Padne Superfinále nebo jde jen o marketingovou kampaň?

17.06.2021

Pokud jste fanoušky florbalu, nemohl vám uniknout skandální konec letošního Superfinále. V něm Mladá Boleslav porazila Vítkovice, k čemuž jí výrazně dopomohly chyby rozhodčích, které přímo vedly ke třem brankám v síti ostravského celku. Okamžitě po zápase se samozřejmě spustila debata o formátu Superfinále, kvalitě rozhodčích v Česku či způsobu řízení florbalu.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Vítkovice, které byly v průběhu mužského Superfinále výrazně poškozeny, zvedly téma budoucnosti Superfinále a dokonce spustily kampaň Zrušme Superfinále. Zástupci vicemistra dali k tomuto tématu také několik velmi třaskavých rozhovorů do médií a minimálně se jim povedlo rozvířit velkou diskuzi. Jenže každá mince má dvě strany a my jsme se pokusili na věc podívat trochu komplexněji. Podobně jako v politice se totiž věci nemění na internetu ani peticemi.

Nutno říct, že Vítkovice a jejich zástupci patří k odpůrcům Superfinále dlouhodobě. V Česku nejsou zdaleka sami, ale vždycky šlo vlastně jen o takové štěkání. I nyní je velká otázka, zda lze třaskavými rozhovory a webovou stránkou něco změnit. Při pohledu shora to spíš vypadá jako povedení marketingová kampaň, která zasáhla výraznou cílovou skupinu, vzbudila vlnu solidarity, ale reálně nemá šanci něco změnit.

Je jistě pochopitelné, že emoce po finálovém zápase vše nakoply, ale kritici mohou říct, že podobnou kampaň mohly Vítkovice spustit třeba v průběhu předchozích dvou let a především dříve než se schválily předpisy na novou sezónou. Do té se mimochodem Vítkovice před pár týdny přihlásily a tím souhlasily s jejími podmínkami. 

Podobu finálového klání může změnit pouze Výkonný Výbor. Ten by to pravděpodobně posuzoval na základě návrhu Komise elitního florbalu a medializace (KEFAM). Nový VV Českého florbalu se volil před několika dny. Ten starý se rozhodl, až na Michala Peterku, rezignovat v souvislosti s koncem Filipa Šumana ve funkci prezidenta. A právě tady se nabízela možnost, jak věci měnit. Jenže žádný ze zástupců Vítkovic do na nejvyšší funkce nekandidoval.

Naopak v posledních letech měly Vítkovice člověka přímo u zdroje. Členem VV byl Jan Maceček, který je s Vítkovickým klubem úzce spjat. Ten měl v rámci VV dokonce na starosti dnes tolik kritizovanou Komisi rozhodčích a delegátů (KRD). Podle našich informací Maceček během tří let ve funkci nebyl schopen postavit ani funkční komisi a na další volební období již raději nekandidoval. Komise pod jeho vedením úplně zkolabovala, což především zástupci klubů tvrdě kritizují.

Svého zástupce mají Vítkovice i v KEFAMu. Tam dlouhodobě sedí Pavel Palata. Právě tato komise navrhuje změny ve formátech nejvyšších soutěží a také třeba navrhla harmonogram letošního play off. Mimochodem v ní sedí i manažer Mladé Boleslavi Tomáš Pacák, který je dnes už i členem nového VV.

Je jasné, že podobné komise a výbory nefungují zdaleka ideálně, ale jsou zkrátka jediným nástrojem, jak ve spolkovém prostředí věci měnit. Vzhledem k tomu, že Vítkovice z těchto funkcí spíše ustupují, zdá se současná situace spíš jako zdařilá marketingová kampaň a pokračování ve vymezování se proti Českému florbalu. Ten jistě můžeme kritizovat za mnoho věcí, ale jedinou cestou jak je změnit, je kandidovat do volených funkcí.

K výzvě ZRUŠME SUPERFINÁLE, pod kterou jsou podepsáni Tomáš Krásný, Pavel Brus, Tomáš Sladký, Pavel Palata, Radim Ivan, Jiří Velecký, se zatím oficiálně připojily pouze Otrokovice a jména dalších podporovatelů nejsou známa, protože je stránka nenabízí, což je u podobných podpisových akcí také velmi nestandardní.