Superligové PREVIEW

24.08.2023

Do startu nové superligové sezony už zbývají pouze dny, a tak je ten pravý čas podívat se na jednotlivé týmy a zkusit odhadnout, jak si povedou v sezoně 2023/24. 

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice

Tatran rozhodně bude spolufavoritem soutěže, o tom nemůže být sporu. Ztráta Ondřeje Němečka však ubere hodně procent. Podceňovat nesmíme ani vliv Luďka Beneše ze střídačky. Jedinou posilou zvenku je Jakub Boček. To je bezesporu špičkový hráč, přesto je otázkou, zda na jeho místě nemohl dostat šanci některý z odchovanců a kam ho v našlapané sestavě trenéři zařadí. Tatran čeká i Champions Cup, kde by měl postoupit minimálně do semifinále.

Hlavní trenér: Milan Fridrich

3 hvězdy: Marek Beneš, Matěj Havlas, Tomáš Jurco

Koho sledovat: Jakub Boček

Tip na umístění po základní části: 2. místo

1. SC TEMPISH Vítkovice

Ve Vítkovicích ztratili dva velmi důležité hráče, ale reakce klubu byla poměrně klidná. Bodovou díru by měli zalepit Adam Šmíd z Pardubic a navrátilec Lukáš Hájek. Právě jeho superligový comeback bude zajímavé sledovat. Kromě toho budou Vítkovice nasazovat další mladíky ze své líhně, které navíc nově cepuje Pavel Brus. Vítkovice rozhodně budou opět v semifinále.

Hlavní trenér: Daniel Folta

3 hvězdy: Jakub Hubálek, Marek Matejčík, Matyáš Šindler

Koho sledovat: Lukáš Hájek

Tip na umístění po základní části: 3.

Předvýběr.CZ Florbal MB

Boleslav otevřela peněženku a postavila nejsilnější realizační tým v Česku pod vedením finského odborníka Naavy a k tomu dovedla dva z nejlepších domácích hráčů. Z odchodů jí musí mrzet pouze ztráta Adama Hemerky. Cokoliv jiného než návrat na domácí trůn bude považováno za selhání. V přípravě to vypadalo, že se vše sune správným směrem a Boleslav bude největším favoritem domácí soutěže.

Hlavní trenér: Joonas Naava

3 hvězdy: Lukáš Bauer, Adam Delong, Patrik Suchánek

Koho sledovat: Lukáš Punčochář

Tip na umístění po základní části: 1. místo

FbŠ Bohemians

Klokani v minulé sezoně konečně prorazili brány semifinále, ale nakonec z toho nebyla ani medaile. Zároveň však zvítězili v pohárové soutěži, což je opravňuje ke startu na Champions Cupu a určitě je to pro Bohemku velký cíl, který může ovlivnit i start ligové soutěže. Ztráta Filipa Formana bude obrovskou ranou, ale Matyáš Krebner může do jisté míry díru zacelit. Zajínavé bude sledovat i brankoviště, kam se vrací Daniel Mück a popere se o místo s hrdinou minulé sezony Tomášem Hyršlem.

Hlavní trenér: Michal Jedlička

3 hvězdy: Jan Malič, Matyáš Krebner, Patrik Šebek

Koho sledovat: Jaroslav Petrák

Tip na umístění po základní části: 5. místo

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

V kádru Chodova bylo opět poměrně málo pohybů. Z různých důvodů ho opustila pětice hráčů v čele s Michalem Podhráským a na druhé straně přišla pouze trojice Tichý, Klápa, Dittrich. Klíčovou otázkou bude, jak se podaří nové tváře začlenit a především, zda si dlouholeté opory v čele s Tomem Ondruškem udrží výkonnost. Čtvrtfinále asi bude pro Chodov maximem možného.

Hlavní trenér: David Podhráský

3 hvězdy: Karel Hodík, Marek Vávra, Jiří Bauer

Koho sledovat: Antonín Votava

Tip na umístění po základní části: 6. místo

ACEMA Sparta Praha

Sparta se trochu překvapivě rozloučila s Radimem Křenkem, ale na jeho místo přivedla Martina Pražana. Kromě téhle výměny svůj tým ještě výrazně doplnila a útočná esa Pešku, Bohuslávka a Ujhelyiho. Když započteme návrat i Jana Marvánka a zapojení Michaela Wertheima, musí Sparta cílit minimálně na semifinále. Jediným otazníkem je tiché vyšumění Milana Garčara.

Hlavní trenér: Marek Vojta

3 hvězdy: Jiří Curney, Mikuláš Krbec, Marek Zouzal

Koho sledovat: Micheael Wertheim

Tip na umístění po základní části: 4. místo

foto: FBC Ostrava
foto: FBC Ostrava

FBC ČPP OSTRAVA

Kolem FBC byl v létě klid. Ostrava přivedla mladého střelce Kučeru z Pardubic a přišla o hráče, kteří neměli na výkonnost týmu klíčový vliv. Tým by tak nadále měl stát na zkušené dvojici Bräuer – Pešat a k nim by se měli přidávat mladí střelci. Vše bude samozřejmě jistit Jan Binder v brance. Na velké zlepšení to ale nevypadá.

