Nejúspěšnější kluby? Žádné změny! 

15.05.2024

Florbalová sezona 2023/24 je definitivně za námi. A je tu tedy příležitost podívat se na to, jak si vedly jednotlivé kluby v nejvyšších celostátních soutěží. Mezi ty počítáme obě nejvyšší dospělé soutěže, obě juniorské ligy a také obě dorostenecké. Samozřejmě bychom mohli přičíst i 1. ligu mužů a teoreticky i MČR starších žáků, ale pro naše potřeby jsme se drželi pouze zmíněné šestice soutěží, abychom mohli poměřovat stejnou úroveň soutěží v mužské i ženské složce. 

Již dvakrát jsme se pokusili podívat na práci jednotlivých klubů prostřednictvím výsledků právě těchto tří, potažmo šesti, soutěží. Vytvořili jsme bodový systém na základě umístění jednotlivých týmů a následně jsme vše sečetli do tabulky, která porovnává kluby. Samozřejmě může mít každý trochu jiný pohled na bodovou hodnotu jednotlivých soutěží, ale věříme, že základní sdělení náš čtenář chápe. Obodovali jsme vždy osm nejlepších týmů. Jedinou výjimkou je Livesport Superliga, kde jsme obodovali i týmy, které postoupily do předkola. U dorosteneckého MČR jsme pak týmy, které skončily ve čtvrtfinále zařadili na stejnou bodovou úrověň. U Superligy a Extraligy žen byla maximální hodnota 32 (dále 28, 24, 20, 16, 12, 8, 4, 2, 1), u juniorských soutěží byla maximální hodnota poloviční tedy 16 (dále 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2) a u dorosteneckých MČR byla nejvyšší hodnota 8 (dále 7, 6, 5 a 2 body pro čtvrtfinalisty).

V minulé sezoně dosáhl nejvyššího součtu v mužských soutěžích Tatran s celkovým součtem 54 bodů a letos tuto pozici již podruhé obhájil, byť kvůli brzkému vyřazení juniorů klesl na 47 bodů. Také druhé místo se napříč lety nemění. I letos jsou na něm Vítkovice se 44 body. Třetí příčku obhájila Mladá Boleslav, která se meziročně polepšila na 40 bodů a stejný počet posbíral i skokan sezony, kterým je Sparta. Ta sice selhala v Superlize, ale získala juniorský i dorostenecký titul. Páté místo bere se 32 body Chodov a za ním už je větší díra. Tatran, Vítkovice, Sparta a Chodov jsou jediné týmy, které měly zástupce mezi nejlepší osmičkou ve všech třech kategoriích. Nejvýraznější propad pak zaznamenala Bohemka, které žádný z týmů nepostoupil do semifinále.

Nejvyššího součtu mezi ženskými týmy i letos dosáhl Chodov a to 52 bodů. Na druhé místo se posunuly Vítkovice se 42 body a jen o 2 body méně nasbíral třetí Tatran. Loni stříbrné FBC Ostrava se sesunulo až na čtvrté místo se 35 body. Na dalších místech se pak umístili Olomouc, Bulldogs Brno a Bohemians. V ženských soutěžích jsou karty rozdány daleko jasněji. Mezi nejlepších osm ve všech třech soutěžích se dostalo pouze 10 klubů, zatímco u mužů je to klubů 12. 

Když vše sečteme a opět se pokusíme najít komplexně nejúspěšnější tým sezony 2023/24 najdeme stejně jako v minulé sezoně tři hegemony. Tatran s celkovým součtem 87 bodů (loni 80), Vítkovice s 86 body (loni 76) a Chodov s 84 body (loni 78). Tyto tři kluby jsou jediné, které dokáží držet mezi úplnou elitou obě své složky. S odstupem více než 40 bodů pak další místa obsadili Bohemians, Mladá Boleslav a Sparta (všichni 40 bodů). Tři kluby měly zástupce mezi TOP8 ve všech šesti soutěžích a to jsou opět Tatran, Vítkovice a Chodov. Celkem se do naší tabulky dostalo 16 klubů, což je stejně jako v loňské sezoně, ale hned 4 kluby se v tabulce objevují úplně poprvé. 

Jelikož se jedná již o třetí ročník sčítání, tak se můžeme podívat i na tříletý součet. V mužských soutěžích vládne Tatran (151 bodů), před Vítkovicemi (127) a Mladou Boleslaví (113). V ženských soutěžích vede Chodov (150), před Vítkovicemi (119) a Ostravou (108). V celkovém součtu se pak opět dostáváme k odskočené trojici Vítkovice (246), Tatran (243), Chodov (240).

Uvidíme, jaké změny přinese ročník 2024/25.