Vzestupy a pády superligových týmů

14.02.2022

Jsme zpět! Začátek roku přináší finiš základních částí jednotlivých soutěží, konec přestupního období i konec semestru. Z toho důvodu jsme se drobně odmlčeli, ale s vyvrcholením sezony plánujeme přinést celou řadu článků. Ten první budeme věnovat bodovým ziskům superligových týmů za poslední 3 sezony, kdy se nezměnilo složení nejvyšší soutěže. 

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

body jsou řazeny dle sezon takto: 2021/22 - 2020/21 - 2019/20

Předvýběr.CZ Florbal MB

67 - 73 - 74

Mladá Boleslav v aktuální sezoně lehce couvla z nastavené linie, ale na vítězství v základní části to stále stačilo. Oproti minulým letům měl ligový suverén nevyrovnanější výkony, což lze jistě přičítat poměrně masivním změnám v kádru a především výraznému omlazení. Nicméně lze předpokládat, že v dalších letech bude největší favorit soutěže své zisky opět zvyšovat. Zvlášť když se chystá další posílení..

Tatran Střešovice

66 - 52 - 34

Největší skokan je jednoznačně Tatran. Již v minulé sezoně se střešovičtí posunuli takřka o 20 bodů a v té letošní dokonce do posledního kola bojovali o prvenství v základní části. Marek Beneš dal zapomenout na Filipa Langera, David Šimek pomohl s produktivitou a mladíci se rok od roku zlepšují. Ústup ze získaných pozic se nedá očekávat.

1. SC TEMPISH Vítkovice

60 - 67 - 63

Vítkovice mají základní část tradičně spíše jako přípravu na play off. Přesto asi z meziroční ztráty 7 bodů nebudou míst radost, zvlášť když by loňský počet bodů stačil na vítězství v základní části. Vítkovice před sezonou posílily o Ondřeje Vítovce a do Superligy vypustily několik mladých pušek. O budoucnost se tedy v Ostravě bát nemusí.

ACEMA Sparta Praha

51 - 48 - 52

Rok co rok se od Sparty čeká razantní krok vpřed, který úplně nepřichází. Sparta si spíš drží svou úroveň, což dokazují bodové zisky. Letos to stačilo na 4. pozici a ve Vysočanech asi nebudou nespokojení. Otázka je, jak se bude tým vyvíjet dál, protože některé opory již dosahují vyššího florbalového věku a jejich přínos bude složité nahradit.

FbŠ Bohemians

50 - 53 - 48

Také Bohemka si drží svou úroveň. Přes léto ztratila několik důležitých hráčů, ale trenér Michal Jedlička dokázal díry zalepit a především úvod sezony zastihl klokany ve skvělé formě. I v příští sezoně by měl zelenobílý dres nosit Filip Forman, takže se velký ústup čekat nedá. Navíc se proslýchá, že by mohl tým i výrazně posílit.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

49 - 48 - 58

Loni zažil Chodov meziroční propad, ale letos ho zastavil. Nutno říct, že tým Davida Podhráského za poslední 2 roky opustila řada klíčových hráčů (Mikeš, Pražan, Krbec, Matejčík, Rebro či Koutný) a z velkých jmen dorazil pouze Jiří Bauer. Znakem chodovského týmu je obrovská nevyrovnanost výkonů a je velká otázka, jak se budou složení kádru a ambice vyvíjet dál.

foto: Black Angels
foto: Black Angels

BLACK ANGELS

39 - 37 - 29

Black Angels se každou sezonu zlepšují a dnes už jsou silou, se kterou se musí jednoznačně počítat. Za elitní šestkou sice stále lehce zaostávají, ale vzhledem k věkovému složení kádru se příští sezonu mohou dotáhnout. Hlavní otázkou tak bude, zda Blaci udrží svá ofenzivní esa, o která je v Superlize i v zahraničí velký zájem. 

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

38 - 42 - 29

Po krizové sezoně 2019/20 se Ostrava vrátila do středu tabulky, kde se drží poslední dva ročníky. Tým dokáže překvapit favority, ale také selhat s týmy pod sebou. Pokud my měla Ostrava ztratit Michala Sládka, což se považuje za hotovou věc, může mít velké problémy s produktivitou. Třeba se tedy pokusí o návrat Malajky, který byl z týmu na podzim vyřazen.

FBC Liberec

36 - 36 - 31

Liberec se tradičně pohybuje kolem hranice postupu do play off. To mu několikrát uniklo opravdu těsně, ale letos si zahraje alespoň nově vytvořené osmifinále. Při pohledu na soupisku se zdá, že by před Libercem mohla být hodně zajímavá budoucnost. Velkou otázkou však je, zda se podaří mladé pušky pod Ještědem udržet.

Navláčil PANTHERS OTROKOVICE

24 - 9 - 33

V minulé sezoně Otrokovice možná uchránilo od sestupu zastavení 1. ligy. V létě se vrátil trenér Karel Ševčík a odvedl kus práce. Povedl se příchod Gašparíka i začlenění několika hráčů z regionu. I do budoucna však nejspíš budou Otrokovice balancovat na hraně záchrany, což je hodně dáno silou regionu, ze kterého se nedá tolik čerpat.

FBC 4CLEAN Česká Lípa

19 - 27 - 28

Česká Lípa letos strádala, byť nakonec mohla přemýšlet i o předkole. Faktem je, že opory stárnou a tým se nedaří obměnit. Zkušení borci umí napnout síly k jednotlivým zápasům, ale dlouhodobě už začínají mít problémy. Klíčovým mužem je stále Štěpán Slaný, ale je otázkou, zda najde motivaci i do další sezony.

SOKOLI Pardubice

17 - 22 - 13

Pardubicím se nedaří vymotat z ligového podpalubí. Martin Zozulák příliš nepomohl jako trenér, nyní se bude snažit přispět záchraně na hřišti. Sestup by byl pro klub malou katastrofou, ale určitě to není nereálná varianta. Zvlášť když Adama Šmída čeká disciplinární řízení a mohl by v play down chybět. Také Pardubice hřeší na svou polohu a ztráty zajímavých hráčů.

TJ Sokol Královské Vinohrady

15 - 14 - 31

Za první sezonu by si trenérská dvojice Bouša - Kotlas zasloužila sochu. Poslední dva ročníky už byly o dost horší a letos je tým možná největším aspirantem na sestup. I pro Vinohrady by to znamenalo obrovský problém, neboť konkurence v Praze a okolí je nemilosrdná a mládež klubu určitě nepatří k nejlepší.

FBŠ Hummel Hattrick Brno

15 - 18 - 23

Hattrick nakonec propadl na poslední místo a k záchraně má nejtěžší cestu. V Brně se bohužel dlouhodobě nedaří vytvořit konkurenceschopný tým a možná je jen otázkou času, kdy se oba největší brněnské týmy vymění nebo dokonce potkají v 1. lize. Hattrick obrovsky poznamenal konec Luďka Ondráčka a nepovedlo se najít jiné ofenzivní lídry.