Uzavření postupů a sestupů v celostátních soutěžích!

17.03.2021

Sportovní svazy v uplynulých týdnech jednaly s Národní sportovní agenturou (NSA) a Vládou ČR o možnostech uvolnění českého sportu. Připravován je materiál, který by umožnil návrat k trénování v situaci, kdy se velká část veřejnosti pravidelně testuje. O vývoji jednal i Výkonný výbor Českého florbalu, který na základě aktuálních opatření rozhodl o tom, že se v celostátních soutěžích nebude postupovat ani sestupovat, díky čemuž není nutné rozehrát play-down nejvyšších soutěží mužů a žen. Dohrání se nedočká ani Pohár.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

"Myslím, že by v případě pravidelného testování dětí ve školách bylo možné, aby se umožnilo jejich trénování. Návrat ke společnému trénování je strašně důležitý. Pauza, kdy je celý český neprofesionální sport uzavřený, je už extrémně dlouhá," komentoval současnou situaci Filip Šuman, prezident Českého florbalu.

Sport tak nyní může být závislý na tom, kdy se děti vrátí do škol. "V projednávaném materiálu se spojuje okamžik povolení trénování s návratem dětí do škol. Osobně doufám, že NSA materiál na vládě prosadí a opět bude možné začít sportovat," doplnil Filip Šuman. V materiálu restartu českého sportu je dále uvedeno, že asi za dva až čtyři týdny po uvolnění možnosti trénovat by bylo zvažováno i povolení restartu soutěží.

Stále platí, že pokud bude umožněno trénování a následně i průběh soutěží, budou na dobrovolném principu připravené utkání a turnaje v jednotlivých soutěžích. Zapojit se zpět do soutěží v případě jejich restartu ale nebude povinné. "Kluby mají velký zájem, aby měly opět aktivitu pro své členy. Ale chápeme, že některý klub může mít vlastní důvody, proč již letos nechce soutěžit. Nicméně i pro podporu aktivity klubů a zejména pro mládežnické ligy chceme nadále pracovat s možností nabídnout florbalistům soutěžní utkání," objasňuje Šuman.

Na úterním jednání výkonný výbor řešil také vývoj u celostátních postupových soutěží (1. liga mužů a žen, Národní liga a Divize), u nichž dosud rozhodnutí nepadlo. I u těchto soutěží je však nyní jisté, že letos nebude možné rozhodovat o sestupech a postupech. Posledním obdobím, kdy by bylo možné důstojně odehrát část soutěže pro rozhodnutí o postupech a sestupech, byla první část dubna. Nyní je jasné, že tyto soutěže by v úvodu dubna odstartovat nemohly, a proto i na návrh Komise elitního florbalu a medializace rozhodl výkonný výbor o tomto postupu, který byl po rozhodnutí komunikován přímo na všechny dotčené kluby. Stejně tak je nyní již jasné, že letos nebude mít vítěze ani pohárová soutěž, která rovněž nemůže v současných podmínkách pokračovat.

"Chtěli jsme co nejdéle držet naději, aby se celostátní postupové soutěže rozehrály a kluby mohly dosáhnout svých cílů a ambicí v podobě postupu do vyšších soutěží. Bohužel nám aktuální doba nepřeje a my jen doufáme, že se příští sezona už zase bude mnohem více blížit tomu, na co jsme byli zvyklí," vysvětlil Šuman důvody rozhodnutí výkonného výboru.

Výše uvedené bude mít dopad také na Livesport Superligu a Extraligu žen. Ani z těchto soutěží se nebude sestupovat, proto nebude po domluvě s kluby odehráno play-down a veškerá pozornost bude upřena na play-off obou soutěží.

převzato z webu ceskyflorbal.cz