Tatran nebo Boleslav?

12.04.2024

Superfinále 2024 je tady! Na jedné straně obhájce titulu, vítěz Champions Cupu a vítěz domácího poháru a na druhé straně nejmovitější český klub s finským trenérem. Tým s nejlepší defenzivou proti ofenzivní mašině. Kdo v neděli zvedne nad hlavu pohár pro mistra Livesport Superligy? Tatran nebo Mladá Boleslav? 

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Brankáři 


Tatran - Tomáš Jurco je bezesporu nejlepším českým brankářem současnosti. V loňské sezoně se dělil o čas v brankovišti s Lukášem Křížem, letos pak převzal plnou zodpovědnost za výsledky Tatranu. A vede se mu skvěle! V základní části i v play off má nejlepší čísla. V průměru inkasuje pouze 3,5 branky na zápas a jeho úspěšnost se pohybuje kolem 85%. Navíc se zdá, že v klíčových zápasech podává ty nejlepší výkony. To se ukázalo ve finále Champions Cupu, domácího poháru i v důležitých momentech semifinále. Kolegu mu dělá pravděpodobná jednička pro MS juniorů Lev Kliment, ten by se ale dostal do branky jen v případě zranění Jurca.

Hodnocení Floorball Planet - 10

Mladá Boleslav - Lukáš Bauer sice stále drží pozici reprezentační jedničky, ale právě Jurco na něj bude výrazně tlačit. Zatímco v reprezentaci bývá obrovskou překážkou soupeřů, v dresu Mladé Boleslavi letos podává o něco slabší výkony. Samozřejmě může hrát roli i aktivnější hra středočeského celku, která pouští soupeře do větších šancí, ale Bauer také v sezoně předvedl několik výrazných chyb. V play off se pak dokonce jednou musel poroučet z branky. Úspěšnost Lukáše Bauera v základní části byla skoro o 10% horší než u Jurca, v play off je pak rozdíl ještě větší. Bauer chytil ve vyřazovacích bojích pouze 72% střel. Jeho parťák Tomáš Týc se v play off do branky jednou dostal, ale v Superfinále to zcela jistě bude sázka na Lukáše Bauera.

Hodnocení Floorball Planet - 8

Obrany

Tatran - Střešovičtí mají nejlepší defenzivní čísla v celé sezoně. Platí to o počtu inkasovaných branek, ale také třeba o úspěšnosti oslabení. Za první formací hraje vysoce kreativní dvojice Martin Kisugite - Milan Meliš, ostatním lajnám kryjí záda poctiví a skvěle fyzicky vybavení obránci, se kterými je velmi složité hrát osobní souboje. Za všechny můžeme jmenovat Pavla Sládečka. Na druhou stranu od těchto beků nehrozí takové nebezpečí. V play off vstřelili obránci Tatranu 13 branek a zapsali celkem 32, ale z toho 11 branek a 24 bodů posbíral první obraný pár.

hodnocení Floorball Planet - 9

Mladá Boleslav - Také středočeský celek se může pyšnit velmi dobrými defenzivními čísly, ale přeci jen je na tom Tatran lépe. Na druhou stranu mladoboleslavští beci se daleko více zapojují do ofenzivy a jsou neustálou hrozbou pro obranu soupeře. Za všechny můžeme jmenovat exvítkovické duo Patrik Suchánek - Jiří Besta, ale všichni máme v paměti i postupový gól Filipa Zakonova, který je v play off nejlepším střelcem mezi obránci. Celkem obránci Boleslavi nasázeli ve vyřazovacích bojích 16 gólů a zaznamenali 35 bodů!

Hodnocení Floorball Planet - 8

Útoky

Tatran - Číselně je na tom sice Mladá Boleslav po celou sezonu lépe, ale Tatran má v rukávu jednu obrovskou zbraň. Tou je samozřejmě první útok Střešovic ve složení Havlas - Beneš - Hanák. Ti společně v play off zaznamenali 57 bodů a z toho Marek Beneš sám 29! A to se ještě Matěj Havlas a Tomáš Hanák potýkali se zdravotními problémy a nezasáhli do všech zápasů. Pakliže bude v Superfinále trenérský tým vytěžovat tuto formaci naplno, tak může mít Boleslav velký problém. Ostatní útoky sice tolik nebodují, ale najdeme v nich hráče, kteří jsou schopni soupeři nadělat velké vrásky. Těmi nejvýraznějšími jsou Martin Šindelář, Jonáš Kreysa a Jakub Boček, ale opomenout nemůžeme ani Jakuba Kolíska.

