Kdo využívá nejvíce odchovanců?

14.05.2020

Už víme, jaký je věkový průměr české nejvyšší soutěže v porovnání se švédskou a také že v Superlize letos nastoupilo o 30 juniorů více než v SSL, přestože tam týmy odehrály o 6 zápasů víc. Dnes se podíváme na počet čistých odchovanců v kádrech jednotlivých týmů letošního ročníku Superligy. I toto číslo je třeba brát s lehkou rezervou, neboť někteří z těchto hráčů sice byli zapsáni do požadovaných 10 zápasů, ale čas na hřišti sbírali po vteřinách. To není případ České Lípy. Ta letos nasadila do požadovaného počtu zápasů 22 hráčů a 12 z tohoto počtu uvedlo Lípu jako svůj první klub. To je samozřejmě z části dáno klubovou strategií a z části složitostí přivedení hráčů do regionálního klubu. Podobná kritéria jde použít i na Pardubice a Liberec. Východočeši nasadili 23 hráčů a z toho 11 odchovanců. Stejný počet odchovanců nasadil i Liberec. Pro někoho možná překvapivé zjištění, ale při pohledu na florbalovou mapu Česka je naprosto logické.

foto: FBC Česká Lípa
foto: FBC Česká Lípa

Na číslo 11 se dostala také Bohemka, která je zřejmě nejvyhlášenější mládežnickou baštou a její odchovanci mají dveře do Superligy otevřené dokořán. U Bohemky se jedná o více než polovinu hráčů, kteří byli zapsáni do 10 a více zápasů. Do kategorie Bohemky by se dali zařadit i další dva pražské týmy. Black Angels těží ze silného dvouročníku 1999 a 2000 a nasadili 8 odchovanců ze 23 hráčů, o jednoho méně použil střešovický Tatran.

Další kategorii tvoří tradiční moravské kluby. 5 odchovanců nasadili v Ostravě i Vítkovicích, o jednoho méně Hattrick Brno. Ještě o číslovku níže jsou Vinohrady, u kterých to bude zapříčiněno tím, že jejich mládežnické týmy patří v rámci Prahy až ke druhému či třetímu sledu.

A dostáváme se na pomyslný chvost tabulky. Dva čisté odchovance nasadili Otrokovice, Sparta a Boleslav. U Otrokovic to bude pravděpodobně dáno silou regionu a relativním mládím klubu, naopak u Sparty a Boleslavi jsou důvodem ambice. Je velmi složité projít mládeží například od elévů či žáků až do kádru elitního superligového týmu. Stejný argument bude patrně platit i pro Chodov, který měl letos v kádru jediného hráče, který nenosil dres žádného jiného klubu.

Z výše napsaného nejdou dělat žádné velké závěry. Každý klub má svou cestu, některé nemají tolik možností přivádět hráče, ať už kvůli poloze na mapě nebo z finančních důvodů, některé ty možnosti mají a využívají je. Velkou roli hraje také scouting a přestupy do mládežnických týmů, na což poukážeme v dalším díle.

Počet ryzích odchovanců v superligových týmech v sezóně 2019/20

12 - FBC Česká Lípa
11 - Sokoli Pardubice, FBC Liberec, FbŠ Bohemians
8 - Black Angels
7 - Tatran Střešovice
5 - FBC Ostrava, 1. SC Vítkovice
4 - Hattrick Brno
3 - Sokol Královské Vinohrady
2 - Panthers Otrokovice, Florbal MB, Sparta Praha
1 - Florbal Chodov


Letošní ročník Livesport Superligy uzavřela superfinálová bitva mezi Tatranem a Mladou Boleslaví. Teď je čas se trochu ohlédnout a bilancovat. Vybrali jsme 6 kategorií, ve kterých budete moci hlasovat. Společně jsme už vybrali nejlepšího zahraničního hráče a dnes se podíváme na nejlepší nováčky Livesport Superligy. Jako nováčky jsme vzali hráče,...

Každé období mezi sezónami přináší mnoho zajímavých spekulací kolem přestupů a samozřejmě také mnoho transferů. I s vaší pomocí se pokusíme dávat spekulace a potvrzené změny dohromady. Budeme rádi, když nám pod podmínkou anonymity budete posílat spekulace. Můžete psát e-mailem, na Facebook či na Instagram. Veškeré odkazy naleznete v sekci Kontakty....

Vaše hlasování o nejlepšího zahraničního hráče letošního ročníku Livesport Superligy skončilo. A bylo to opravdu hodně vyrovnané do poslední chvíle! Nakonec hlasovalo 488 čtenářů a my za každý jeden hlas děkujeme. Vítězem se nakonec stal útočník Mladé Boleslavi Ronald Gašparík, který dostal 118 hlasů, což dělá 24,2% hlasů. Na druhém místě se...