Nejproduktivnější obránci

15.04.2020

Jen málokterý florbalový obránce nikdy nenastoupil v útoku. Přesto jsme se podívali do historických tabulek a vytáhli z nich ty nejofenzivnější hráče, kteří strávili větší část kariéry v obraně. Samozřejmě to není úplně fair srovnání, ale o to nám vlastně ani nešlo. 

foto: FBC Česká Lípa
foto: FBC Česká Lípa

Historie české nejvyšší soutěže pamatuje mnoho špičkových obránců, kteří uměli podpořit útok. Většina z nich také v některé fázi své kariéry okusila zahraniční angažmá a třeba i z toho důvodu nejsou v naší elitní pětce. Namátkou můžeme jmenovat Jiřího Jandáčka, Aleše Jakůbka, Patrika Suchánka, Michala Podhráského, Miroslava Hanzlíka, Lukáše Nesměráka či Pavla Bruse. 

Pokud jsme dobře hledali, tak v historii české nejvyšší soutěže najdeme pouze dva čistokrevné obránce, kteří si dlouhodobě držel průměr více než jednoho bodu na zápas. Jedná se o dlouholetého obránce FBC Ostrava Pavla Machalu. Ten zářil v tzv. době stříbrné, kdy ostravské FBC sbíralo finálové prohry s Tatranem a výrazně těžil ze spolupráce s Petrem Skácelem. V létě 2012 zamířil Machala do Švýcarska a jeho statistika se tak zastavila na 204 bodech (107+97) ve 193 zápasech. Tím druhým je Patrik Suchánek, který se na tento průměr dostal úspěšnou letošní sezónou. Drobný obránce s velikými zkušenosti z SSL je aktuálně na 160 bodech (76+84) ve 157 zápasech.

A kdo se tedy dostal to TOP5 nejvíce bodujících obránců?

1. Štěpán Slaný (FBC Česká Lípa)

283 zápasů, 149 branek, 148 asistencí, 297 bodů

Samozřejmě se dá namítnout, že českolipský patriot odehrál začátek kariéry v útoku, ale v posledních letech ho máme zafixovaného jako obránce a proto jsme se rozhodli ho zařadit do našeho žebříčku. Prakticky v každé sezóně, ať už v dresu České Lípy, Mladé Boleslavi nebo Liberce, si držel průměr bod na zápas. Je třeba podotknout, že dalších 5 sezón strávil s Českou Lípou v 1. lize a nebýt této pauzy, možná by atakoval hranici 400 bodů.

2. Radim Křenek (Sparta Praha)

315 zápasů, 132 branek, 164 asistencí, 296 bodů

O pouhý bodík méně nasbíral ve své kariéře Radim Křenek. Také muž s typickou střelou tahem začínal v útoku, ale hlavní část své kariéry strávil v pozici ofenzivního obránce. V nejvyšší soutěži nastupoval postupně v Liberci, Mladé Boleslavi a nyní obléká dres pražské Sparty. 

3. Michal Kotlas (ukončil kariéru)

361 zápasů, 137 branek, 154 asistencí, 291 bodů

Statný obránce a současný trenér SKV odehrál značnou část kariéry v dresu Bulldogs Brno, největší úspěchy pak slavil na Chodově, kde získal dva tituly. Byl také členem stříbrné reprezentace z MS ve Švýcarsku 2004. Z našeho výběru je vlastně jediný ryzí obránce nebo si jeho momenty na pozici útočníka nepamatujeme. Brankáře soupeře strašil především svou obávanou střelou golfem.

4. Milan Garčar (Sparta Praha)

268 zápasů, 150 branek, 127 asistencí, 277 bodů 

Především v dresu Sparty nastupuje často i v útoku, ale nejslavnější éru zažil jako ofenzivní obránce Tatranu. Muž, který okusil všechny 4 elitní soutěže, řádil především v obávané přesilové hře Tatranu. Svou kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval v Liberci, poté se přes Spartu dostal do Tatranu a po zahraničních angažmá zakotvil opět ve Spartě. Má za sebou také extrémně bohatou kariéru v národním týmu.

5. Petr Kološ (FBC Liberec)

298 zápasů, 104 branek, 134 asistencí, 238 bodů

Odchovance Vítkovic zavál florbalový život až do dalekého Liberce. Po cestě vyzkoušel angažmá ve Švýcarsku a v Mladé Boleslavi. Petr Kološ vyniká především v situacích 1 na 1, ze kterých se dostává s úžasnou lehkostí. Dokáže najít skvělou finální přihrávku stejně jako se gólově prosadit.