Ve Finsku startuje play off!

02.03.2021

F-liiga došla jako první k závěru základní části a stojí před startem play off. Největším favoritem na titul je opět finský hegemon Classic SC, ale za jeho zády se sešikovala silná smečka pronásledovatelů v čele s duem Oilers - TPS. Vyřazovací část začíná ve čtvrtek a my se podíváme na jednotliové série. 

foto: Salibandy.fi
foto: Salibandy.fi

Classic (1) - LaSB (8)

Úřadující finský mistr opět ovládl základní část. Možná bylo letos těch zaváhání trochu víc než v ,minulosti, ale přesto bude Classic vstupovat do play off jako největší favorit. Ve svém středu má nejproduktivnějšího hráče soutěže Samiho Johanssona (44+31), kterého v elitním útoku doplňují Eemeli Salin a Nico Salo. Ve druhé formaci navíc číhá Ville Lastikka či velezkušený Jussi Piha.  Obrovskou silou disponuje Classic i v obraně. Tu vede reprezentant Jami Lamminen a skvělou úroveň si stále drží i Juha Kivilehto. K tomu má Classic zástup spolehlivých bojovníků, kteří perfektně plní defenzivní pokyny a umí kdykoliv udeřit.

Tým LaSB se v průběhu sezóny pohyboval na daleko vyšších příčkách, ale nedokázal udržet laťku své výkonnosti na vysoké úrovni dlouhodobě. LaSB nemá v kádru žádné ofenzivní superstar nejproduktivnějším hráčem je Perttu Koljonen, který se umístil na 16 příčce. Jako jediný tým postupující do play off mají záporné skóre.

TIP REDAKCE: 4:0

foto: Salibandy.fi
foto: Salibandy.fi

Oilers (2) - Indians (6)

Olejáři svou formu v průběhu základní části stupňovali a nakonec zaslouženě obsadili druhé místo. Mají druhou nejlepší obranu i druhý nejlepší útok. V něm se mohou spolehnout především na dvě bratrské dvojice. Nejproduktivnějším hráčem týmu byl nakonec Tuomas Iiskola (25+28), jeho bratr Heikki posbíral 20+7. Ještě hodně nad ním se v kanadském bodování pohybují Justus a Rasmus Kainulainenové, kteří dohromady nasbírali 97 bodů. Ofenzivní vozbu doplňuje Markus Markola. Oilers tak mají v TOP11 kanadského bodování hned 4 borce!

Indians vypadali v některých částech základní části velmi dobře, ale výrazně je ovlivnilo zranění jejich lídra Aaro Astaly. Ten nakonec odehrál pouze 13 zápasů, ve kterých zaznamenal 32 bodů. Po jeho zranění zůstala produktivita indiánů závislá na výkonech kapitána Valtteri Kainulainena. Ten se sice snažil, ale na vše stačit nemohl. Nicméně Astala se před play off vrátil do sestavy a Indians tak rozhodně mohou být hrozbou. 

TIP REDAKCE: 4:1 

foto: Salibandy.fi
foto: Salibandy.fi

TPS (3) - SPV (7)

Turku může být černým koněm play off. V posledním období vykazuje nejlepší formu, když sbíralo jen vítězství. TPS se může pochlubil nejlepší obranou základní části a zároveň má ve svém středu velmi zkušené a produktivní útočníky. Kapitán Miko Kailiala si stále drží skvělou výkonnost a byl nejproduktivnějším hráčem týmu (33+18). Když je potřeba udeří obrovitý Mikko Hautaniemi, který si také drží dlouhodobě velmi dobrou výkonnost.

Proti bude stát SPV, které je velmi nevyzpytatelným soupeřem. Nakonec je to aktuální vítěz finského poháru. Dalo by se říct, že tento tradiční účastník play off ničím nevyčnívá, ale přesto má zbraně, kterými může udeřit. Nejproduktivnějším hráčem je Joni-Arttu Sieppi (29+13), kterému zdatně sekunduje nestárnoucí playmaker Sami Koski (10+32).

TIP REDAKCE: 4:1

foto: Salibandy.fi
foto: Salibandy.fi

Nokian (4) - Happee (5)

Tahle série bude hodně zajímavá. Už umístění po základní části dává tušit vyrovnanost a lze to očekávat i na hřišti. Nokian disponuje možná nejnebezpečnější útočnou formací soutěže, která nastupuje ve složení Rantala - Johansson - Jonaeson. Všechny tři najdeme v TOP10 bodování a dohromady nastříleli 88 branek. To je skoro polovina týmové produkce! V týmu jsou však i další zajímaví hráči a Nokian určitě pomýšlí minimálně na semifinále.

V cestě bude stát nevyzpytatelný tým Happee. To místy vypadalo, že by snad do play off ani projít nemuselo, ale nakonec zabralo a vytáhlo se až na pátou příčku. Obrovskou zásluhu na tom má svérázný pointmaker Peter Kotilainen. Ačkoliv musel kvůli disciplinárnímu trestu vynechat 4 zápasy, skončil na pátém místě kanadského bodování (29+29). Bodovým průměrem se zařadil na druhé místo. Kotilainen zvládne zápasy rozhodovat sám, ale má k ruce i další zajímavé parťáky. Kromě svého bratra se může spolehnout i na navrátilce Jami Manninena, který si také drží průměr 2 body na zápas.

TIP REDAKCE: 4:3