PREVIEW: Vrátí se Tatran na trůn?

04.09.2022

V sobotu startuje další ročník Livesport Superligy, proto jsme se podívali na ambice všech účastníků. Obhájcem titulu je Mladá Boleslav, ale mnoho odborníků se shoduje, že největším favoritem bude střešovický Tatran. Prolomí Bohemka čtvrtfinálové prokletí? Udrží se Karlovy Vary? A jak si povede Jiří Curney v dresu Sparty? Odpovědi se začneme dozvídat již o víkendu.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice

Již tak našlapaný tým posílilo jedno z nejžádanějších jmen. Tomáš Hanák dal Tatranu přednost před Mladou Boleslaví a možná právě on může být tím jazýčkem na vahách mistrovských dostihů. Střešovičtí mají rozhodně nejvyrovnanější brankářskou dvojici a nejširší paletu hráčů na superligové úrovni. Pokud se vyhnou zranění klíčovým hráčům v čele s Markem Benešem, měla by být účast v Superfinále formalitou.

Předvýběr.CZ Florbal MB

Jak si povede Mladá Boleslav bez Curneyho? To je zásadní otázka nové sezony. Přes léto tým posílil ostravský pointmaker Michal Sládek, muž s pověstí zlobivého dítěte Matyáš Krebner a za novou posilu se dá počítat i navrátilec Jan Natov. Tito tři by měli bez problémů nahradit bodový přínos muže s číslem 40. Ale podaří se jim bodového rekordmana i v týmové chemii a schopnosti rozseknout klíčové zápasy? Pokud ano, uvidíme opakování loňského Superfinále. Pokud ne, bude v Boleslavi hodně dusno.

1. SC TEMPISH Vítkovice

V loňské sezoně zůstaly Vítkovice trochu za očekáváním, ale během letní pauzy vypadal tým velmi dobře. Tým oslabil o dvě dlouhodobé opory Neheru s Bräuerem a na straně příchodů vidíme pouze slověnekého reprezentanta Pažáka. To je však jen zdání. Vítkovice doplnily svůj tým o řadu odchovanců, kteří mohou hodně překvapit. Největší změnou však patrně bude meziroční zlepšení loňských nováčků, protože především mladší z bratří Gattnatů a Adam Zubek vypadají skvěle. Semifinále by z našeho pohledu nemělo Vítkovice minout a tam bude záležet na soupeři i aktuální formě.

ACEMA Sparta Praha

Jiří Curney v rudém dresu. To byla zpráva léta. Třinecký odchovanec přinese zkušenosti, body, respekt a schopnost udeřit v jakémkoliv okamžiku. Možná právě on bude tou esencí potřebnou k postupu do Superfinále. Na druhé straně ztráta Lukáše Ujhelyiho je obrovská a cítit samozřejmě bude i absence Milana Garčara. On sám však návrat na hřiště úplně nevyloučil a v záloze je i věčný marod Jan Marvánek. Dle našeho pohledu Sparta brány Superfinále opět neprolomí.

FbŠ Bohemians

Černý kůň soutěže. Z hlediska ofenzivy to může být nejzajímavější tým ročníku. Ale kdo bude bránit? Podle našich informací se navíc Bohemka rozešla s brankářem Radovanem Michajlovičem na vsadí na dvojici Zavřel - Hyršl. Michal Jedlička má patrně naposled k dispozici Filipa Formana a vzhledem k příchodům sází vše na jednu kartu. Může to vyjít, ale dle našeho názoru Bohemka ani letos brány semifinále neotevře.

