Před startem semifinále

23.03.2022

Před startem semifinálových sérií jsme zkusili porovnat sílu soupeřů prostřednictvím hodnocení obsazení jednotlivých postů. Hodnotili jsme na škále 1 - 10 a do konečné známky se promítala jak kvalita, tak i třeba šíře možností, které mají jednotlivé týmy k dispozici.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Předvýběr.CZ Florbal MB

32 bodů

Brankáři 

Pokud bychom hodnotili pouze týmové jedničky, asi bychom museli udělit známku 10. Lukáš Bauer je jasnou českou jedničkou a přestože nemusí čelit takovému kvantu střel, dokáže svému týmu pomoci v klíčových okamžicích. Pro zajímavost v základní části čelil ve 24 zápasech 352 střelám a jeho soupeře Martina Beneše šlo ve stejném počtu zápasů 530 střel! Pokud by nastala jakákoliv nečekaná situace, může mít Boleslav problém. Ondřej Tomšík totiž dostal za celou sezonu pouze 120 minut a rozhodně není rovnocennou náhradou.

8

Obránci 

Dá se předpokládat, že kvarteto Suchánek, Zakonov, Gruber a Hemerka stráví na hřišti hodně času. Především Patrik Suchánek je skvělým doplňkem tzv. vítkovického formace a kromě skvělé defenzivy přidává i velkou ofenzivní nadstavbu. Tu lze čekat i od Adama Hemerky, který svým nepředvídatelným pohybem dokáže obraně soupeře způsobit obrovské problémy. Zbylí obránci budou patrně využíváni především v začátcích zápasů a v klíčových momentech uvolní místo zmíněné čtveřici.

8

Útočníci 

Dva útoky Mladé Boleslavi jsou opět vynikající. Tomašíkova formace patří k tomu nejlepšímu z celé soutěže a jakýkoliv útok, jehož členem je Jiří Curney, je sám o sobě velikou hrozbou. Zvlášť pokud bude k dispozici Dominik Beneš. Ve třetí formaci už taková síla není, ale svou roli dokáže splnit. Boleslav má v kádru hned 7 útočníků, kteří v základní části nastříleli 10 a více branek.

8

Trenéři 

Duo Petr Novotný - Jiří Stožický doplnil v průběhu sezony Petr Kološ a to je hodně zajímavá posila. V loňském roce byla Boleslav skvěle promazaný stroj, který těžil z předchozích let, letos však občas skřípe a Petr Novotný bude moci definitivně dokázat, že se může řadit mezi českou trenérskou elitu.

8

foto: Sparta Praha
foto: Sparta Praha

ACEMA Sparta Praha

27 bodů

Brankáři

Situace ve sparťanském brankovišti je vlastně stejná jako u soupeře. Martin Beneš je dlouhé roky neotřesitelnou jedničkou. Oproti Lukáši Bauerovi přeci jen častěji chybuje a jeho agresivní styl může soupeřům skýtat možnosti pro chytrá zakončení. Náhradou je Viktor Hejna. Ten má pověst talentovaného brankáře, ale i on dostal za celou sezonu pouze 120 minut a byla by to pro něj strašně těžká zkouška.

7

Obránci

Z obranných řad Sparty nejvíc vynikají dva nejzkušenější borci. Milan Garčar a Radim Křenek. Kolem nich najdeme řadu kvalitních hráčů, kteří však nejsou úplně rozdíloví. Zajímavou postavou může být Matěj Pruner. Na jedné straně dokáže čistit brankoviště i podpořit útok, na druhé je znám svými zkraty, kterými může oslabovat svůj tým.

6

Útočníci

Sparta má hodně vyrovnaný útok, ze kterého nevystupuje žádná superhvězda, byť duo Krbec - Ujhelyi se pyšní skvělými čísly. I Sparta má 7 útočníku s 10 a více brankami. Zřejmě klíčovým prvkem bude, zda některá z formací udrží na uzdě útok Milana Tomašíka. Pak by se další útoky mohly pokusit porazit zbylé dvě formace Boleslavi.

