Vyjádření předsedy komise rozhodčích a delegátů

19.03.2024

Řídící orgán soutěže se zabýval situací z konce utkání mezi Spartou a Chodovem ve čtvrtém čtvrtfinále play-off Livesport Superligy, kdy domácí tým srovnal utkání na 7:7 v poslední vteřině hry.

foto: Český florbal/Martin Flousek
foto: Český florbal/Martin Flousek

Sporný moment nastal na konci základní části zmíněného utkání Livesport Superligy. Hra byla v čase 19:56 přerušena po zásahu vysokou holí od Mikuláše Krbce. Při následné rozehrávce Chodova před vlastní brankou došlo k chybě časoměřiče. Vlivem této chyby bylo nutné kompenzovat uběhnutý čas a rozhodčí dali časoměřiči pokyn čas po rozehráni pozdržet. Lukáš Ujhelyi zachytil balonek a srovnal na 7:7 v danou chvíli těsně před závěrečnou sirénou. Sparta dovedla utkání do prodloužení a v následujících nájezdech nakonec rozhodla o prodloužení série o minimálně jedno další utkání.

"Vzniklá situace nás samozřejmě mrzí, protože hází stín na regulérnost tohoto utkání. Chápeme problém s nepřehledností situace na konci základní hrací doby. Bohužel došlo k chybnému vyhodnocení, kdy by bylo správné ze strany rozhodčích trvat na vrácení času na časomíře místo pouhého pozdržení časoměřičem," říká Petr Galasovský, předseda Komise rozhodčích a delegátů Českého florbalu.

"Rozhodující moment je i dle videa záležitostí desetin vteřiny až vteřiny od zmíněného času 19:56 a bohužel nešlo již zpětně zkoumat, zda obsluha časomíry pochybila, zejména když dostala pokyn pozdržet o vteřinu spuštění. Mrzí nás, že chyba neposunout časomíru vede k současným diskusím o regulérnosti gólu a pokračování série, proto Komise rozhodčích a delegátů podnikne ve spolupráci s Komisí soutěží další kroky pro nastavení postupu v obdobných situacích v dalším pokračování play-off. Rozhodčí jsme instruovali, aby trvali na tom, že v podobných momentech se čas fyzicky vrátí na časomíře. Zároveň jsme vydali doporučení, aby veškeré úpravy času oznamoval hlasatel divákům, díky čemuž se předejde zbytečným dohadům," vysvětluje Galasovský.

Ten zároveň doplňuje, proč rozhodčí po prozkoumání situace u videa branku uznali. "V rámci instrukcí pro používání video systému mohou sudí kontrolovat, zda balonek přešel brankovou čáru v řádné hrací době. K tomu ale lze využít pouze oficiální časomíru. Není tak možné doměřovat čas na stopkách a opravovat případné chyby časoměřičů. Institut videorozhodčího je stále v testovacím režimu a bohužel přináší řadu bezprecedentních situací, které nám však mohou pomoci do budoucna podobné momenty eliminovat," doplňuje Galasovský.

Řídicí orgán soutěže na základě situace z utkání Livesport Superligy mezi družstvy ACEMA Sparta Praha a FAT PIPE Florbal Chodov dne 17. 3. 2024 upřesňuje instrukce rozhodčím ke spolupráci s pořadateli při opravě údajů na časomíře a instruuje rozhodčí, aby vždy spolupracovali s pořadatelem a nechali na časomíře nastavit správný čas utkání dříve, než bude hra znovu zahájena.

Ačkoliv řídicí orgán soutěže chápe, že na některých halách není technicky možné časomíru znovu nastavit na přesný časový údaj, nepovažuje za vhodný postup pouze domluvu rozhodčích s časoměřičem, který nechá časomíru zastavenou po zahájení hry. Tento postup není pochopitelný pro všechny účastníky utkání včetně diváků, kteří neslyší domluvu rozhodčích a časoměřiče, a může tak přinést zbytečné negativní emoce.

V takovém případě je doporučení alespoň informovat účastníky utkání a diváky ze strany hlasatele, aby se předcházelo negativním emocím, které budou způsobeny nepochopením, a to zejména v důležitých momentech utkání.

Nad rámec této instrukce řídicí orgán také připomíná rozhodčím, že v rámci využití video systému v Livesport Superlize je možné přezkoumávat pouze situaci, zda míč přešel brankovou čáru před koncem hrací části. V tomto případě je možné přezkoumávat pouze časový údaj na oficiální časomíře utkání, tzn. na časomíře v hale.

Dle platných Instrukcí pro použití video systému není možné přezkoumávat a případně opravovat chybu časoměřiče. To znamená, že rozhodčí v utkání ACEMA Sparta Praha - FAT PIPE Florbal Chodov nemohli při kontrole videa přezkoumávat chybné spuštění časomíry, ale pouze skutečnost, zda míč přešel brankovou čáru před koncem hrací části.

zdroj: www. ceskyflorbal.cz