Podzimní rekapitulace

27.11.2021

Je tu reprezentační pauza, během které proběhne MS ve Finsku, a je tak ideální čas ohlédnout se za uplynulým obdobím české nejvyšší soutěže. Livesport Superliga se rozjela v obrovském tempu a většina týmů má aktuálně na kontě již 17 odehraných zápasů. Pro mnoho hráčů tak následující pauza určitě přijde vhod. A kdo tedy podzimní etapu zvládl nejlépe a co lze od týmů čekat v úseku mezi MS a koncem základní části?

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice 

17 zápasů / 45 bodů / skóre 129:64 / 57% přesilovka / 79% oslabení

Tatran sice ztratil Filipa Langera s Ondřejem Vítovcem, ale zároveň skvěle posílil. Marek Beneš si na stratu sezony úplně podmanil Superligu a David Šimek mu zdatně sekundoval. Z toho těžil celý Tatran. Po zranění Marka Beneše sice ofenzivní síla trochu povadla, ale body tým sbíral dál. Střešovice těží z vyrovnanosti kádru, vždyť hned 12 hráčů nasbíralo více než 10 bodů, a za připomenutí stojí i nejlepší přesilovka v soutěži vedená Ondřejem Němečkem. Pokud budou klíčoví hráči zdraví, není důvod, aby Tatran tabulkou nějak propadal.

Předvýběr.CZ Florbal MB

17 zápasů / 43 bodů / skóre 133:56 / 47% přesilovka / 76% oslabení

Na podobné klopýtání nebyli v Mladé Boleslavi zvyklí. Po letním průvanu ztratil tým svou kompaktnost. Nejvíce je to vidět na kontrastu formace Milana Tomašíka, která zůstala pohromadě, se zbytkem týmu. Obrovskou ranou bylo zranění kapitána Jana Natova, kterého musí nejvíce litovat Jiří Curney. Ten sice vede týmové bodování, ale v minulosti byl zvyklý na jiná čísla. Nadcházející pauza určitě přijde vhod ke konsolidaci sil pro druhou a důležitější část sezony. S Boleslaví se samozřejmě musí počítat a dá se předpokládat, že po MS bude daleko silnější.

1. SC TEMPISH Vítkovice

17 zápasů / 39 bodů / skóre 126:70 / 50% přesilovka / 62% oslabení

Dalo by se říct, že jde o klasickou základní část Vítkovic. Skvělé výkony proti elitním týmům občas doprovodí nějaké to zaškobrtnutí. Letos musí Vítkovice mrzet hlavně dvě porážky s Bohemkou a samozřejmě ztráta městského derby s FBC. Trenér Brus několikrát avizoval, že vítkovičtí reprezentanti jsou již hlavou někde jinde a lze tedy očekávat, že po MS bude forma Vítkovic gradovat. Zvlášť když se vrátí někteří marodi v čele s Janem Šebestou.

FbŠ Bohemians

16 zápasů / 35 bodů / skóre 100:74 / 34% přesilovka / 82% oslabení

Tým trenéra Jedličky je určitě největším překvapením soutěže. Do Superligy vlétl oslabený tým jako velká voda a oproti některým předpokladům vydržel šlapat až do reprezentační pauzy. Bohemka je extrémně závislá na Filipu Formanovi nebo můžeme říci na první formaci. Bohemka má v týmu pouze 5 hráčů přes 10 bodů a to je suverénně nejmíň z elitní osmičky. Přestože mají klokani procentuálně jednu z nejhorších přesilovek, nastříleli už 17 branek, jelikož opět hrají absolutně nejvíc přesilovek v celé Superlize. V zákulisí se mluví o návratu Jakuba Šárky a zmiňuje se i příchod Malajky z Ostravy. Rozšíření týmu by Bohemce jistě hodně pomohlo.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

17 zápasů / 34 bodů / skóre 124:94 / 48% přesilovka / 55% oslabení

Rozporuplné pocity musí panovat na Chodově. Ten předvedl několik velmi zajímavých výkonů a jeho zápasy rozhodně nenudí, nicméně bodů by si trenér Podhráský určitě přál více. Skvěle si vede loni složená dvojice Majer - Vávra, která tým produktivitou táhne. Velmi nadějně se projevují i další mladší hráči a o to víc je vidět trápení Toma Ondruška. Hodně alarmující je i úspěšnost oslabení. Pro Chodov bude klíčové, aby se do sestavy vrátili Tomáš Sýkora a Jiří Bauer. Pokud naskočí, bude tým z Jižního Města nebezpečný pro každého.

ACEMA Sparta Praha

16 zápasů / 30 bodů / skóre 100:78 / 40% přesilovka / 62% oslabení

Také na Spartě asi nejsou úplně spokojeni. Dlouho budovaný tým by měl pomalu mířit ke svému vrcholu, kterým by mělo být prolomení semifinále. Pro splnění této mety by si na Spartě určitě přáli lepší umístění po základní části. Ofenzivní čísla týmu jsou spíše průměrná a ani obrana v čele s Martinem Benešem nebyla na podzim nepropustná. Hned po MS čeká na Spartu série několika zápasů, které mohou hodně napovědět.

foto: FBC Ostrava
foto: FBC Ostrava

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

17 zápasů / 27 bodů / skóre 102:88 / 51% přesilovka / 76% oslabení

Ostrava má výsledky jako na houpačce. Porazila Vítkovice či Tatran a zároveň odevzdala body Pardubicím nebo Hatrricku. V zákulisí se mluví o různých důvodech, my radši v tomto případě nebudeme ani spekulovat. Ostrava dokáže velmi slušně bránit a k úspěchu potřebuje produktivitu svých lídrů. Právě situace kolem jednoho z nich může být klíčem ke zbytku sezony. Wojciech Malajka byl vyřazen z kádru a v zákulisí se mluví o jeho stěhování do Prahy.