FBC Liberec

Svěží vítr ze severu bude dál zamotávat Superligu. Liberci se povedlo udržet všechny opory a tým navíc doplnili další dvě mladé hvězdičky Jakub Faksa a Vladimír Trčka. Pokud vydrží oporám v čele s brankářem Danielem Mückem zdraví, bude Liberec štikou ligy a dle našeho názoru se prokouše mezi elitní šestku a vyhne se předkolu.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Tým z Jižního Města v posledních letech chřadne. Letos se na Chodově patrně rozhodli udělat větší řez a vsadit na hráče z vlastní juniorky a partnerského Startu. Na straně příchodů tak nalezneme v podstatě prázdno, naopak ztráta Petra Majera bude hodně bolet. V týmu stále najdeme řadu zkušených hráčů s velkým jménem, ale na přímý postup do semifinále to podle nás nebude.

BLACK ANGELS

Krůček po krůčku se Black Angels posouvají superligovou tabulkou. Letos to však na další posun vpřed nevidíme. Ztráta Tomáše Hanáka bude veliká a ovlivní jistě i jeho bratra Radka. Je tak velkou otázkou, zda se podaří sestavit údernou druhou formaci nebo bude produktivita týmu ležet na zádech bratří Bočků. Podle nás z toho bude klidný postup do předkola.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

V Ostravě byl letos poměrně klid, tedy alespoň při pohledu zvenčí. Od týmu odešel trenér Svačinka a opustil ho také elitní střelec Michal Sládek. Alespoň částečně by ho měl nahradit Marek Bräuer, který však rozhodně není tak komplexním hráčem. Lze tak očekávat, že FBC postaví hru na pevné obraně v čele s Janem Binderem a efektivních brejcích, pro které má zajímavé typy hráčů. Bojům o záchranu se Ostrava vyhne, ale o moc víc to nebude.

FBC 4CLEAN Česká Lípa

Českolipští udrželi všechny opory a přivedli trio zajímavých posil z Ústí nad Labem. Do Superligy navíc vypustí svůj generační talent, kterým je Ladislav Pekárek. Pokud si zkušení hráči týmu udrží svou výkonnost a celý tým pak svou identitu, mohla by Česká Lípa pošilhávat i po elitní osmičce. My to tak optimisticky nevidíme, ale předkolo z toho bude.

PSG PANTHERS OTROKOVICE

V minulé sezoně byly Otrokovice příjemným překvapením soutěže. Navázat na to však může být poměrně složité. Tým se příliš nezměnil, ale získal dva zkušené hráče Kostku a Grlického. Ti by mohli pomoci stabilitě výkonů. Otrokovice podle nás nebudou za elitní desítkou příliš zaostávat, ale nakonec budou muset bojovat o záchranu.

SOKOLI Pardubice

Další těžká sezona čeká pardubický tým. Vrací se dvě legendy klubu Jakub Burian a Michal Ďopan a právě oni spolu s Martinem Zozulákem a Ivo Teichmanem budou tvořit zkušenou osu týmu. Otázkou je, zda budou stačit tempu nejvyšší české soutěže. Sílu mají Pardubice v brankovišti a právě na dvojic Haleš - Denemark bude ležet velká tíha odpovědnosti. K play off to dle našeho názoru bude daleko, ale na záchranu by to stačit mělo.

TJ Sokol Královské Vinohrady

Horké léto prožili na Vinohradech. Proběhla výměna na trenérské lavici a tým povede nováček Jan Kapucián. Velkou ztrátou bude odchod Viktora Kopeckého. Bude otázkou, zda bratři Gartnerové či Ondřej Plíhal dokážou tuto díru zalepit. Při prvním pohledu se nám zdá, že to budou mít se záchranou velmi složité.

FB Hurrican Karlovy Vary

Nováček měl být oživením soutěže, ale zatím se zdá, že by to mohlo skončit velkou ostudou. Přestože management disponuje na florbal obrovskými prostředky, nepovedlo se do lázeňského města přivábit žádná velká jména. Především působení na Czech Open pak působilo velmi slabě. Tým, který byl zvyklý vyhrávat, se pravděpodobně brzy dostane pod deku špatných výsledků a bude důležité, jak se k tomu postaví lídři týmu. Dle našeho názoru z toho bude návrat do 1. ligy.