Tatran a jeho poddaní

27.02.2023

Základní část ročníku 2022/23 je uzavřena. Ještě než vypuknou vyřazovací boje, máme čas se ohlédnout a zhodnotit si vystoupení jednotlivých týmů. Tak pojďme na to!

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Tatran Střešovice

26 zápasů, 26 výher, 253 vstřelených branek a pouze 75 inkasovaných. Je potřeba něco dodávat? Střešovická mašina zválcovala základní část a vytvořila historický rekord, jaký možná nikdy nebude dorovnán. Z fungujícího celku vždy vystupují individuality a v případě Tatranu jsou to hlavě nejproduktivnější hráč Superligy Marek Beneš, nejproduktivnější obránce soutěže Ondřej Němeček a nejlepší brankářská dvojice základní části ve složení Lukáš Kříž - Tomáš Jurco. Cokoliv jiného než zlato bude pro tým Milana Fridricha zklamáním. Ustojí Tatran tlak? Uvidíme!

1.SC TEMPISH Vítkovice

Asi největší události vítkovické základní části byl konec Pavla Bruse. Ten doplatil na nepovedený úsek sezony a byl nahrazen Danielem Foltou. Pod jeho vedením si Vítkovice vedly skvěle a nakonec to dotáhly až na 2. místo. V případném semifinále se tak vyhnou Tatranu, což byl jistě velký cíl pro všechny aspiranty na účast v Superfinále. Nejpovedenější ročník kariéry prožil Marek Matejčík a pokud si v play off udrží svou výkonnost mladé vítkovické pušky, mohli bychom Vítkovice opět po roce vidět v posledním zápase sezony.

Předvýběr.CZ Florbal MB

Ve městě automobilů určitě nemohou být spokojeni. Umístění v základní části určitě neodpovídá ambicím ani vynaloženým financím. Tým se evidentně nedokázal vypořádat se ztrátou Jiřího Curneyho a ukazuje se, že ne každá ryba, která uvízla v sítích Tomáše Pacáka, dokáže naplnit očekávání. Boleslav však rozhodně nemůžeme odepisovat a bude zajímavé sledovat, jak se projev týmu v play off změní. Zkušené jádro a Lukáš Bauer v brance jsou zárukou vysoké kvality, ale bude to stačit?

FbŠ Bohemians

Michal Jedlička stanovil jako cíl umístění do 2. místa po základní části. K tomu se nakonec klokani ani nepřiblížili a ještě si museli hlídat záda. To nic nemění na tom, že Bohemka prožila skvělou základní část a bude se od ní očekávat premiérový postup do semifinále. Ofenziva šlape skvěle, tam problém nebude. Play off však daleko víc prověří obranu týmu Michala Jedličky a samozřejmě také brankáře. Bude velmi zajímavé sledovat, zda zelenobílí dokáží zkrotit svůj temperament a čtvrtfinálové brány konečně prorazí.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

U Chodova se očekával spíše propad tabulkou a možná i boj o přímou účast ve čtvrtfinále. Nakonec však svěřenci Davida Podhráského v klidu končí na 5. místě, což je spíše příjemné překvapení. Skvělou základní část má za sebou Karel Hodík a právě jeho forma může být rozhodující ve čtvrtfinálové sérii, ať už ji tým z Jižního Města bude hrát s kýmkoliv. Při pohledu na soupisku a zkušenosti hlavních opor, může být Chodov považován za černého koně vyřazovací části.

ACEMA Sparta Praha

Sparta bude zklamaná. Před sezonou přivedla nejlepšího střelce historie domácí soutěže a chtěla udělat další krok. Přesto meziročně nastřílela o 21 branek méně. I díky tomu nakonec Sparta skončila až na 6. místě základní části a navíc to vypadá, že Jiří Curney již do této sezony nebude moci zasáhnout. Sparta tak bude muset vsadit na defenzivu posílenou návratem Jana Marvánka ještě víc, než by asi sama chtěla. Otázka je, zda to může na postup ze čtvrtfinále stačit.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

V posledním kole Ostrava ukončila sezonu České Lípy a zároveň se sama posunula na 7. místo, což minimálně papírově skýtá jednodušší cestu do čtvrtfinále. V posledním období hráči FBC předváděli zlepšené výkony v sérii proti SKV určitě budou favoritem. Pokud by se Ostrava prokousala mezi nejlepších 8 týmů, dala by se sezona hodnotit jako úspěšná.

