Zářijové ozvěny

05.10.2023

Po skončení každého kalendářního měsíce se budeme snažit přinášet ohlédnutí z pohledu jednotlivých týmů a lehký výhled do dalšího období. První hrací měsíc jsme uzavřeli středeční dohrávkou mezi Tatranem a Boleslaví, která srovnala počet odehraných zápasů všech týmů na 5.

Předvýběr.CZ Florbal MB, 15 bodů, 63:19

Tady není moc co dodávat. Středeční výhra na půdě Tatranu dala razítko na skvělý vstup největšího favorita soutěže. 5 zápasů, 15 bodů a skóre 63:19. Zatím se zdá, že finský kormidelník Joonas Naava rozvázal boleslavským hráčům ruce a rozpoutal ofenzivní peklo. Symbolem toho je samozřejmě vedoucí muž kanadského bodování Milan Tomašík, který zaznamenal už 23 bodů.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV, 14 bodů, 47:25

Asi nečekaně dobrý start mají za sebou hráči Chodova. Ti zatím ztratili jediný bod a to ve Vítkovicích, odkud se body moc nevozí. Zvítězili také na hřišti Sparty, takže se jejich start nedá přičítat pouze příjemnému losu. Chodovští se opět mohou opřít o produktivní duo Ondrušek – Vávra, ale výrazně od začátku přispívají i mladík Votava či nová posila Klápa. Chodov má průměr skoro 10 vstřelených branek na zápas a zatím baví.

1. SC TEMPISH Vítkovice, 13 bodů, 36:18

Vítkovice ztratily 2 body v domácím zápase s Chodovem, ale jinak si zatím počínají suverénně. Aktuálně se mohou pyšnit nejlepší superligovou obranou s méně než 4 inkasovanými brankami na zápas. Adam Šmíd zatím naplňuje očekávání a sbírá body, zajímavým posílením je určitě i návrat Lukáše Hájka. Naopak více se určitě očekává od Marka Matejčíka, který zatím není tolik výrazný, jak jsme byli zvyklí v minulé sezony.

FBC Liberec, 12 bodů, 40:35

I kdyby se nic jiného nepovedlo, tak skalp Tatranu na jeho hřišti je pro Liberec velká věc. K tomu však Liberec přidal další 3 vítězství a prožívá vynikající start ročníku. Zatím se zdá, že oba velké odchody dokázali v Liberci vyřešit. V brance vypadá velmi dobře Petr Chlad a produktivitu na sebe vzala dvoje Smutný – Wiener, kterým však zdatně sekundují minimálně další 4 hráči, kteří mají průměr minimálně bod na zápas.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 9 bodů, 22:27

Nebýt vysoké prohry na hřišti Chodova, museli by být Ostravě velmi spokojeni. Na druhou stranu výhry nad Butchisem a Karlovými Vary by měly být pro FBC povinností. V dobré formě vstoupil do sezony Jan Binder, což je pro Ostravu klíčové, neboť ofenziva dala v 5 zápasech jen 22 branek. Ani jednou například nebodoval Lukáš Kučera, který měl po příchodu z Pardubic výrazně posílit akceschopnost ostravského útoku.

TJ Sokol Královské Vinohrady, 9 bodů, 20:27

Vinohrady dostaly nakládačku v Liberci, ale ve 2. kole ukradly bod na Tatranu a od té doby vítězí. Podařilo se jim porazit soupeře, které musí v boji o play off nechat za sebou, takže na Vinohradech určitě může vládnout spokojenost. Velmi dobře se zatím jeví brankářská posila Mikuláš Futschik a nadějně se ukazují i zahraniční akvizice Daniel Keller a Klavs Araks.

