Superliga otevírá brány play off!

06.03.2021

Na právě skončenou základní část Livesport Superligy by se dalo použít hodně přídavných jmen. Prošla si dlouhou odstávkou, zasáhly karantény, ale nakonec se takřka zázrakem dohrála v plánovaném termínu a osmička nejúspěšnějších týmů se může chystat na play off. To by mělo odstartovat 27. března, ale dohoda klubů či televizní zápas může tento termín posunout. 

Hned po skončení základní části proběhla volba soupeřů pro čtvrtfinále a vznikly hodně zajímavé dvojice. Jisté je, že play off rozhodně nebude nudit a to je dobře! Pojďme se podívat na jednotlivé série a zkusit odhadnout jejich vývoj.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Mladá Boleslav (1) - Black Angels (8)

Nástup do Superligy středočeskému týmu ztížila karanténa a následná prohra s Vítkovicemi. Jenže pak Boleslav nasadila neskutečné tempo a ve zbytku základní části už ztratila pouze 2 body. Vítězem základné části se tak stala naprosto jasně a zaslouženě. 

Kádr Boleslavi překypuje zkušeností a kvalitou. Hned 9 hráčů nastřílelo dvouciferný počet branek a více než 10 kanadských bodů posbíralo 14 hráčů! Jiří Curney se letos sice trochu uskromnil, ale stejně byl nakonec nejproduktivnějším hráčem týmu a na jeho útok s Janem Natovem a Jakubem Bínou budou Středočeši nejvíc spoléhat. V zákrytu však najdeme zkušené matadory Tomašíka, Tokoše, Šebka či defenzivní jistoty Suchánka s Krzyžankem.

Pro Black Angels je postup do play off historický úspěch a pražský klub tak pokračuje ve svém vzestupu. Když Blaci podlehli Liberci, vypadalo to, že se vyřazovací boje obejdou bez nich. Jenže andělé předvedli neuvěřitelný finiš. Obrovský podíl na úspěchu má bratrská dvojice Tomáš a Radek Hanákovi. Ti přebodovali i Jakuba Renčína a Jakuba Bočka, byť u něj je to hlavně vinnou dlouhodobého zranění.

Black Angels budou spoléhat na svou energii a elán, ale při první účasti ve vyřazovacích bojích prostě budou zkušenosti chybět.

TIP REDAKCE: 4:0

foto: 1. SC Vítkovice
foto: 1. SC Vítkovice

Vítkovice (2) - FBC Ostrava (7)

Vítkovice vstoupily do sezóny famózně a prvních 11 zápasů jasně opanovaly. Poté doma prohrály zápas s Libercem a přestože body moc neztrácely, už nebyly zdaleka tolik suverénní. Nakonec je z toho pohodové druhé místo a série proti Ostravě. 

Také Vítkovice se mohou spolehnout na širokou paletu střelců. Hned 9 hráčů zaznamenalo 10 a víc gólů. Většinu sezóny řádilo trio Delong - Šindler - Gattnar, ale v poslední čtvrtině základní části se přidalo i duo Hájek - Matejčík, což je pro ostravský tým skvělá zpráva. Stejně jako Boleslav mají Vítkovice ve svém středu obrovskou zkušenost  a skvělého brankáře.

Ostrava před sezónou přišla o velká jména a kádr doplnila o mladé hráče z regionu. Možná se s ní ani nepočítalo do play off, ale FBC se od začátku pohybovalo v elitní osmičce. Ostrava má v brance obrovskou jistotu v podobě Jana Bindera a skvělý první útok Malajka - Pešat - Sládek.

V play off samozřejmě mohou hrát roli zkušenosti, které na straně Ostravy chybí. A to především v defenzivních řadách, kde najdeme většinou mladé hráče.

TIP REDAKCE: 4:1

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Bohemians (3) - Chodov (5)

Bohemka prožila nejlepší základní část v historii a už konečně musí prolomit brány čtvrtfinále. Michal Jedlička je právem považován za jednoho z nejlepších trenérů u republice, ale sérii play off ještě nikdy nevyhrál.

Největším ofenzivním pokladem je samozřejmě Filip Forman, který však bude v prvním čtvrtfinálovém zápase stát kvůli disciplinárnímu trestu. Podobně jako u Tatranu mohou být limitujícím faktorem malé zkušenosti kádru, což se několikrát prokázalo už v minulých letech. Opomenout samozřejmě nejde ani kázeň, která bude hrát velkou roli. Naopak přesilové hry mohou být žolíkem zelenobílých. V základní části jich měla Bohemka tradičně nejvíc, navíc je proměňuje s vysokou úspěšností.

Chodov má za sebou nejhorší základní část za poslední roky. Kromě nevyrovnaných výsledků se musel tým potýkat i s tragickou ztrátou své brankářské jedničky Michala Rebra. Přestože na Jižním Městě určitě nejsou spokojení, pro play off se s nimi musí počítat. V kádru Chodova totiž najdeme velkou řadu zkušených borců, kteří sice v základní části mnohdy nezářili, ale ve vyřazovacích bojích mohou úročit svou hráčskou historii.

Největší ofenzivní silou se v závěru základní části stalou duo Vávra - Majer a bude zajímavé, zda spolu budou nastupovat i v play off nebo se Marek Vávra vrátí po bok Toma Ondruška.

Poslední vzájemný zápas přinesl velké emoce a ty se určitě přenesou i do vzájemné série, která tak bude o to zajímavější.

TIP REDAKCE: 4:2

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran (4) - Sparta (6)

Po výrazném ústupu ze slávy se Tatran v posledních letech pomalou posouval zpět mezi smetánku. Letošní sezóna je zatím jeho vrcholem. Týmu výrazně pomohly návraty reprezentačních obránců Němečka a Vítovce a samozřejmě i další zlepšení Filipa Langera.

Největší hrozbou je elitní formace Filipa Langera podporovaná Ondřejem Němečkem. Je však otázkou, zda reprezentační zadák do play off vůbec zasáhne. Navzdory proklamacím Tatranu jdou zprávy, že spíše ne. V sestavě najdeme hned 7 hráčů s dvouciferným počtem branek a mnoho mladých hvězdiček, které dokážou jednorázově zazářit. Rizikovým faktorem může být nedostatek zkušeností. Naopak velkou zbraní Tatranu jsou přesilové hry, když Střešovice proměňují každou druhou.

Sparta před sezónou a v jejím průběhu poměrně výrazně posílila, přesto odehrála bodově nejhorší základní část za poslední 4 roky. Vzpruhou pro Spartu může být návrat řízného beka a klubového srdcaře Jana Marvánka. Ten tak doplňuje velmi zkušené defenzivní borce jako jsou Garčar, Křenek, či brankář Martin Beneš. Největší ofenzivní hrozbou je exústecký útok Kolstrunk - Krbec - Beneš. 

Sparta letos zvládla oba vzájemné zápasy a hledat v této sérii favorita je skoro nemožné.

TIP REDAKCE: 3:4