Hodnocení Floorball Planet - 9

Mladá Boleslav - V základní části neuvěřitelná ofenzivní mašina. Přes 300 branek za 26 zápasů mluví za vše. Na druhou stranu se stroj v některých zápasech proti dobře bránícím soupeřům zadrhl. Boleslav může spoléhat na širokou paletu střelců, ale chybí jí jedna rozdílová formace. To může být výhoda v sérii, ale také nevýhoda v jediném zápase. Bude zajímavé sledovat, která lajna bude nastupovat proti útoku Marka Beneše, a která naopak dostane úkol přestřílet ostatní střešovické lajny. Jistým problémem je absence špičkového praváka. Jan Natov je na marodce, Jakub Vařecha zažije atmofséru Superfinále poprvé a Daniel Šebek už je za horizontem své výkonnosti. 

Hodnocení Floorball Planet - 9

Realizační týmy

Tatran - Po nepovedeném experimentu se Zdeňkem Skuržným postavil Tatran po bok Milana Fridricha Martina Pánka a Marka Mandlera a ukázalo se to jako skvělá volba. Milan Fridrich je všemi respektovanou osobností a to platí například i o rozhodčích a jeho mladší kolegové mu dělají skvělý servis, ze které pak celý tým těží. Milan Fridrich s Luďkem Benešem za poslední roky postavili skvělý tým a ten i po odchodu Luďka Beneše vyhrává ty největší bitvy v čele s finálem Champions Cupu.

Hodnocení Floorball Planet - 10

Mladá Boleslav - Před sezonou se manažer Tomáš Pacák rozhodl pro velký krok a po Petru Novotném svěřil tým finskému odborníkovi Joonasu Naavovi. Trenérský tým doplnila další velká jména v čele s trenérem ženské reprezentace Lukášem Procházkou. Změna trenéra i herního stylu přinesla v základní části mnoho dvouciferných výsledků, ale také ztrát. Když se k tomu přidá vypadnutí z poháru a nepřesvědčivá semifinálová série, tak to nedává úplně nejlepší obrázek. Na druhou stranu klíčový 7. zápas semifinále tým Joonase Naavy zvládl a případný úspěch v Superfinále může všechno smazat. Přesto střídačka Tatranu vypadá o trochu lépe.

Hodnocení Floorball Planet - 9 

Faktor X 

Tatran - Už jsme tu vyzdvihli jména jako Beneš, Jurco či Havlas, ale nakonec jsme vybrali někoho jiného. Martin Šindelář je hráč, proti kterému nechce nikdo hrát. Surfuje na hraně nesportovního chování, rozhazuje soupeře a zároveň umí pomoci klíčovým gólem jako například ve finále Champions Cupu. Právě on může být jazýčkem na vahách a to oběma směry.

Mladá Boleslav - Také na straně Středočechů jsme vybrali podobný typ hráče. Martin Tokoš je dalším podobně nepříjemným hráčem, který zažil mnoho vypjatých bitev a do mnoha se také zapsal zlatým písmem. Navíc v letošním play off hraje skvěle a již zaznamenal 12 branek. Můžeme jen doufat, že mu zdraví dovolí do Superfinále naskočit.

Celkové hodnocení

Z našeho bodování vychází, že by Tatran měl být jasným favoritem. Jenže se jedná o Superfinále. Jediný zápas rozhodne o všem a vlastně všechno, co mu předcházelo, je irelevantní. Tatran jde do zápasu v roli favorita a týmu, který může přepsat historii, ale právě to může být koulí u nohy a motorem boleslavské motivace. 

Hodnocení Floorball Planet 

Tatran 38

Mladá Boleslav 34