Nominace reprezentace žen je venku!

01.11.2021

Ženská reprezentace již vyhlíží účast na mistrovství světa ve švédské Uppsale. Trenér Sascha Rhyner zveřejnil konečnou nominaci a sám přiznal, že mu poslední absolvovaný turnaj, kterým bylo velmi povedené Euro Floorball Tour, pořádně zamotal hlavu.

Foto:Lubomír Skála/Český florbal
Foto:Lubomír Skála/Český florbal

"Po EFT jsme museli vyškrtnout dvě jména, což nebylo jednoduché, protože hráčky nám finální rozhodování svým výkonem hodně ztížily," vysvětlil. Není se čemu divit. Češkám se povedlo v Lempäälä zdolat Švýcarky historicky vysokým rozdílem (9:2) a vůbec poprvé nasázely sedm branek do sítě Švédska.

Výběr finální dvacítky nakonec vzešel podle předem daného klíče. "Chtěli jsme mít v týmu pro šampionát sedm obránkyň, jedenáct útočnic a dvě brankářky. Na základě toho jsme nominaci stavěli. Už před turnajem v Lempäälä jsme měli narýsované určité představy a rovněž jsme věnovali pozornost různým rolím v týmu," okomentoval švýcarský stratég.

Ve výběru kromě zkušených hráček nechybí ani čerstvé bronzové medailistky z mistrovství světa juniorek. Obrovský skok je to především pro Pavlínu Bačovou a Vanessu Rebeccu Keprtovou, které obě v seniorském výběru debutovaly právě na EFT. "Bačová do naší hry přinesla obrovskou intenzitu, a to ve velmi vysoké rychlosti. Keprtová je pak velmi kvalitní tvůrkyní hry v defenzivě a také nám v těžkých zápasech na turnaji ukázala, že je silná i po fyzické stránce," popsal Rhyner hlavní přínos mladých florbalistek. Obdobně se po povedeném juniorském mistrovství světa dostala na šampionát v roce 2019 Michaela Kubečková, která je od té doby stálicí v sestavě národního týmu.

Reprezentační hráčky čeká před odletem na mistrovství světa nejprve pětidenní soustředění ve španělské Malaze, odkud se posléze přesunou rovnou do Uppsaly. První zápas odehrají Češky 27. listopadu proti Švýcarsku. Jak vidí hlavní trenér české ambice? "Cíl před každým šampionátem by měl být jasný - vyhrát všechny zápasy. Musíme být však realisté. Je vidět, že zápasy mezi týmy z top čtyřky jsou velmi vyrovnané. Samozřejmě se ale nechceme z Uppsaly vracet s prázdnou," věří Rhyner v medailový úspěch.

Ve skupině se kromě zmíněných Švýcarek potkají Češky ještě s Polskem a Lotyšskem. S oběma výběry se reprezentantky střetly naposledy před dvěma lety na šampionátu v   Neuchâtelu. Co očekává Rhyner od zápasů v základní skupině? "To je nejtěžší otázka. Víme, jak hraje Švýcarsko, protože jsme s ním v poslední době hráli dva zápasy. Očekávám tedy další vyrovnané klání, tak jak to, až na dvě výjimky, bylo v posledních letech vždycky. Mnohem těžší je to ale s Polskem a Lotyšskem. Oba výběry toho kvůli pandemii koronaviru moc neodehrály. Máme sice základní informace, ale budeme si muset provést hlubší analýzu jejich hry až přímo v dějišti šampionátu," vysvětluje.

Lídrem týmu bude kapitánka a nejlepší florbalistka světa pro rok 2020 Eliška Krupnová. Reprezentace se bude opírat také o stabilní brankářské duo Jana Christianová - Lenka Remešová a pomohou jí i krajánci. V nejlepší soutěži světa ve Švédsku působí hned čtyři florbalistky - brankářka Remešová je jedničkou v Täby, kapitánka Krupnová působí společně s Denisou Ratajovou v kádru vicemistryň z vicemistryň z Pixba a po povedené sezoně zamířila do Malmö nejproduktivnější hráčka uplynulého ročníku extraligy Denisa Kotzurová. Dalších pět reprezentantek působí stabilně ve Švýcarsku.

Všechny české zápasy a klíčová utkání mistrovství světa nabídne na svých platformách Česká televize.

Nominace reprezentace žen na MS

Brankářky: Jana Christianová (Florbal Chodov), Lenka Remešová (Täby FC, Švéd.).

Obránkyně: Vendula Beránková (Tatran Střešovice), Marie Havlíčková, Vanessa Rebecca Keprtová (obě Florbal Chodov), Nela Jiráková (Piranha Chur, Švýc.), Hana Koníčková (Red Ants, Švýc.), Kamila Paloncyová (Zug United, Švýc.), Ivana Šupáková (Zug United, Švýc.).

Útočnice: Pavlína Bačová, Michaela Mlejnková (obě FBC Ostrava), Eliška Chudá, Karolína Suchá, Eliška Trojánková, Magdaléna Plášková (vš. Florbal Chodov), Denisa Kotzurová (Malmö FBC, Švéd.), Eliška Krupnová, Denisa Ratajová (obě Pixbo Wallenstam, Švéd.), Michaela Kubečková (1. SC Vítkovice), Martina Řepková (Piranha Chur, Švýc.).

Program reprezentace žen na MS

27. 11. ČR - Švýcarsko (19.30)

29. 11. ČR - Polsko (19.00)

30. 11. ČR - Lotyšsko (13.00)

3. 12. Čtvrtfinále (v případě postupu budou Češky hrát v 16.00)

4. 12. Semifinále

5. 12. Finále/o 3. místo