Nominace na MS mužů i s juniorskými mistry světa!

04.11.2021

Mužská reprezentace se v prosinci dočká po ročním odkladu světového vyvrcholení. Trenér národního týmu Petri Kettunen představil nominaci na světový šampionát v Helsinkách, na kterém bude chtít národní tým navázat na povedené výkony z domácího turnaje Euro Floorball Tour a zabojovat o medailový úspěch. 

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Češi dokázali v Plzni zdolat oba severské soupeře a skončili na druhém místě. Už po turnaji reprezentační trenér zmiňoval, že pro něj bude finální nominace pořádným oříškem. "Musel jsem po EFT vyřadit jedno jméno. Vzhledem k výkonům, které hráči předvedli, to bylo velmi, ale opravdu velmi složité. Řekl bych, že to bylo asi nejtěžší rozhodnutí, které jsem musel jako trenér reprezentace udělat," nechal se slyšet po oznámení sestavy, se kterou vyrazí do finské metropole.

Bezpochyby největším překvapením bylo pro řadu fanoušků parádní představení debutujících mladíků, kteří v srpnu zvedli nad hlavu pohár pro juniorské mistry světa. Jejich jména v konečném výčtu nechybí. "Hlavním důvodem k jejich nominaci byly výkony, které předvedli v Plzni. Odehráli dva kompletní zápasy a částečně zasáhli i do duelu s Finskem. Hráli fakt výborně a bylo téměř nemožné je vyřadit," vysvětlil Kettunen, který vzápětí vyjmenoval i jejich velké přednosti. "Do naší hry vnášejí rychlost a trochu jiný způsob hry, který je lehce unikátní. Jejich styl hry se mi líbí a v těch těžkých zápasech byl opravdu účinný. Je to nový a svěží vítr v našem týmu," doplnil.

Už po plzeňském EFT těšilo Kettunena, že jeho svěřenci táhnou za jeden provaz. To by podle něj mohla být na mistrovství světa česká zbraň. "Klíčový bude náš týmový duch a společná práce. Kluci opravdu chtějí hrát a obětovat se pro tým. Nejsme mančaft plný individualit. Jsme jeden tým, který má jasný cíl a sen, pro který tvrdě dře. To je naše největší výhoda, se kterou vstoupíme do světového šampionátu," uvědomuje si.

Kromě toho si pochvaloval i progres, který jeho celek i přes covidová omezení udělal, a hru v defenzivě, jíž ostatně považuje za další velmi důležitý aspekt. "Každý úspěch se dostaví jedině s dobrou obranou. Stále platí, že musí být pevná jako diamant. Nám se na EFT podařilo hrát velmi dobře zezadu. Je to základní stavební kámen k tomu, abychom si vypracovali brejkové šance. Na tom stojí úspěch v mezinárodním florbale - mít vybroušenou obranu, zvládat brejky a dostávat se do gólových pozic," ví Kettunen.

Reprezentace ještě před odletem do Helsinek absolvuje kemp v Kladně, pak se národní tým vydá přímo do centra dění. Kapitánem bude chodovský Tom Ondrušek, který je v aktuálním kádru nejzkušenější. V reprezentaci debutoval 4. listopadu 2011 na turnaji EFT v Brně a za sebou má již čtyři šampionáty.

Trenér Kettunen bude spoléhat také na ostrostřelce Filipa Langera, který působí ve švédském Kalmarsundu či na vítěze ankety Florbalista sezony 2020/21 Adama Delonga z Vítkovic, který při své premiéře na MS 2018 zaznamenal jedenáct bodů v šesti zápasech (8+3). Kromě Langera hraje v nejlepší soutěži světa i Josef Rýpar, jenž obléká dres Linköpingu. Ve švýcarském Könizu pak patří k oporám bek Martin Kisugite. Zkušenosti ze dvou šampionátů mají střešovičtí Marek Beneš a Ondřej Němeček.

Národní tým začne pouť světovým šampionátem v pátek 3. prosince proti Německu. Se stejným soupeřem zahajovala reprezentace i poslední mistrovství světa, které v roce 2018 hostila Praha. "Úvodní zápas je vždycky důležitý. Musíme v něm podat kvalitní výkon a do turnaje dobře vstoupit," ví finský stratég. Jaké má od turnaje očekávání? "Chceme hrát nejlépe, jak jen umíme, využít naplno náš potenciál, být kreativní, zarputilí, týmoví a musíme dát do každého zápasu všechno. Poté se nebudeme muset bát o dobrý výsledek," vypočítává.

NOMINACE REPREZENTACE MUŽŮ NA MS

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Martin Beneš (Sparta Praha).

Obránci: Jiří Bauer (Florbal Chodov), Jiří Besta, Ondřej Vítovec (oba 1. SC Vítkovice), Jakub Gruber, Lukáš Punčochář (oba Florbal MB), Martin Kisugite (Floorball Köniz, Švýc.), Ondřej Němeček (Tatran Střešovice).

Útočníci: Marek Beneš, Matěj Havlas, David Šimek (vš. Tatran Střešovice), Adam Delong, Matyáš Šindler (oba 1. SC Vítkovice), Filip Forman (FbŠ Bohemians), Adam Hemerka (Florbal MB), Mikuláš Krbec (Sparta Praha), Filip Langer (FBC Kalmarsund, Švéd.), Tom Ondrušek (Florbal Chodov), Josef Rýpar (Linköping IBK, Švéd.).

PROGRAM REPREZENTACE MUŽŮ NA MS

3. 12. ČR - Německo (18.30)

5. 12. ČR - Švýcarsko (17.45)

6. 12. ČR - Norsko (18.45)

8. - 9. 12. Čtvrtfinále

10. 12. Semifinále

11. 12. Finále/o 3. místo

zdroj: Český florbal