7

Trenéři

Formálně lavičce Sparty vládne Ondřej Kašpárek, ale hlavní slovo v oblasti hry má Marek Vojta. Před sezonou lavičku opustil Radek Skalička, což je jistě oslabení, ale stále má Sparta v realizačním týmu velkou kvalitu. Ondřej Kašpárek ještě se svým týmem nevyhrál semifinálový zápas a Marek Vojta stále spíše sbírá superligové zkušenosti.

7

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice

32 bodů

Brankáři

Brankoviště Tatranu okupují juniorští mistři světa. Jedničkou bude Lukáš Kříž, ale i Tomáš Jurco dostal ve čtvrtfinále svůj prostor a bude připraven svému týmu pomoci. Rozhodně se jedná o nejvyrovnanější brankářskou dvojici napříč semifinalisty. Proti brankářům Tatranu může mluvit nezkušenost a uvidíme, jak toho Vítkovice využijí.

8

Obránci

V obraně Tatranu ční nade všemi Ondřej Němeček. Patrně nejlepší obránce Livesport Superligy dokáže sám rozhodnout zápas. Ale i za ním najdeme zajímavá jména. Jedním z nich je například Bohumil Piskáček, v obraně většinou nastupují i Milan Meliš a Martin Pánek, kteří tak výrazně zvyšují palebnou sílu tatranské obrany. Nevýhodou mohou být opět snad jen menší zkušenosti z vyřazovacích bojů.

8

Útočníci

Zřejmě nejvíc možností ze všech semifinalistů má v útoku Tatran a může to být proti Vítkovicím velká výhoda. I Střešovice mají v kádru 7 útočníků z 10 a více góly, ale kolem nich najdeme i další zajímavá jména, která umí naskočit a udeřit. Bude zajímavé, kdo bude doplňovat v prvním útoku duo Beneš - Havlas, protože právě takhle formace bude pravděpodobně nastupovat proti útoku Adama Delonga.

9

Trenéři

Lavičce Tatranu vládne dvojice legend českého florbalu. Milan Fridrich a Luděk Beneš mají obrovské hráčské i trenérské zkušenosti a letos Tatran vyladili skvěle. Nicméně ani jeden z dvojice za sebou nemá velký trenérský úspěch na úrovni Superligy. Letos mají šanci to napravit. Trenérský tým doplňuje Marek Mandler, který zároveň pomáhá Karlovým Varům v 1. lize.

7

foto: 1. SC Vítkovice
foto: 1. SC Vítkovice

1. SC TEMPISH Vítkovice

30 bodů

Brankáři

Lukáš Souček bude jasnou jedničkou Vítkovic a bude na něm ležet velká zodpovědnost. V posledních letech jeho výkonnost lehce klesá a i ve čtvrtfinále úplně nezářil. Přesto v jeho prospěch mluví nepřeberné množství zkušeností. Denis Jasiok dostal hodně příležitostí v začátku sezony a nakonec ji zakončil v pozici statisticky nejlepšího brankáře soutěže, což je ovšem hodně zkreslující pohled a absence Součka by byla pro Vítkovice velkým problémem.

7

Obránci

Pokud u Tatranu mluvíme o nezkušenosti, obrana Vítkovic je pravým opakem. Kvarteto Hubálek, Vítovec, Besta, Nehera by mohlo zkušenosti rozdávat po hrstech a to je ještě v záloze kapitán Jan Šebesta. Obrana Vítkovic nabízí vše od ofenzivních výpadů Hubálka po totální spolehlivost Nehery.

9

Útočníci

Soudě podle čtvrtfinále je situace jednoduchá. První útok famózní, druhý dobrý, ale bez efektu v podobě branek, třetí slabý. V semifinále však může být vše jinak. Ovšem především formace Matyáše Šindlera bude muset hodně přidat, protože bez jejího bodového příspěvku to budou mít Vítkovice extrémně složité.

6

Trenéři

Pavel Brus reálně vede vítkovický tým sám, což je poměrně ojedinělá praxe. Lodivod české reprezentace odvádí velmi dobrou práci, ale titul pozvednul nad hlavu pouze jednou a určitě si dělá zálusk na další trofej. Otázkou je, zda nemohou v průběhu těžké série další trenérské oči chybět.

8