Hlavní trenér: Robert Segeťa

3 hvězdy: Marek Bräuer, Lukáš Pešat, Daniel Chatrný

Koho sledovat: Lukáš Kučera

Tip na umístění po základní části: 10. místo

BLACK ANGELS

Hodně let klub i samotný hráč odolávali, ale nakonec Jakub Boček Black Angels opustil a nabral směr Tatran Střešovice, kde se potká s Tomášem Hanákem, kterého ztratili Blaci o rok dříve. Pro trenéra Janečka to bude velká rána a bude zajímavé sledovat, jak to ovlivní dlouholeté Bočkovi spoluhráče a kdo nahradí jeho produktivitu. Zdá se, že Black Angels jsou za svým vrcholem a pomalu půjdou dolů.

Hlavní trenér: Tomáš Janeček

3 hvězdy: Jakub Hromada, Matouš Burian, Jakub Renčín

Koho sledovat: Marek Fryš

Tip na umístění po základní části: 8. místo

FBC Liberec

Liberec v mezisezonním období ztratil nejproduktivnějšího hráče a také brankářskou jedničku, přesto věříme, že se konečně tabulkou posune. Trenérská dvojice Matěj Klucho a Petr Kološ disponuje mnoha talentovanými borci v čele s Vojtěchem Wienerem a k tomu se povedlo doplnit tým již zkušenějšími hráči typu Rozkovec, Velc či Korych. To by mohl být rozhodně zajímavý mix.

Hlavní trenér: Petr Kološ

3 hvězdy: Vojtěch Wiener, Radek Valeš, Prokop Ferdan

Koho sledovat: Marek Korych

Tip na umístění po základní části: 7. místo

TJ Sokol Královské Vinohrady

Před uplynulou sezonou na Vinohradech vyměnili trenéry i půlku týmu. Po úspěšné sezoně Jan Kapucián zůstal, ale v kádru opět došlo k pořádnému průvanu. SKV přišlo o nejproduktivnějšího hráče a je otázkou, zda Klápu dokáží nahradit zahraniční akvizice či hráči z nižších soutěží. Napodobit loňské umístění bude pro Vinohrady složité.

Hlavní trenér: Jan Kapucián

3 hvězdy: Ondřej Plíhal, Ivan Pergler, Jan Procházka

Koho sledovat: Daniel Keller

Tip na umístění po základní části: 11. místo

foto: FBC Česká Lípa
foto: FBC Česká Lípa

FBC 4CLEAN Česká Lípa

Zajímavé léto mají za sebou v České Lípě. Sice přišli o dva klíčové hráče Milana Tichého a Jana Pešku, ale nový trenér Vladimír Trčka přivedl do klubu svého syna a spolu s ním šikovného Tomáše Pšeničku. Třešničkou na dortu je pak příchod velezkušeného Radima Křenka. Když připočteme udržení Radka Krajcigra, vypadá Lípa na papíře silněji než před rokem. Vzhledem k tomu, že Štěpán Slaný nebude hrát věčně, mohl by to být poslední útok na play off s mohykánem v kádru.

Hlavní trenér: Vladimír Trčka

3 hvězdy: Radek Krajcigr, Štěpán Slaný, Vladimír Trčka

Koho sledovat: Ladislav Pekárek

Tip na umístění po základní části: 9. místo

SOKOLI Pardubice

Další hodně těžká sezona čeká Pardubice. Zásadní otázkou před ní je: Kdo bude dávat góly? Kádr Východočechů opustili 3 ze 4 nejproduktivnějších hráčů a tím posledním do kvarteta je legenda klubu Martin Zozulák. Ten v týmů zůstává, ale na Czech Open nehrál a údajně ho trápí zranění. V Pardubicích si hodně slibují od lotyšského útočníka Ralfse Polise a velká tíha odpovědnosti bude ležet na Přemku Pakostovi.

Hlavní trenér: Ladislav Štancl

3 hvězdy: Martin Zozulák, Přemek Pakosta, Marek Ďopan

Koho sledovat: Ralfs Polis

Tip na umístění po základní části: 12. místo

FB Hurrican Karlovy Vary

Loňský nováček příslušnost k elitě udržel, ale bezesporu je před ním další složitá sezona. Vedení se povedlo udržet největší hvězdy klubu Michala Strachotu a Michala Klápu, ale je otázkou, jaká bude jejich výkonnost. Díky Marku Mandlerovi Vary úzce spolupracují s Tatranem, který do Varů poslal hned 4 mladíky, ale ty nejnadějnější si přeci jen nechal pod svou střechou. Končícího Kalaše by měl nahradit Jan Pícha a body Matyáše Velce by zase měl dorovnat Martin Fenik z prvoligového Startu.

Hlavní trenér: Miroslav Závora

3 hvězdy: Michal Strachota, Michal Klápa, Jiří Lebeda

Koho sledovat: Adam Zahraj

Tip na umístění po základní části: 13. místo

BUTCHIS 

Kolem nováčka Superligy je ticho po pěšině. Podle oficiálních kanálů i klubu zatím zkušený trenér Jan Zahalka nepřivítal žádnou posilu a bude spoléhat na hráče, kteří pro klub vybojovali postup. BUTCHIS jsme mohli vidět v kategorii PRO na Czech Open, kde to s výkony týmu nevypadalo úplně nejlépe. V ofenzivě by se měl tým spoléhat na zkušené duo Jakub Pecha a Jakub Černý, zajímavé pak bude sledovat brankoviště. Na Czech Open hájil branku týmu David Rytych, ale jako posila stále oznámen nebyl a podle našich informací jeho práva stále drží Mladá Boleslav.

Hlavní trenér: Jan Zahalka

3 hvězdy: Jakub Černý, Jakub Pecha, Erik Papež

Koho sledovat: David Rytych?

Tip na umístění po základní části: 14. místo