Kdo využívá nejvíce odchovanců?

14.05.2020

Už víme, jaký je věkový průměr české nejvyšší soutěže v porovnání se švédskou a také že v Superlize letos nastoupilo o 30 juniorů více než v SSL, přestože tam týmy odehrály o 6 zápasů víc. Dnes se podíváme na počet čistých odchovanců v kádrech jednotlivých týmů letošního ročníku Superligy. I toto číslo je třeba brát s lehkou rezervou, neboť někteří z těchto hráčů sice byli zapsáni do požadovaných 10 zápasů, ale čas na hřišti sbírali po vteřinách. To není případ České Lípy. Ta letos nasadila do požadovaného počtu zápasů 22 hráčů a 12 z tohoto počtu uvedlo Lípu jako svůj první klub. To je samozřejmě z části dáno klubovou strategií a z části složitostí přivedení hráčů do regionálního klubu. Podobná kritéria jde použít i na Pardubice a Liberec. Východočeši nasadili 23 hráčů a z toho 11 odchovanců. Stejný počet odchovanců nasadil i Liberec. Pro někoho možná překvapivé zjištění, ale při pohledu na florbalovou mapu Česka je naprosto logické.

foto: FBC Česká Lípa
foto: FBC Česká Lípa

Na číslo 11 se dostala také Bohemka, která je zřejmě nejvyhlášenější mládežnickou baštou a její odchovanci mají dveře do Superligy otevřené dokořán. U Bohemky se jedná o více než polovinu hráčů, kteří byli zapsáni do 10 a více zápasů. Do kategorie Bohemky by se dali zařadit i další dva pražské týmy. Black Angels těží ze silného dvouročníku 1999 a 2000 a nasadili 8 odchovanců ze 23 hráčů, o jednoho méně použil střešovický Tatran.

Další kategorii tvoří tradiční moravské kluby. 5 odchovanců nasadili v Ostravě i Vítkovicích, o jednoho méně Hattrick Brno. Ještě o číslovku níže jsou Vinohrady, u kterých to bude zapříčiněno tím, že jejich mládežnické týmy patří v rámci Prahy až ke druhému či třetímu sledu.

A dostáváme se na pomyslný chvost tabulky. Dva čisté odchovance nasadili Otrokovice, Sparta a Boleslav. U Otrokovic to bude pravděpodobně dáno silou regionu a relativním mládím klubu, naopak u Sparty a Boleslavi jsou důvodem ambice. Je velmi složité projít mládeží například od elévů či žáků až do kádru elitního superligového týmu. Stejný argument bude patrně platit i pro Chodov, který měl letos v kádru jediného hráče, který nenosil dres žádného jiného klubu.

Z výše napsaného nejdou dělat žádné velké závěry. Každý klub má svou cestu, některé nemají tolik možností přivádět hráče, ať už kvůli poloze na mapě nebo z finančních důvodů, některé ty možnosti mají a využívají je. Velkou roli hraje také scouting a přestupy do mládežnických týmů, na což poukážeme v dalším díle.

Počet ryzích odchovanců v superligových týmech v sezóně 2019/20

12 - FBC Česká Lípa
11 - Sokoli Pardubice, FBC Liberec, FbŠ Bohemians
8 - Black Angels
7 - Tatran Střešovice
5 - FBC Ostrava, 1. SC Vítkovice
4 - Hattrick Brno
3 - Sokol Královské Vinohrady
2 - Panthers Otrokovice, Florbal MB, Sparta Praha
1 - Florbal Chodov


Když je ještě před lety hrála nejvyšší juniorská soutěž v klasickém formátu, byl jejím hlavním problémem příliš tvrdý sestupový klíč. Přímo sestupovaly 3 z 12 týmů Například v sezoně 2016/17, kdy se hrála klasicky naposledy, měli sestoupit 2 ze 3 těchto týmů. Bulldogs, Black Angels a Sparty, kteří uhráli 24, 24 a 21 bodů. Poslední Hradec Králové...

Článek o odchovancích v superligových týmech vás zaujal, takže jsme využili Oficiální průvodce florbalovou sezonou ještě jednou a podívali jsme se na ženskou Extraligu. Opět jsme využili jednu z kolonek u hráček, která říká, ve kterém klubu zahájily svou florbalovou cestu.

Všechny nejvyšší soutěže odstartovaly, v plném proudu je také Champions Cup. Ještě než se začneme ohlížet za některými událostmi sezony, podíváme se do materiálu, který každoročně vydává Český florbal. Do ruky se nám totiž dostal Oficiální průvodce florbalovou sezonou. Využili jsme jednu z kolonek u hráčů, která říká, ve kterém klubu zahájili svou...