Reprezentační trenér? Folta ne! A co Kettunen?

20.11.2021

V pátek 3. prosince odstartuje ve Finsku odložené MS mužů a v neděli 11. prosince budeme znát vítěze. Co však pravděpodobně nebudeme znát, je trenér národního týmu mužů pro další cyklus. Aktuálnímu realizačnímu týmu kolem Petriho Kettunena končí smlouvy a reprezentační komise vedená Václavem Culkou by měla přijít s novým jménem, které však zatím, podle našich zpráv, nemá.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Připomeňme si, že hned první únorový víkend je vyhrazen reprezentační přestávce a měla by se hrát kvalifikace pro MS 2022. Souboje se Španělskem, Itálií a Slovinskem by měly být formalitou. Šampionát se pak uskuteční takřka přesně za rok ve Švýcarsku. V žádném případě tak není reprezentační komise není v komfortní pozici.

Vzhledem k tomu, že Český florbal toto téma nijak nekomentuje, poprosili jsme předsedu Komise reprezentace Václava Culku o odpovědi na několik otázek. Václav Culka prakticky pouze požádal o klid a čas. "Rád vám na vaše otázky  po mistrovství světa odpovím, nicméně do té chvíle se chci vyhnout jakýmkoliv spekulacím i s ohledem na maximální podporu našeho národního týmu. Trenér Kettunen má pro mistrovství světa naši plnou důvěru a otázku jeho dalšího působení u národního týmu budeme interně řešit až po skončení šampionátu." Tak zněla slova předsedy reprezentační komise. I kdyby komise nové jméno měla, pravděpodobně by ho stejně neoznámila. Vzpomeňme jaký poprask způsobilo v hokeji oznámení o nástupu Filipa Pešána v době mandátu Miloše Říhy.

Přestože nevíme nic oficiálního, můžeme se podívat na některé reálné i méně reálné varianty budoucího vývoje.

Folta? Vysněná varianta, která neklapne

Podle mnoha zdrojů byl vysněnou variantou reprezentační komise Daniel Folta. Ikona Vítkovic se zkušenostmi ze Švýcarka sice stála na lavičce naposledy v sezoně 2013/14, kdy vedla Otrokovice, ale předpokládalo se, že silou své osobnosti a s kvalitním realizačním týmem by Folta náročnou roli zvládl. Reprezentační komise údajně byla s Foltou v poměrně pokročilém kontaktu, ale nakonec bývalý kapitán reprezentace couvl a nabídku nepřijal.

Souběh se Superligou nepřípustný

Pár dní před startem MS a 2 měsíce před kvalifikací tak má reprezentační komise prázdné ruce. Pokud platí podmínka, že hlavní trenér reprezentace nesmí trénovat v Superlize, nemá komise moc adeptů na výběr. V minulosti se mluvilo například o Luďku Benešovi, který však aktuálně stojí na lavičce Tatranu, v debatách určitě padá jméno Pavel Brus jako zástupce mladé generace, do které patří i třeba David Podhráský. Dlouhodobě se debaty vedou o Michalu Jedličkovi. Všichni zmínění však vedou v Superlize své kluby. 

Kdo je doma volný?

Pokud se podíváme na trenéry mimo Superligu, najdeme také zajímavá jména. Volný je například Jan Pazdera, který před nedávnem skončil na Kladně, ve službách českého florbalu pracuje trenér juniorských mistrů světa Jiří Jakoubek, uvažovat by se dalo i o jeho nástupci Jaroslavu Berkovi, který by však měl pokračovat u reprezentace juniorů.

Česká stopa venku

Několik českých trenérů najdeme i v zahraničí. Zde by možná souběh funkce klubového a reprezentačního trenéra nevadila nabízejí se tak tři muži s reprezentační zkušeností. Konkrétně Radek Sikora, Radim Cepek a Tomáš Trnavský. Trénování se ve Švýcarsku věnuje i Tomáš Chrápek a ostruhy v SSL získává Martin Forman. Otázka je, zda by chtěli členové reprezentační komise podruhé vstupovat do stejné řeky nebo hledají úplně nové jméno.

Kettunen? Naava?

Ještě před pár měsíci se setrvání Petriho Kettunena zdálo jako sci-fi. Podle našich informací je to teď jedna z reálných variant. Už to ukazuje, že se bude rozhodovat až po MS. Pokud Češi nezískají medaili, nedá se Finovo setrvání očekávat. Kdyby to ovšem cinklo, už by se to dalo komunikovat úplně jinak. Dalo by se říci, že provedl tolik potřebnou obměnu kádru a ještě získal medaili. Nabízet se může i druhá finská varianta. U obou úspěšných juniorských reprezentací pomáhal Joonas Naava a právě jeho jméno by se třeba mohlo v myšlenkách bafuňářů objevit.

Jisté je, že nic jistého není a český florbal tradičně mlčí. Komise reprezentace ve složení Václav Culka, Martin Richter, Jan Barák, Štěpán Slaný a Monika Adamová nezveřejňuje zápisy za zasedání, kanály českého florbalu o procesu neinformují a novináře mimoflorbalových médií to evidentně nezajímá. Takže si asi budeme muset počkat.