Nejproduktivnější cizinci

14.04.2020

Vzhledem k ekonomické síle České republiky i kvalitě naší nejvyšší soutěže není  Superliga vyhledávaná špičkovými cizinci. Přesto v historii nalezneme zajímavá jména a my jsme se rozhodli, že se na ně podíváme blíž. Nejvíce hráčů samozřejmě přichází ze Slovenska, ale výjimkou už nejsou ani Švédi, Fini či Slovinci, v menší míře to pak jsou i Lotyši, Rusové a měli jsme tu i Švýcara či Nora.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Pionýrem mezi zahraničními hráči byl Martin Eriksson. Ve Švédsku hrál univerzitní soutěž, v Čechách v dřevních dobách v polovině devadesátých let dvě sezóny za Excalibur, později hrál za Litolicu Lysá nad Labem a v lize byl také trenérem Future. Krom toho byl s Jaroslavem Marksem prvním trenérem národního týmu mužů.

Asi první star byl švédský obránce Torbjörn Folkesson, který odehrál v roce 2002 v dresu Tatranu 12 zápasů a zaznamenal 16 bodů (6+10). Když sed podíváme na další krátkodobé pobyty, tak musíme zmínit Maxe Wahlgrena, který v sezóně 2012/13 posílil Chodov a pomohl mu k triumfu v pohárové soutěži a k postupu do Superfinále. V základní části zaznamenal 21 bodů (14+7) a dodnes z cizinců drží nejlepší průměr bodů na zápas a to 2,1. Své střelecké kvality prokázal i po návratu do SSL, kde nastřílel 153 branek za 5 sezón. 

Ze zajímavých jmen musíme ještě zmínit letošní krátkodobou posilu FBC Ostrava. Člen slavného finského florbalového rodu Panu Kotilainen bohužel stihl pouze 5 zápasů a 9 bodů. Velmi zajímavě se jevil také lotyšský reprezentant Arturs Jursevskis, ale ani on v dresu Brna neodehrál celou sezónu a loučil se po 17 zápasech. Švýcarsko mělo v naší soutěži zatím jediného zástupce. Byl to v sezóně 2011/12 Manuel Hartmann, který přišel z Grasshopper Curych, ale pověst střelce nenaplnil a za celou sezónu se prosadil pouze dvakrát.

Ale teď už pojďme od epizodních představení k pěti cizincům, kteří v české nejvyšší soutěži zanechali největší bodovou stopu. 

1. Johan Von der Pahlen (Tatran Střešovice)

135 zápasů, 134 branek, 120 asistencí, 254 bodů, 5x mistr ČR

Do Tatranu přišel v roce 2005 z Hanninge, se kterým se stal dvojnásobným švédským mistrem i dvojnásobným vítězem Poháru mistrů, a stal se součástí historie našeho nejslavnějšího klubu. Stále drží mezi cizinci primát v počtu odehraných zápasů, ale především v počtu kanadských bodů. Číslo 254 se do budoucna jeví jako nepřekonatelné. Vládce malého brankoviště pak ještě více zářil v play off. V 75 zápasech zaznamenal 141 bodů. Jeho role nebyla pouze na hřišti, ale díky svým zkušenostem z nejlepší ligy světa posunul Tatran o velký kus dopředu a byl prakticky hrajícím trenérem. V české lize odehrál 7 sezón, získal 5 titulů a zřejmě navždy bude vládnout cizincům v naší nejvyšší soutěži.

2. Luka Časar (Sparta Praha)

114 zápasů, 64 branek, 60 asistencí, 124 bodů

Slovinský blesk přišel na Spartu před sezónou 2013/14 a byl to skvělý kauf. V Česku odehrál 6 sezón a nebýt vážného zranění kolene, byla by jeho čísla ještě lepší. Pravoruký útočník si získal srdce fanoušků i spoluhráčů nejen skvělými výkony, ale i bezprostředním vystupováním. Po minulé sezóně se rozhodl vrátit domů do Slovinska, ale není jasné, zda je jeho česká kapitola definitivně dopsána. 

3. Lukáš Ujhelyi (Sparta Praha)

115 zápasů, 66 branek, 51 asistencí, 117 bodů

Sparta se v posledních letech stala úspěšným importérem hráčů ze Slovinska a Slovenska. Slovenský rerprezentant Lukáš Ujhelyi přišel do české soutěže před sezónou 2015/16 a hned od začátku udivoval produktivitou. Vysoký pravák letos prožil nejlepší sezónu, byl nejproduktivnějším hráčem Sparty, a vzhledem k věku od něj můžeme čekat ještě velké věci. Dokáže ohrozit Pahlena? Při současném tempu by na to potřeboval minimálně 4 sezóny.

4. Lukáš Řezanina (1. SC Vítkovice)

133 zápasů, 46 branek, 69 asistencí, 115 bodů, 3x mistr ČR

Kapitán slovenské reprezentace hraje ve Vítkovicích, s roční pauzou, od sezóny 2011/12. Pokud poctivý pracant, který si vyzkoušel i angažmá ve Švédsku, nastoupí i do další sezóny, stane se cizincem s největším počtem startů v historii naší nejvyšší soutěže. Řezanina sice neoslňuje počtem kanadských bodů, ale jeho neúnavná práce je neocenitelná a i proto má doma tři medaile pro mistra ligy.

5. Robert Košir (Sparta Praha)

74 zápasů, 46 branek, 21 asistencí, 67 bodů

Luka Časar udělal na Spartě Slovincům dobré jméno, a tak ho v sezóně 2015/16 následoval Robert Košir. Další sparťanský urostlý pravák dával pravidelně branky a usadil se i v přesilovce Sparty. Po minulé sezóně se kvůli studijním povinnostem vrátil domů, ale zdá se, že by se mohl v nové sezóně opět objevit v dresu Sparty a navýšit své čísla.