Tři pražské kluby mění své domácí haly

30.06.2020

Hned 3 pražské kluby by měly v příští superligové sezóně změnit domácí halu. Zatímco Sparta, Chodov a Vinohrady nemají důvod své haly opouštět, Tatran, Bohemians a Black Angels musí z různých důvodů najít nové útočiště. 

foto: Sportovní centrum Řepy
foto: Sportovní centrum Řepy

Zatímco krajská či okresní města většinou disponují městskou halou, o kterou se dělí halové sporty včetně florbalu, tak situace s pražskými halami je dlouhodobě velmi složitá. V hlavním městě působí obrovské množství nejen florbalových klubů a ty se musí podělit o omezený počet hal. Ty navíc musí odpovídat čím dál přísnější legislativě ze strany Českého florbalu.

Právě předpisy stanovující mimo jiné nutný počet míst k sezení stojí z velké části za stěhováním tří pražských klubů. Hala Tatranu Střešovice je sice obestřena legendami a vzpomínkami, jenže již dávno nesplňuje parametry nejvyšší soutěže. Z diváckého hlediska nabízí mizerný komfort, neboť prakticky nedisponuje sedačkami, navíc z ochozu není ideálně vidět. Hráči si pak léta stěžují na povrch, který nedávno kritizoval i Marek Beneš, a také na rozměry hrací plochy. Ve stařičké hale totiž nelze postavit hřiště 40 x 20 metrů s adekvátními výběhovými zónami.

Tatran se tak nově stěhuje do Řep. Před nedávnem zkolaudovaná hala poskytne daleko větší komfort pro diváky i pro hráče. Hala nabízí 400 míst k sezení, kvalitní povrch i dostatečné rozměry. Tradiční klub ze Střešovic tak zcela určitě přijde o svou výhodu, neboť do Stodoly nikdo nejezdil moc rád. Otázkou také je, zda se bude dařit halu plnit. Když započteme pouze zápasy v domácích halách, měl Tatran už letos 2. nejhorší návštěvnost a je otázkou, zda si diváci z okolí Dejvic najdou cestu do Řep nebo se Tatranu povede vybudovat novou komunitu v Řepích.

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Svou domácí a velmi specifickou halu opouští i Bohemka. Ta již v letošní sezóně využívala pro projektové zápasy jiné haly jako Eden, Podvinný Mlýn, Vinohrady či Štvanici a na Děkance odehrála pouze 7 zápasů. Sportovní hala Děkanka skýtá prakticky stejné problémy jako stará střešovická hala a k nim si můžeme připočíst ještě nekomfort pro hráče v podobě miniaturních šaten, takže soupeři budou určitě skákat nadšením, pokud se zápasům ve stísněných prostorech Děkanky vyhnou. Novým domovem klokanů by podle našich informací měla být hala na Vinohradech, o kterou se tam bude Bohemka dělit místním Sokolem. Opět můžeme pouze spekulovat, zda to zájmem o zápasy Bohemky nějak pohne, ale strategie FbŠ směřuje především k projektovým zápasům a stěhováním na Vinohrady se spíše bude chtít vyhnout pokutám a pořadatelskému nekomfortu. Dalším důvodem pak může být nejasná budoucnost Děkanky, neboť se spekuluje o jejím uzavření a stržení.

Posledním týmem, který bude měnit svůj domovský stánek, jsou Black Angels. Ti našli útočiště nejčastěji v neútulné hale Jedenáctka, kde je v navštěvovalo v průměru 111 diváků, což je nejhorší superligové číslo. A také není divu. Vždyť z Čakovic, kde se andělé cítí doma, je to na Jižní Město nějakých 30 kilometrů.

Novým domovem Black Angels by se měla stát nová sportovní hala, která bude přiléhat k ZŠ Kbely. Hala je nyní těsně před kolaudací a po ní by měla mít kapacitu přibližně 300 diváků. Vzdálenost od Čakovic se pak pro fanoušky klubu zkrátí na nějaké 4 kilometry.

Vliv na divácké návštěvy můžeme pouze odhadovat, ale co se týče diváckého i hráčského komfortu, jde určitě o velký krok kupředu. Do budoucna se navíc chystá ještě jedna velká novinka, neboť v nejbližších letech by měly všechny kluby Superligy přejít na úplně stejný hrací povrch. Ale o tom až jindy.

foto: www.kbelynasdomov.cz
foto: www.kbelynasdomov.cz