Stříbrný juniorský tým z roku 2007

10.06.2020

V úterý jste si mohli přečíst, jakou florbalovou kariéru udělali první čeští medailisté, kteří brali na pražském MS v roce 2003 bronz. Dnes se posuneme o čtyři roky dál, konkrétně do roku 2007 a na MS, které hostila švýcarská města Kirchberg a Zuchwil. Na tomto MS se sešla silná generace hráčů ročníků 1989 a 1990 a společně to dotáhli až k historickému stříbru. 

V týmu, který vedli Radomír Mrázek a Rudolf Škubal, najdeme vlastně dvě party hráčů. Tou první jsou hráči, kteří se později staly základními stavebními kameny mužské reprezentace a velká část z nich si zahrála i elitní zahraniční soutěže. No ale najdeme zde také jména, která se z nejvyšších florbalových soutěžích vytratila velmi rychle.

Začněme tou první partou, kterou tvoří 7 hráčů, kteří si zahráli i na dospělém MS a všichni také vlastní seniorskou medaili. Nejzářivějším jménem je dlouholetý kapitán reprezentace Matěj Jendrišák, ale o nic menší stopu nezanechali Patrik Suchánek, Jan Jelínek, Daniel Šebek, Jiří Curney, Ondřej Mikeš a Jan Barák. Smutným faktem je, že po nedávných událostech kolem reprezentace již ani jeden ze zmíněných hráčů nepatří do jejího kádru. Tato šestice hráčů v poli se mimochodem na MS postarala o 55% gólů českého týmu.

Jediným dalším hráčem, který nastoupil za národní tým mužů, je Adam Štegl. Ten posbíral 14 startů, ale na rozdíl od výše jmenovaných kolegů si nikdy nezahrál na seniorském MS.

Zbylých 12 hráčů to nedotáhlo na reprezentační úroveň, ale mnozí z nich zanechali výrazný otisk v domácí soutěži. Filip Heczko to dotáhl až na kapitána Vítkovic, Dominik Hanic byl zase jedním ze strůjců posledního finále FBC Ostrava a jmenovat se dají i Jiří Krečmer, který se přes Havířov, Future a Chodov dostal až do Švýcarska a Robin Žydel, který v české nejvyšší soutěži nosil dresy obou ostravských klubů, a také zakotvil ve Švýcarsku. Dlouho kariéru má i Petr Weissgarber, který si však nikdy nevybojoval pozici brankářské jedničky, a dlouho jsme v nejvyšší soutěži vídávali i Tomáše Kiprova.

No a pak zde máme jména, na která si vzpomenou pouze fajnšmekři. Pokud mezi ně nepatříte, tak vám asi tato jména nic neřeknou. Marek Havlíček, kapitán týmu Daniel Rob, Jakub Peška, Ondřej Matula, Ondřej Vrána a Jan Ogrocki sice nakoukli do tehdejší Extraligy, ale nepovedlo se jim výrazně prosadit.

Ze stříbrného týmu z roku 2007 se tedy do reprezentačního áčka prokousalo 8 hráčů a 7 z toho si také zahrálo seniorský šampionát. A jak si v tomto ukazateli vedli mistři světa ze Švédska? Švédi měli na tomto MS supersilný tým, vždyť turnaj končili se skóre 59:9. V semifinále zničili Švýcarsko výsledkem 14:1 a ve finále nás porazili 9:3. Z jejich týmu si za mužský národní tým zahrálo 11 hráčů a 6 z toho okusilo i atmosféru seniorského MS. Ty jména asi budete znát. Jsou to Rasmus Sundstedt, Robin Nilsberth, Patrik Malmstrom, Linus Nordgren, Henrik Stenberg a Johan Rehn.