Superliga nasazuje video!

09.09.2022

Velkou novinkou dalšího ročníku Superligy bude používání videa na všech utkáních. Video se v rámci nejvyšší domácí soutěže začalo používat již v play off minulé sezony, ale pouze v UNYP ARENĚ a v Mladé Boleslavi, kde byl nainstalován speciální videosystém. V minulém týdnu dostaly kluby do roky předpis pro použití videa v ročníku 2022/23.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Testovací režim z play off uplynulé sezony čelil kritice postavené na neregulérnosti soutěže, neboť se systém používal jen ve dvou zmíněných halách. Zřejmě proto bude možné v aktuální sezoně používat video na všech utkáních, a to buď prostřednictvím videosystému nebo prostřednictvím oficiálního videopřenosu na platformě TV Com či přenosu ČT Sport. Tímto začíná takzvané přechodné období, které by mělo skončit v roce 2028.

Dle manuálu má video sloužit k odstranění zjevných chyb rozhodčích. Video může být využito v pěti případech:

  • míč překročil brankovou čáru
  • úmyslný gól nohou (tělem)
  • přestupek útočícího družstva
  • nařízení trestného střílení
  • provedení trestného střílení

Dle materiálů, které jsme měli možnost pročíst, mohou o konzultaci s videem požádat buď rozhodčí nebo hlavní trenéři. Ti budou mít neomezený počet trenérských výzev. Ty mohou využít na výše zmíněné situace a to v nejbližším přerušení. V případě potvrzení výroku rozhodčích, tedy neúspěšné trenérské výzvě, dostává hráčská lavice 2 minuty za zdržování hry. Docházet může i k variantě, že se nenajde průkazný záběr a bude platit rozhodnutí sudích bez trestu. Materiál také říká, že pokud jeden z trenérů na technické schůzce odmítne využívat trenérskou výzvu, přijdou o tuto možnost oba trenéři a zůstane pouze rozhodčím.

Video je určitě správným krokem, neboť rychlost florbalu neustále stoupá a s ní i počty sporných rozhodnutí. Je však velikou otázkou, zda bude toto nastavení fungovat a přinese více užitku než škody. Především řešení videa z přenosů TV Comu totiž vzbuzuje nejednu otázku.