Nejproduktivnější hráčky Extraligy žen

15.04.2020

Pojďme se podívat do ženské Extraligy. Její statistiky jsou občas přehlížené, ale nabízejí také zajímavá čísla a zajímavá jména. V dnešním článku jsme se podívali na pětici nejproduktivnějších hráček historie nejvyšší soutěže žen. Čelo se nám v letošní sezóně měnilo, když z elitní pětice vypadly Zuzana Macurová a Tereza Urbánková. 

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

1. Denisa Billá (Tatran Střešovice)

315 zápasů, 275 branek, 271 asistencí, 546 bodů

Denisa Billá je absolutní legendou českého ženského florbalu. Svou kariéru v SSK Future odkud ve svých 16 letech přestoupila do Tatranu, kde působila pod vedením trenérek Šteglové a Šatalíkové. Pod jejich taktovkou strávila 17 let a krátce si jen odskočila do finského klubu Tapanilan Erä. Před letošní sezónou se vrátila zpět na Tatran a symbolicky tak uzavřela kruh, byť její kariéra stále nekončí. V reprezentaci odehrála 120 zápasů a zúčastnila se 8 mistrovství světa. V ženské Extralize ji dnes již neohroženou královnou. Má na svém kontě nejvyšší počet startů, nejvíce asistencí a samozřejmě i bodů. Paradoxně kanadské bodování soutěže vyhrála pouze jednou a značnou část kariéry hraje v obraně.

2. Ilona Novotná (ukončila kariéru)

197 zápasů, 291 branek, 213 asistencí, 504 bodů

Před Denisou Billou vládla statistikám Ilona Novotná. Její průměr 2,55 bodů na zápas už zřejmě nikdy nikdo nepřekoná. Svou kariéru, která byla také spjatá s trenérskou dvojicí Šteglová - Šatalíková, ukončila v roce 2009, byť se ještě dvakrát epizodně vrátila v letech 2011 a 2014. Především ve dvojici s Klárou Rozumovou vytvořila elitní duo.  Ve svých nejlepších sezónách pravidelně překonávala hranici 60 bodů za sezónu, v nejlepší sezóně jich posbírala 74. Hned čtyřikrát ovládla kanadské bodování nejvyšší ženské soutěže.

3. Hana Poláková (FbŠ Bohemians)

277 zápasů, 337 branek, 131 asistencí, 468 bodů

Extraligu si poprvé zahrála v dresu Olomouce, kde si ji vyhlédl ambiciózní tým ELITE. V jeho dresu odehrála několik povedených sezón a následně se v rámci spojení oddílů přestoupila do Bohemky, kde je dnes kapitánkou. Postupně se prostřílela na první místo v tabulce střelců ženské Extraligy. I přes své střelecké úspěchy v domácí soutěži si nikdy nezískala pevné místo v národním týmu. Na 3. místo se v průběhu letošní sezóny posunula z 6. místa.

4. Anet Jarolímová (Florbal Chodov)

224 zápasů, 258 branek, 208 asistencí, 466 bodů

Začínala v Tatranu, velké jméno si udělala na Chodově, ale zřejmě nejlepší období zažila v Tigers. Tam odehrála 5 sezón a vrátila se zpět na Chodov, kde pomohla vyhrát premiérový titul. V roce 2016 ukončila kariéru, ale po jedné sezóně se vrátila v dresu Slavie do nižší soutěže a v sezóně 2018/19 se nečekaně objevila zpět v Extralize v dresu Jičína a s 59 body skončila na 2. místě v kanadském bodování. Pro letošní sezónu se vrátila opět na Chodov a uvidíme, zda bude pokračovat i v příští sezóně.

5. Adéla Bočanová (FbŠ Bohemians)

237 zápasů, 221 branek, 220 asistencí, 441 bodů

Pokud se nestane nic nepředvídatelného, tak jednou bude statistikám kralovat. Je jí teprve 25 a přesto se v letošní sezóně posunula z 8. místa do TOP5. Je zároveň jedinou z jmenovaných hráček, která nikdy nezměnila dres. V posledních letech utvořila silný tandem s Hanou Polákovou a obě dokáží ze vzájemné spolupráce výrazně těžit. Je také dlouholetou oporou reprezentace, vždyť ve svém věku má na kontě již 100 startů!