Zlatá píšťalka! Kdo má nejlepší známky?

21.03.2021

Ve fotbale či hokeji je celkem normální, že média hodnotí výkony sudích. Samozřejmě není v našich silách vidět všechny superligové zápasy a ani nemáme odbornost na objektivní hodnocení výkonů. Přesto jsme se na často kritizované výkony rozhodčích chtěli podívat a využili jsme k tomu známky, které udělují delegáti Českého florbalu. Ty jsou k nalezení ve statistikách jednotlivých zápasů.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Drtivou většinu zápasů Superligy dozorují z tribuny delegáti, kteří dohlížejí na splnění pořadatelských předpisů, ale také na výkony rozhodčích, kterým po zápase přidělují známky na stupnici 1 - 10. Pouze několik utkání v sezóně dozorovali takzvaní techničtí delegáti, kteří hodnotí pouze organizační procesy v hale. Takových zápasů bylo v letošní sezóně celkem 13. Zajímavá situace je u delegáte Matěje Marvánka, který do půlky ledna známkoval výkony sudích, ale od té doby již žádnou známku nepřidal, přestože delegoval ještě 5 superligových zápasů.

Nejzkušenější dvojice vedla 18 zápasů

V rámci letošního ročníku Livesport Superligy naskočilo hned 17 párů rozhodčích. Alespoň 6 zápasů odpískalo 12 párů. Vůbec nejnasazovanější dvojicí je ta nejzkušenější. Dvojice Jiří Dolanský a Vojtěch Sýkora řídila celkem 18 zápasů. O jedno utkání méně vedli bratranci Sojkovi a o třetí místo se dělí dvojice Sýkora - Tkáč, Bališ - Varga a Kačer - Vašíček. Ti pískali 16 zápasů. 

Na druhé straně žebříčku jsou dvojice Both - Černín a Hála - Hála. Tyto dvojice vedly pouze jediný zápas. Pouze 3 utkání vedla jedna z elitních dvojic posledních let ve složení Libor Gavlas a Lukáš Mikula.

2 devítky, 2 trojky

Nyní už můžeme přejít ke známkování. V rámci základné části nebyla udělena žádná desítka a v zápisech najdeme pouze dvě devítky. Jednu dostala dvojice Přemysl Bališ a Peter Varga za zápas Vinohrad proti Spartě, který delegoval Jaroslav Štolc a druhá devítka padla v televzním zápase Chodova proti Boleslavi. Dostala ji dvojice Jakub Nábělek a Radek Štengl od delegáta Petra Černého. 

Nejhorší udělenou známkou je trojka. Také ty padly dvě. Jednu dostala od delegáta Jiřího Šimíčka dvojice Sýkora - Tkáč za zápas Ostravy proti České Lípě a tu druhou inkasoval pár Kačer - Vašíček za vedení zápasu Ostravy s Bohemkou. Ti ji dostali od Radima Walickzka, který ještě loni Superligu také pískal.

Nejlépe hodnoceni byli Jakub Furmánek a Vlastimil Šolc

A teď se přesuňme k průměrnému hodnocení jednotlivých párů. Pro výslednou tabulku jsme vzali v potaz páry, které odpískaly alespoň 6 zápasů, aby byl vzorek alespoň trochu vypovídající. Nejlépe hodnocenou dvojicí se stali Jakub Furmánek a Vlastimil Šolc. Ti mají průměr 7,5.

Na druhém místě se umístil mladý pár Přemysl Bališ a Peter Varga s průměrnou známkou 7 a jen o jednu desetinu horší průměr měl dlouhodobě zřejmě nejkvalitnější pár Kamil a Tomáš Sojkové. 

Když sjedeme očima na dno tabulky, najdeme tam dvojici Sýkora - Tkáč s průměrnou známkou 6. Kousek nad nimi, se průměrem 6,1, najdeme pár Müller - Novosad a další tři páry mají průměrné hodnocení 6,3.

Bohužel se nám nepovedlo nikde dohledat kritéria hodnocení výkon rozhodčích a proslýchá se, že každý delegát má trochu jiná očekávání. Navíc se údajně do hodnocení zápasu propisuje o očekávaná složitost utkání či fáze soutěže. Jsou to spekulace, o který se ve florbalovém prostředí mluví a kvůli kterým musíme celkové průměry brát s nadhledem.

Poslední část věnujme ještě delegátům. Těch, kteří hodnotí výkony rozhodčích, bylo letos 16. Vůbec nejvíc zápasů delegovala dvojice Petr Černý a Radek Hora. Oba přihlíželi 21 zápasům základní části Livesport Superligy. Celkem 8 delegátů hodnotilo 10 a více zápasů. 

Vůbec nejostřejší byl na rozhodčí delegát Petr Michálek. Ten hodnotil 5 zápasů a průměrně udělil známku 5. Druhý nejkritičtější byl na své bývalé kolegy Radim Waliczko, který průměrně hodnotil známkou 5,9. Naopak nejlepší známky rozdával Jaroslav Štolc, který se jako jediný dostal přes průměrnou známku 7 a to konkrétně na hodnotu 7,1. 

Pokud jsme na začátku této části mluvili o dvojic Radek Hora a Petr Černý, vězte, že oba hodnotili velmi podobně. Radek Hora, který deleguje i mezinárodní zápasy, skončil na průměru 6,6 a Petr Černý, který byl součástí historicky nejlepšího českého páru, hodnotil průměrnou známkou 6,7.