ACEMA Sparta Praha, 7 bodů, 33:33

Na Spartě těžko může panovat spokojenost. Náladu určitě zvedla poslední výhra v derby nad Bohemians, ale prohry s Chodovem, Vítkovicemi a především dvoubodová ztráta v Ostravě musí trenérskému týmu Sparty způsobovat vrásky. I v nové sezoně stojí produktivita Sparty na ligovém rekordmanovi, naopak posily Peška a Bohuslávek zůstávají za očekáváním. Trenérský tým navíc ztratil Milana Garčara, což klub nijak nekomentoval, podle našich informací jsou za tím rodinné důvody na straně florbalové legendy

Tatran Střešovice, 6 bodů, 34:25

V minulé sezoně neporazitelní, letos mají po 5 kolech na kontě 6 bodů. Tatran má v kapse semifinále Champions Cupu a k tomu velkou šanci na postup do finále, ale v lize je to zatím bída. Především domácí kolaps s Libercem působil hrozivě. Špatný start už odskákal Zdeněk Skružný, který byl odvolán od týmu, byť pod krytím pracovních povinností. Údajně nenašel společnou řeč s hráči ani s Milanem Fridrichem. Tatran určitě půjde nahoru, ale je otázka, jak moc ho budou ztracené body mrzet.

FbŠ Bohemians, 6 bodů, 34:36

Také Bohemka prožívá mizerný start sezony. V posledních 3 zápasech dostala 24 branek, celkově pak 36. Ztráta Filipa Formana, Martina Kisugiteho i některé krátkodobé absence klíčových hráčů jsou příliš znát a Bohemka ztrácí kontrolu nad zápasy. Například slovenská posila Tomáš Kvasnica je po 5 zápasech na hodnotě -7, což jen dokazuje rozdílnou úroveň české a slovenské soutěže. Bohemka se určitě zlepší, ale přeci jen letos nevypadá tak našlapaně, aby ji dosavadní ztráty nemusely mrzet.

BLACK ANGELS, 5 bodů, 21:22

Blaci zapsali skvělou výhru nad Bohemkou, ale ztratily důležité zápasy proti Pardubicím a SKV. Odchod Jakuba Bočka tým rozhodně zasáhl a ofenzivní síla výrazně klesla. Nedaří se Matěji Bočkovi, který ještě nebodoval a větší příspěvky se určitě čekaly i od Tomáše Hanáka, Viléma Doležala nebo Matyáše Sirotka. Vypadá to, že Black Angels čeká hodně těžká sezona.

SOKOLI Pardubice, 3 body, 20:38

Pardubice ztratily kopu zkušeností. Skončili Teichman, Burian a nehraje ani zraněný Zozulák. Na druhou stranu se evidentně povedly posily. Radek Drba má na kontě již 9 bodů, chytil se i lotyšský útočník Ralfs Polis. Pardubice měli těžký los (Sparta, Chodov, Vítkovice), takže teď se ukáže, jak na tom opravdu jsou a zda se dokáží odpoutat od příček play down.

FBC 4CLEAN Česká Lípa, 3 body, 24:50

V Lípě proběhly zajímavé pohyby v kádru a zdálo se, že by tým mohl být o trochu silnější než v minulé sezoně. I Česká Lípa měla poměrně složitý los, takže je na velké soudy ještě brzy, ale na úplný průlom to zatím nevypadá. Dobře se uvedl Radim Křenek, který posbíral již 7 bodů, naopak hodně za očekáváním zůstává exústecké duo Trčka – Pšenička a právě jejich příspěvky bude tým potřebovat, pokud má bojovat o play off. Syn trenéra má v kolonce +/- hodnotu -18, což je po 5. kole zřejmě rekord souteže.

BUTCHIS, 2 body, 22:43

Příběh vítězství nad Bohemians proletěl českým florbalovým světem, ale zatím je to bohužel jediný bodový záznam nováčka soutěže. Přestože se Butchis prezentuje poměrně zajímavými výkony, tak kvalita hráčů a šířka kádru asi bohužel není na víc než boje o záchranu. Nicméně většina zápasů s přímými konkurenty však teprve přijde a nováčkovský elán může udělat své.

FB Hurrican Karlovy Vary, 1 bod, 28:46

Další hodně těžký ročník čeká Karlovy Vary. Přestože se tým doplnil o řadu mladíků z Tatranu, tak to zatím není příliš vidět a z posil se nejlépe prezentuje duo bývalých hráčů Startu Lebeda (již loni ve Varech hostoval) – Fenik. Pravděpodobně můžeme opět očekávat nábor některých známých florbalových jmen před play down, protože současný kádr by mohl mít s udržením velké problémy.