V nominaci na soustředění i 5 navrátilců

18.05.2020

Vrcholící boj o play off a následné ukončení sezóny překrylo napjatou situaci kolem reprezentace mužů. Ta má za sebou úspěšnou kvalifikaci na prosincové MS a od léta by se měla začít připravovat na tento vrchol dvouletého cyklu. Jenže s jakými hráči může realizační tým Pettriho Kettunena počítat? A o které vůbec stojí? Tyto otázky opět vyvstaly s nejnovější nominací na červnové soustředění.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Aktuální seznam jmen širšího kádru reprezentace na webu Českého florbalu čítá aktuálně 57 jmen počínaje Milanem Garčarem a konče Filipem Forman. 20 hráčů z tohoto výběru se zúčastnilo zmíněné kvalifikace, naopak po diskuzích a sociálních sítích kolovaly zaručené zprávy o 16 hráčích, kteří účast na zmíněné akci odmítli z důvodu nechuti hrát pod Petri Kettunenem. Někteří další se omluvili kvůli zranění či pracovním povinnostem.

Jenže znamená odmítnutí účasti na kvalifikaci opravdu konec v reprezentaci nebo šlo jen o kličku, jak se vyhnout cestě do Lotyšska, což ostatně naznačil předseda reprezentační komise Václav Culka a v podcastu Buriho Backchecknig to vlastně potvrdil i Marek Beneš. Oficiálně ukončil svou reprezentační kariéru jediný hráč, a to kapitán týmu Matěj Jendrišák. Ten se také spolu s Lukášem Veltšmídem k situaci veřejně vyjádřil a popsal své důvody. Ostatní hráči zřejmě musí mlčet, protože je k tomu váže reprezentační smlouva. Matěj Jendrišák ji oficiálně vypověděl, Lukáš Veltšmíd ji neměl podepsanou a zbytek hráčů ji má stále platnou nebo nás o jejím zrušení hráči ani Český florbal neinformovali, takže zřejmě své pokračování v reprezentaci nevylučují.

Mezi 16 hráči, kteří údajně odmítali hrát pod finským trenérem, byli podle našich informací Jan Natov, Milan Tomašík, Jiří Curney, Martin Tokoš, Patrik Suchánek, Daniel Šebek, Josef Rýpar, Lukáš Hájek, Jakub Hubálek, Jan Šebesta, Lukáš Souček, Adam Delong, Marek Bräuer, Marek Matejčík, Filip Langer, Milan Meliš, Jan Binder, Matěj Jendrišák, Ondřej Němeček, Marek Beneš a Lukáš Veltšmíd.

U některých to dává smysl. Neměli Petri Kettunenem ideální pozici a dá se pochopit, že nechtěli trávit hromady hodin na reprezentačních srazech a následně hrát pár minut za zápas nebo se do nominací na klíčové akce ani nedostat. Pak tu máme hráče Vítkovic, kteří logicky nepůjdou proti svému klubovému trenérovi, byť i mezi nimi se najdou výjimky. No a nakonec jsou tu mladí hráči, kteří by měli reprezentaci táhnout v dalších letech. Podle zákulisních informací se část z nich nechala do téhle hry vtáhnout a právě z této sorty hráčů by mohli být někteří navrátilci do sestavy národního týmu, což ostatně potvrzuje aktuální nominace, ve které se objevují Josef Rýpar, Adam Delong, Filip Langer, Ondřej Němeček a Marek Beneš.

Ale co na to aktuální reprezentanti, kteří se zúčastnili kvalifikace? Z účastníků pražského MS hráli v Lotyšsku Patrik Dóža, Martin Pražan, Martin Kisugute, Mikuláš Krbec, Tom Ondrušek a Lukáš Bauer. Vezmou mezi sebe případné navrátilce nebo se tým rozvrátí ještě víc? Na kvalifikaci se navíc velmi dobře ukázali mladí hráči v čele s Jakubem Bočkem a i oni si budou dělat na nominaci zálusk.

Podle plánu by se měla reprezentace sejít ještě dvakrát během července, na začátku září čeká národní tým mezinárodní turnaj, v říjnu EFT a prosinci je tu další MS. Času na odpovědi tedy není mnoho, ale současná nominace asi víceméně ukazuje, jak bude tým vypadat.

Český florbal na toto téma tradičně mlčí a vše se snaží přejít, hráči reagují prakticky stejně. Přitom fanoušci by si zasloužili vědět, proč dlouholetí reprezentanti jako Tomašík, Suchánek, Šebek nebo Souček v nominaci nejsou.

Ve florbalovém prostředí se mluví o tom, že hráči očekávali, že bitvu vyhrají a domohou se změny trenéra. Když se to nestalo, ti mladší z nich sklopili hlavy a přislíbili návrat do reprezentace, protože mezinárodní bitvy jsou stále tím nejlepším, co může florbal hráči nabídnout. Kde leží pravda se asi nikdy nedozvíme. 

NOMINACE REPREZENTACE MUŽŮ NA ČERVNOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ V HOSTIVICI

Brankáři

Lukáš Bauer, Florbal MB
Martin Beneš, AC Sparta Praha
Radovan Michajlovič, Panthers Otrokovice

Obránci

Jakub Gruber, Florbal MB
Martin Kisugite, Floorbal Köniz (SUI)
Daniel Maxa, Florbal Chodov
Ondřej Němeček
Martin Pánek, Tatran Střešovice
Martin Pražan, UHC Uster (SUI)
Jan Řehoř, Florbal MB
Tomáš Sýkora, Florbal Chodov
Daniel Šešulka, Chur Unihockey (SUI)
Milan Tichý, Florbal MB
Ondřej Vítovec, Tatran Střešovice

Útočníci

Marek Beneš, Pixbo Wallenstam IBK (SWE)
Jiří Besta, 1. SC Vítkovice
Jakub Boček, Black Angels
Adam Delong, 1. SC Vítkovice
Patrik Dóža, HC Rychenberg (SUI)
Filip Forman, FbŠ Bohemians
Jakub Kolstrunk, AC Sparta Praha
Mikuláš Krbec, AC Sparta Praha
Filip Langer, Tatran Střešovice
Tom Ondrušek, Florbal Chodov
Jakub Renčín, Black Angels
Josef Rýpar, Linköping IBK (SWE)
Ondřej Svatoš, UHC Baselland (SUI)
Patrik Šebek, FbŠ Bohemians
Matyáš Šindler, 1. SC Vítkovice
Radek Valeš, FBC Liberec