Ve Švédsku nuda nehrozí

09.12.2020

Ve Švédsku se hrají nejlepší florbalové soutěže světa, což by samo o sobě mohlo stačit. Ale v zemí tří korunek se dějí nejzajímavější věci a na poli manažerském. Naše problémy se pak někdy mohou zdát jako bouře ve sklenici vody. Podíváme se na několik zajímavých kauz posledních měsíců.

foto: IBF Falun
foto: IBF Falun

Vznikne Premiere Floorball League?

V průběhu minulé sezóny se velmi nahlas mluvilo o souboji elitních švédských klubů a místní asociace. Kluby měly pocit, že florbalová federace nedokáže dostatečně zpeněžit práva na nejvyšší švédskou soutěž a přišly s myšlenkou Premier Floorball League. Do té se přihlásila drtivá většina týmů SSL. Po dlouhých jednáních došlo nakonec k dohodě a minimálně pro sezónu 2020/21 zůstalo vše při starém. Po jednáních mezi Švédskou florbalovou federací a Asociací klubů švédské Superligy zůstaly kluby pod hlavičkou svazu. Ten naopak přislíbil, že od sezony 2020/2021 budou mít kontrolu nad komerčními právy, což byl jeden z hlavních bodů sporu.

Krach Storvrety?

Tohle téma není nijak nové. Řeší se minimálně poslední dva roky. Storvreta je rozhodně jeden z nejlepších týmů světa a její kádr je prošpikovaný reprezentanty a zkušenými borci. A ti samozřejmě nehrají zadarmo. Jelikož ve Švédsku už několik let probíhá licenční řízení a kluby musí plnit podmínky startu v soutěžích. Storvreta již v letošní sezóně hraje s výjimkou a v uplynulých dnech přiznala, že v současné době to nevypadá, že by byla schopna podmínky pro příští sezónu splnit.

To se víceméně potvrdilo, když vydala Licenční rada svou poslední zprávu. Licence Elite pro příští sezónu nebyla zatím udělena Storvretě, Karlstadu, Kalmarsundu a Jönkopingu. Zatímco o druhých dvou jmenovaných půjde patrně spíše o formality, u prvních dvou se jedná o finanční záležitosti, které budou muset vyřešit.

Hill končí u reprezentace rok před MS

Zatímco v Česku byla smlouva Petri Kettunena prodloužena, ve Švédsku se zachovali opačně. Mandát Mikeala Hilla měl uplynout s koncem MS 2020. To se posunulo na prosinec 2021, ale švédská federace kontrakt Hillovi neprodloužila a rok před MS zvolila novou trenérskou dvojici, která dostala smlouvu až do roku 2024 a absolvuje tedy hned tři šampionáty.

Z Falunu přichází k reprezentaci jeden ze strůjců růžového zázraku Thomas Brottman a jeho rovnocenným partnerem bude Niklas Nordén. Brottman je švédskou legendou, jako hráč vyhrál světový šampionát dvakrát a doma má celkem deset zlatých medailí z mužské Superligy. Čtyřikrát vyhrál jako hráč, šestkrát jako trenér (4x Falun, 2x Storvreta). Niklas Nordén si udělal jméno hlavně ve Växjo, které přivedl do užší špičky a v roce 2017 také do švédského Superfinále.