BLACK ANGELS

Dlouho to vypadalo, že Blaci budou sahat po přímém postupu do čtvrtfinále. Nakonec se to nezdařilo a v posledním kole přišli svěřenci Tomáše Janečka i o 7. příčku, což je uvrhlo do nevyzpytatelné série s nebezpečným Libercem. Pokud by Black Angels v osmifinále vypadli, byl by to po dlouhé době krůček zpět a je otázkou, jak by na to tým dokázal mezi sezonami zareagovat.

FBC Liberec

Největší zklamání sezony. Po skvělých výkonech v loňském play off a následném udržení všech klíčových opor byla očekávání velká a predikoval se i boj o elitní šestku. Jenže Liberec získal meziročně o 8 bodů méně a musel si hodně hlídat záda, aby si zahrál alespoň předkolo. V průběhu sezony Liberec měnil trenéry a duo Klucho - Kološ teď musí připravit své mladé pušky o hodně lépe než v základní části.

TJ Sokol Královské Vinohrady

Tady naopak můžeme hledat možná největší překvapení ročníku. Před sezonou tým převzal bývalý hráč SKV Jan Kapucián a kabinou se prohnal uragán, který vyměnil skoro polovinu kádru. Nový trenér však našel styl hry, který byl pro každého soupeře nepříjemný a přinášel i body. Těch bylo nakonec 26, což stačilo na účast v osmifinále play off. V sérii bude Ostrava favoritem, ale to nemusí znamenat vůbec nic.

FBC 4CLEAN Česká Lípa

O 6 bodů víc než v minulé sezoně nasbírala Česká Lípa v letošní základní části, jenže je z toho opět 11. místo. Přitom měli hráči Lípy vše ve svých rukách. Jenže domácí zápas s Ostravou nezvládli a pustili do play off SKV. Potěšit mohou alespoň posily z Ústí. Především Jan Peška si udělal v Superlize velké jméno a zařadil se mezi nejlepší střelce Superligy. V první sérii play down čekají na Lípu Karlovy Vary a rozdíl 20 bodů i zkušenosti by měli hrát pro tým Štěpána Slaného.

SOKOLI Pardubice

Další nepovedená pardubická sezona. Sice získaly meziročně 3 body navíc, ale v tabulce to neznamenalo žádný posun a předkolo play off bylo celý rok daleko. Nyní na perníkáře čekají Otrokovice a bude to souboj dvou týmů, které bohužel nevypadají moc dobře. A následně Pardubice čeká horké léto a hodně otazníků kolem kádru. Budou pokračovat zkušení borci? A udrží Sokoli Šmída?

PSG PANTHERS OTROKOVICE

Meziročně 9 bodů mínus a propad do play down. Otrokovice mají za sebou nepovedenou základní část a je otázka, zda najdou morální síly soutěž udržet. V průběhu ročníku navíc zmizel jako pára nad hrncem Ronald Gašparík, který se měl starat o produktivitu. Ta je tak po celou sezonu velkým problémem svěřenců Karla Ševčíka. Pokud by Otokovice spadli, může to být rána, že které se klub už nemusí vzpamatovat a všichni na Štěrkovišti to určitě ví.

FB Hurrican Karlovy Vary

Pokud se před sezonou mluvilo o štice, která může rozvířit stojaté superligové vody, tak to nemohlo být dál od pravdy. Vary získaly 5 bodů a z toho 3 v prvním kole. Vedení v průběhu základní části nasadilo 28 hráčů v poli a poslední žolíky vytáhlo až v úplném závěru. Po roce bez florbalu se vrátili Miloš Tyl a Tomáš Nushart a třeba právě oni mohou být jazýčkem na vahách. Nicméně ousider play down je i tak jasný.