Říjnové ozvěny

06.11.2023

Říjnové hodnocení nám přeteklo až do listopadu, jelikož po 10. kole přichází reprezentační pauza, což je vždy vhodný prostor pro bilancování. Z pohledu nezaujatého diváka je letošní sezona asi nejzajímavější v historii a o velká překvapení nebyla nouze ani v uplynulém období. Tak pojďme na to.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice, 27 bodů, 96:43

Střešovičtí už se také oklepali z rozpačitého startu sezony. Již bez Zdeňka Skuružného chytili vlnu a během 6 zápasů sledovaného období získali plný počet bodů při skóre 54:17! Díky této sérii se úřadující mistr prokousal až do čela Superligy, byť má odehrán o 2 zápasy více než konkurenti. A to se stále ještě naplno nerozjel Marek Beneš, který zatím posbíral pouze 15 kanadských bodů. Část zápasů dokonce tráví v obraně, ale z toho by ho měl vysvobodit příchod Martina Kisugiteho, který by měl do jisté míry plnit loňskou roli Ondřeje Němečka.

1. SC TEMPISH Vítkovice, 26 bodů, 76:38

Říjen začal pro Vítkovice šokem. Pouze 2 vstřelené branky na hřišti České Lípy zapříčinily nečekanou ztrátu 2 bodů. Reakce ale byla okamžitá. Náladu si spravili výhrou 9:0 v derby s FBC a úsměv na rtech určitě vykouzlila i televizní výhra nad Bohemkou. Domácí výhra nad SKV byla víceméně samozřejmostí a zlatým hřebem uplynulého období byla domácí výhra nad Mladou Boleslaví. Vítkovice mohou těžit z široké škály hráčů, kteří se podílejí na produktivitě. Lídr bodování Martin Gattnar má sice "jen" 15 bodů, ale hned 11 jeho spoluhráčů už nasbíralo alespoň 8 bodů.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV, 22 bodů, 77:50

Nahoru – dolu. Domácí výhra nad Bohemkou, následně prohra s SKV a nečekaná výhra v Boleslavi. Poté Chodov oblékl růžové dresy na podporu Nadačního fondu Pink Bubble a přišla ztráta bodu s Libercem a nakonec ještě těsná prohra s Tatranem. Přesto asi mohou být na Chodově spokojeni. Po 10. kole drží kontakt s čelem soutěže a v zápasech s největšími superligovými favority si zatím dokázali poradit velmi dobře. Chodov se může spolehnout na stálice ve svém kádru a zároveň vykukují některá nová jména.

FBC Liberec, 22 bodů, 74:67

Liberečtí potvrdili skvělé září vítězstvími nad Butchisem a Black Angels, což je vyšvihlo až na úplné čelo Superligy. Poté přišla konfrontace se Spartou, kde se přeci jen ukázala rozdílná kvalita kádru a hlavně první formace Sparty dělala Severočechům obrovské problémy. Následně Liberec odehrál povedené televizní utkání na hřišti Chodova, ze kterého však bral pouze bod. Před reprezentační pauzou pak svěřenci Petra Kološe a Matěje Klucha sebrali "povinné" body s Pardubicemi a jsou nadále pevně usídleni v elitní superligové šestce. Spolehnout se mohou na výkony brankáře Petra Chlada a kapitán týmu Vojtěch Wiener už je v TOP10 kanadského bodování.

Předvýběr.CZ Florbal MB, 21 bodů, 113:47

S říjnem nebudou v Boleslavi moc spokojeni. Nejprve sice porazili Black Angels 13:1, ale následně se brankostroj zasekl a během 2 zápasů vstřelili mladoboleslavští pouze 7 branek a podlehli na Spartě i doma Chodovu. Ofenzivní trápení můžeme demonstrovat na Milanu Tomašíkovi. Ten v prvních 5 zápasech zaznamenal 23 bodů, v následujících 3 utkáních pak přidal jen 1 kanadský bod. V plné parádě se pak Tomašík (5+0) i Boleslav vrátili v Pardubicích (22:2), ale to není soupeř, se kterým by se ligový favorit měl měřit. No a aby bylo ještě hůř v 10. kole přišla porážka na hřišti Vítkovic. V Boleslavi tak asi bude nepříjemná reprezentační pauza.

ACEMA Sparta Praha, 19 bodů, 69:58

Sparta nahodila motory. Respektive našla složení první formace. Díky jejímu mohutnému příspěvku porazila Sparta postupně Vinohrady, Bohemku, Liberec a v posledním zápase i Karlovy Vary. Kvintet Curney, Košir, Krbec, Pražan, Zouzal v těchto 4 zápasech nastřílel 24 z 32 branek týmu. Například Tatran však dokázal první formaci Sparty přibrzdit a byla z toho prohra, která Spartu přikovala na aktuální 6. místo, což je určitě stále pod ambicemi klubu. Otázkou dalších týdnů bude, zda najdou na Spartě i další střelce.

