Švédská SSL startuje!

03.10.2020

S menším zpožděním, které samozřejmě způsobil COVID-19, startuje nejkvalitnější florbalová soutěž světa švédská SSL. V průběhu léta ze Švédska zmizel Ondřej Němeček, ale byl v týmu Linkopingu nahrazen Josefem Rýparem: Úplnými nováčky jsou brankář Jan Eckhardt a Jonáš Kreysa, které si vytáhl Höllvikens, takže budeme v SSL sledovat pětici českých hráčů. Kromě jmenovaných také Matěje Jendrišáka a Marka Beneše.

foto: IBF Falun
foto: IBF Falun

Falun a Storvreta opět o titul?

Hlavními favority na titul jsou určitě hegemoni posledních let Falun a Storvreta. Falun pod vedením ikonického Thomase Brottmana pokračuje v omlazování kádru a nové v růžovém dresu neuvidíme třeba Thomase Holmgrena či Johannese Larssona. Naopak v kádru zůstávají reprezentanti Galante Carlström, Enström, Johansson, Aldeen či Samuelsson, které doplňují hvězdy budoucnosti Lundmark, Ruud či Wettergren.

Okolo Storvrety kolovalo mnoho zpráv, ale realita je taková, že tým je ještě silnější než v minulé sezóně. Novým trenérem se stal Oscar Lundin známý z Warbergu či ze Švýcarska, se kterým bude spolupracovat legendární Mika Kohonen. V kádru zůstaly všechny největší osobnosti jako Nilsberth, Samuelsson, Gustafsson, Sundstedt, Rudd či Sjögren a doplnil ho jeden z největších švédských ofenzivních talentů posledních let Filip Eriksson. Právě Storvreta má tak všechny předpoklady usednout na trůn.

foto: Pixbo Wallenstam
foto: Pixbo Wallenstam

Druhá vlna

Ve Švédsku je obecně velmi těžké něco odhadovat, ale pokusili jsme se. Druhou vlnu by mohly tvořit týmy Pixba, Linköpingu, Mullsjö či Kalmarsund. Pixbo je tým základních částí a bohužel loni nemělo možnost prokázat, zda je tato nálepka pryč. Každopádně v týmu najdeme hráče jako Östholm, Fritzell, Stefansson či Beneš, což dává záruku slušné produktivity. 

Linköping přes léto zajímavě posílil. Provedl zmiňovanou výměnu Němeček - Rýpar a také přivedl z Wileru dvojici švýcarských reprezentantů Bischofsberger a Känzig. U všech tří je samozřejmě otázka aklimatizace v SSL, ale dá se očekávat, že to všichni zvládnou a budou přínosem. Když k tomu přičteme Jendrišáka, Hovlunda či Karlssona, tak z toho vychází velmi silný tým.

Mullsjö nebylo na trhu nijak extrémně aktivní, ale se svým kádrem musí patřit ke špičce ligy. Mix šikovných a velmi agresivních hráčů rozhodně nenudí a jména jako Ganevik, Hedlund, Eriksson či Zaugg bude radost sledovat.

Posledním týmem, který jsme zařadili do této společnosti je Kalmarsund. Tým kolem Kima Nilssona se každý rok zlepšuje a zřejmě největší posilu získal do kanceláře. Manažerem klubu se stal Patrik Bäck, který stál za vzestupem Falunu. 

foto: IBK Dalen
foto: IBK Dalen

A co ti další?

Växjö se blízko čela tabulky pohybuje dlouhodobě, ale loni prodělalo propad. Před letošní sezónou neudělalo žádné hvězdné jméno. Spoléhat se tak bude na stálice typu Ramirez či Persson.

Dalen je tradiční klub, který je schopen dlouhodobě držet pozice v play off, ale jeho kádr pomalu stárne a je otázka, zda má tým dostatek talentu v mladých hráčích. Každopádně bude opět zajímavé sledovat norskou legendu klubu Ketila Kronberga, který bude i ve 40 letech válčit se soupeři.

Jednou velkou záhadou je Helsingborg. Klub s výbornými podmínkami dlouhodobě není schopen hrát na špičce soutěže. Sázka na finskou cestu nevyšla a v posledních letech se tedy vedení chová konzervativněji a je to spíš ku prospěchu věci. Uvidíme, zda tým kolem Linuse Nordgrena letos prorazí. 

Již tradičním účastníkem SSL je Sirius, ale ani od něj asi nejdou čekat velké věci. Loni těsně unikl sestupu a po odchodu Filipa Erikssona nelze čekat velké zlepšení. Uvidíme, jak se bude dařit ostrostřelci Billymu Nilssonovi. 

Od postupu do SSL se Höllvikens celkem v klidu drží. Tým udržel kapitána Johannese Wilhelmssona, který se stará o vysoké procento produktivity a pro českého fanouška bude zajímavý hlavně dvojicí Eckhardt - Kreysa. Uvidíme, kolik prostoru budou dostávat.

Jönköpings pravděpodobně bude blíže bojům o záchranu než o play off. V jeho kádru nenajdeme žádné hvězdné jméno snad s výjimkou vycházející hvězdičky Otto Wiedemana a právě proto to byl loni nejméně skórující tým SSL. 

Po minulé, byť nedohrané, sezóně opustily SSL dva nejhorší týmy základní části Warberg a Visby a na jejich místa přicházejí Thorengruppen a Fagerhult. Thoren není týmem neznámým v SSL nedávno působil a v jeho dresu i Ondřej Mikeš. Hlavní tahounem na cestě za záchranou by měl být reprezentant a jeden z nejkomplexnějších hráčů světa Jonas Svahn, který přišel z Dalenu.

O týmu Fagerhult Habo nejsme schopni napsat skoro nic a budeme tedy pouze sledovat, jak si nováček povede a jaká má v kádru zajímavá jména.