BLACK ANGELS

16 zápasů / 27 bodů / skóre 102:93 / 40% přesilovka / 59% oslabení

S Black Angels se musí počítat. To ví už každý tým v soutěži. Bratrské dvojice Bočků a Hanáků závidí Blackům celá Superliga a jistě kolem nich krouží lasa dalších klubů. Právě o produktivitu a především efektivitu zmíněného kvarteta se může tým opřít. Pro další část sezony bude klíčové, aby Blaci sebrali všechny "povinná" vítězství, protože body týmům z čela vzít umí. Samozřejmě by také pomohlo, kdyby mohli hrát doma, ale toho se zřejmě nedočkají.

FBC Liberec

17 zápasů / 22 bodů / skóre 96:104 / 34% přesilovka / 60% oslabení

Liberec se musí potýkat s obrovskou marodkou a trenér Skružný tak nemá moc možností, jak skládat sestavu. Přesto hraje Liberec zatím tak nějak podle plánu, když poráží soupeře, které má v tabulce pod sebou. Předkolo play off by tak tým zpod Ještědu nemělo minout. Spolehnout se tradičně dá na duo Valeš - Ferdan, ale ještě více jsou vidět mladé pušky Stránský, Smutný a Wiener. Tato pětice se stará prakticky o všechny body a Liberec musí doufat, že si kluci udrží formu i zdraví.

Navláčil PANTHERS OTROKOVICE

16 zápasů / 15 bodů / skóre 97:112 / 31% přesilovka / 52% oslabení

S Bohemkou největší překvapení sezony. Před jejím startem vypadaly Otrokovice na odpis. Staronový trenér Ševčík však tým postavil na nohy. Skvěle se daří Františku Vykopalovi, kterého podporuje slovenské trio Gašparík, Nehila a brankář Kohút. K tomu si na Superligu zvykají dvojčata Ležatkovi, o které se ucházela půlka republiky. Otrokovice vyhrávají klíčové zápasy a aktuálně se drží v pásmu pro předkolo. Pokud se někdo z "podpalubí" výrazně nezvedne, mělo by to Pantherům stačit.

foto: Hattrick Brno
foto: Hattrick Brno

FBŠ Hummel Hattrick Brno

17 zápasů / 11 bodů / skóre 67:125 / 32% přesilovka / 59% oslabení

Je skoro zázrak uhrát na s průměrem 3,9 gólu na zápas 11 bodů. Hattrick v průběhu podzimu změnil trenéra impuls týmu pomohl. Brno dokáže slušně bránit, ale po konci Luďka Ondráčka nemá v týmu střelce. Lukáš Jalový má z pozice nejproduktivnějšího hráče 17 bodů a jen další 2 jeho spoluhráči mají alespoň 10 bodů. Ve druhé části sezony to tak budou mít v Brně hodně složité.

TJ Sokol Královské Vinohrady

17 zápasů / 9 bodů / skóre 64:127 / 36% přesilovka / 35% oslabení

Vinohrady ztratily před sezonou oba elitní centry Skřivánka a Strachotu. Doplnili sice tým produktivním Kopeckým a zajímavými mladíky v čele s Klápu a Perglerem, ale na přesto mají druhý nejhorší útok v celé soutěži. Výsledkům příliš nepomáhá i trápení v obou speciálních situacích. Oslabení má SKV nejhorší v lize a přesilovka není o mnoho lepší. Po MS čeká na Vinohrady souboj s Pardubicemi a tam se zřejmě rozhodne, kam bude tým mířit ve zbytku sezony.

FBC 4CLEAN Česká Lípa

17 zápasů / 7 bodů / skóre 79:148 / 28% přesilovka / 41% oslabení

Asi největší negativní překvapení. Dlouhé roky se Lípa držela na hraně play off a bez problémů potvrzovala příslušnost k elitě. Zdá se však, že její tým stárne a přestává stíhat elitě. Na své poměry se hodně trápí Radek Krajcigr a jeho branky týmu strašně chybí. Určitě Lípě nepomohla ani nová povinnost pokládat v domácí hale povrch, což udělalo mnoha soupeřům radost. Hodně práce čeká trenéra Derka a bude zřejmě muset začít u přesilovky, která je překvapivě nejhorší v Superlize.

SOKOLI Pardubice

17 zápasů / 7 bodů / skóre 63:149 / 30% přesilovka / 55% oslabení

Nejhorší obrana, nejhorší útok a logicky i nejhorší umístění. Trenér Zozulák se snaží se svým týmem hrát aktivně, ale soupeři toho často využívají ve svůj prospěch a Pardubice nemilosrdně trestají. Týmu samozřejmě chybějí zkušení hráči, ale přesto by se měl prezentovat lépe. Bude zajímavé sledovat, zda trenérský tým "uhne" ze své cesty ve prospěch větší šance na body nebo půjde dál svou cestou s vírou v zázračné zlepšení.