TJ Sokol Královské Vinohrady, 18 bodů, 56:63

Díky předehrávce s Tatranem mají Vinohrady ve sledovaném období odehrán o zápas více. A v podstatě mohou být spokojeni. Kromě důležitých bodů proti Pardubicím sebrali i vítězství na Chodově a v 10. kole porazili FBC Ostrava, což je drží daleko od bojů play down. Pokud budou pravidelně bodovat s přímými konkurenty, nemělo by je play off minout. A právě to se jim zatím daří díky neústupné defenzivě a efektivním střelcům.

FbŠ Bohemians, 15 bodů, 75:66

Klokani se trápí. Období kolem Champions Cupu je dávno pryč, ale body přibývají pomalu. Bohemka sice porazila Pardubice, Ostravu a Českou Lípu, ale prohry s Chodovem a Vítkovicemi ji stále drží daleko od pozic, na které byli zelenobílí v minulých letech zvyklí. Klokani budou muset zlepšit obranu a i některé hvězdy v čele s Matyášem Krebnerem budou muset přidat. K tomu všemu se navíc zelenobílí definitivně rozloučili s možností návratu Martina Kisigiteho.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 12 bodů, 38:68

Jak Ostrava slušně odstartovala v září, tak nyní se zdá, že to bude hodně těžká sezona. Naštěstí pro FBC těsně zvládli domácí zápas s Pardubicemi, ale následně přišla série 5 porážek v řadě a pád tabulkou až na 10. místo. Především poslední prohra s SKV musí hodně bolet. Zakopaného psa musíme hledat v ofenzivě. Ta byla historicky nejsilnější stránkou FBC, ale v letošní sezoně ostravští vstřelili pouhopouhých 38 branek a s tím se příliš zápasů vyhrát nedá.

FBC 4CLEAN Česká Lípa, 12 bodů, 53:78

Česká Lípa se zařadila tam, kde jsme na ni zvyklí. Tedy do boje o 10. místo. Sledované období zahájili českolipští senzační domácí výhrou nad Vítkovicemi a navázali pak i proti Varům a Ostravě. Nebýt ztráty dvou bodů na hřišti Butchisu, mohli by být v Lípě vlastně velmi spokojeni. Bodovým lídrem je Ladislav Pekárek, ale jinak tým opět stojí především na zkušených borcích, zatímco jejich mladší spoluhráči se topí u dna statistik vstřelených a inkasovaných branek.

BLACK ANGELS, 8 bodů, 36:64

Prozatímní zklamání sezony. Říjnové prohry s Vinohrady, Boleslaví, Libercem, Tatranem a především s Karlovými Vary přikovaly Black Angels ke dnu tabulky. Od něj je lehce odlepila poslední výhra nad Butchisem. Blaci jsou aktuálně na 11. místě a hlavní příčinnou je nefungující ofenziva. Ztrátu Tomáše Hanáka loni tým ustál, ale odchod Jakuba Bočka se zalepit nedaří. Blaci mají nejméně vstřelených branek z celé Superligy a zlepšení produktivity bude určitě hlavním tématem reprezentační pauzy.

BUTCHIS, 7 bodů, 50:81

Už teď můžeme říct, že sezona Butchisu nebude propadák. V uplynulém období Butchis porazil v důležitém zápase Karlovy Vary a následně navázal dvoubodovým vítězstvím nad Českou Lípou. I v posledním zápase proti Black Angels sahal kmen po bodech, které by mu hodně pomohli, ale nakonec skončil s nulou a nejproduktivnější hráč týmu Jakub Černý inkasoval červenou kartu a měl by tak chybět minimálně v následujícím utkání.

FB Hurrican Karlovy Vary, 4 body, 54:82

Nebýt poměrně překvapivé výhry nad Black Angels, bylo by ve Varech ještě smutněji. Od loňské sezony se toho moc nezměnilo. Na čele bodování se pohybují stále stejná jména, mladá krev z Tatranu spíše paběrkuje stejně jako Martin Fenik či Šimon Šmajda ze Startu. S trochou nadsázky by se dalo říct, že ve Varech začali letos panikařit raději o něco dřív, a tak jsme už třikrát viděli v akci Miloše Tyla, který je prakticky bez tréninku druhým nejvytíženějším hráčem celé Superligy.

SOKOLI Pardubice, 3 body, 39:91

Mizerný říjen a zatím také velmi špatná sezona. Po říjnových prohrách s Ostravou, Bohemku a Vinohrady přišel ještě domácí debakl 2:22 s Mladou Boleslaví a prohra v Liberci. Po 2 měsících se Pardubice krčí na posledním místě s jedinou výhrou. Ztráta zkušených borců Zozuláka, Buriana a Teichmana spolu s odchodem produktivního Šmída se ukazuje jako nepřekonatelný problém a to se ještě celkem povedly posily Polis a Drba. Aby toho nebylo málo, na svůj post rezignoval trenér Ladislav Štancl a klub tak nyní hledá nového hlavního trenéra.