladíků.
Hattrick Brno se nyní může pyšnit kvalitní mládeží, ale v minulosti to tak nebylo, navíc nebyl v konkurenci Bulldogs ani to nejzajímavější zastávkou ve městě. Hattrick letos nasadil 4 čisté odchovance a 4 hráče, které přivedl do mládežnických týmů. Ještě hůře na tom byly s mládeží týmy Vinohrady a Otrokovic a na jejich číslech se to ukazuje. SKV letos nasadilo 3 odchovance a 3 přivedené mládežníky, Otrokovice pak dokonce pouze 2 odchovance a 2 přivedené hráče do mládežnických týmů.
Speciální kategorií je pak Mladá Boleslav. Ta nasadila do sezóny 2 odchovance a 2 přivedené hráče v mládežnickém věku, ale pouze 2 z těchto 4 se dají považovat za hráče základní sestavy. V posledních letech rozhodně nebylo strategií Boleslavi implementování odchovanců a mladých hráčů do Superligy. Její kádr je v Superlize v průměru nejstarší a většinou do něj přichází už hotoví hráči. Nástup Petra Novotného přináší jistou změnu a bude zajímavé se na podobou statistiku podívat třeba za 2 roky.