Ostrava a Chodov bez odchovankyň

19.09.2023

Článek o odchovancích v superligových týmech vás zaujal, takže jsme využili Oficiální průvodce florbalovou sezonou ještě jednou a podívali jsme se na ženskou Extraligu. Opět jsme využili jednu z kolonek u hráček, která říká, ve kterém klubu zahájily svou florbalovou cestu.

foto: Florbal Znojmo
foto: Florbal Znojmo

Provést hráče od nejútlejšího věku až do nejvyšší soutěže je ve velkých sportech skoro nemožné a už i ve florbale těchto úkazů ubývá, přesto se to některým klubům Superligy i Extraligy žen daří ve značné míře. Je zajímavé sledovat rozdíly mezi složkami v jednotlivých klubech. Zatímco v Superlize se elitním klubům, s výjimkou Boleslavi, daří odchovance do áčka dostat, v Extralize žen se s trochou nadsázky zdá, že medaili lze získat pouze s importy.

Tentokrát to vezmeme odspodu, protože právě tam nalezneme ty nejzajímavější kluby. Z 23 možných jmen mají FBC Ostrava a Chodov pouze 1 jednu hráčku, která začínala přímo v klubu. O moc lépe na tom nejsou ani Vítkovice, které mají spolu s Bohemkou takové hráčky 3. V závěsu jsou Bulldogs a pomyslnou první část uzavírá Tatran, kterých má takových hráček na soupisce 5.

Zlatou střední cestu reprezentují dva etablované moravské kluby Olomouc a Židenice. Tým z hanácké metropole pracuje v posledních letech s mládeží velmi dobře a v kádru má 9 odchovankyň, brněnský tým pak o jednu méně.

Pomyslnými vítězi žebříčku jsou nováčci. Třinec má v extraligovém kádru 11 odchovankyˇň, Liberec 12 a Znojmo dokonce 15.

Na závěr je třeba podotknout, že se jedná opravdu spíše o zajímavost než ukazatel nějaké práce či cesty. Mnoho hráček, které nejsou v těchto počtech zahrnuty, začínalo v malinkých klubech, které třeba v dalších kategoriích ani ženský tým neměly, a tak logicky přišel přestup do většího klubu.