Finský expert do Boleslavi, Beneš končí! Kdo bude trénovat v Superlize?

24.04.2023

Brzy se dozvíme posledního účastníka Livesport Superligy pro ročník 2023/24 a tak samozřejmě naplno probíhají jednání o podobách kádrů jednotlivých účastníků, která pro vás sledujeme v samostatném článku, ale podobně energicky se v mnoha klubech řeší změny v realizačních týmech. Letos se zdá, že by jich mohlo být ještě více než v minulosti.

foto: EräViikingit
foto: EräViikingit

Největší bombou bude změna na lavičce Mladá Boleslavi. Tam bylo už poměrně dlouho jasno, že Petr Novotný nebude pokračovat a manažer Tomáš Pacák hledal náhradu. Našel ji ve Finsku. Novým hlavním trenérem nejmovitějšího českého klubu bude finský odborník Joonas Naava. Ten v minulosti sbíral úspěchy s finskou juniorskou reprezentací, následně to zopakoval v roli asistenta i s tou českou a aktuálně působí i u reprezentačního áčka. Na druhou stranu je z petice jakéhosi sportovního ředitele podepsán pod nejhorší sezonou finského klubu EräViikingit, který odvrátil sestupovou blamáž až v posledním možném kole baráže.

Změna proběhne i u mistrovského Tatranu. Tam by měl končit v roli asistenta Luděk Beneš a v jednu chvilku byl ve hře dokonce i odchod Milana Fridricha. Ten se však nakonec rozhodl přidat ještě jednu sezonu a pokusit se s týme o obhajobu a úspěch v nově zřízené "Lize Mistrů".

Ani druhý superfinalista nemá úplně jasno. Daniel Folta návratu do florbalu dlouho odolával a byť Vítkovice nakonec v námluvách uspěli, není dle našich informací 100% jistota, že bude v tandemu s Tomášem Martiníkem pokračovat. V této souvislosti se nabízí návrat Tomáše Sladkého ze Švýcarska, ale zatím k tomuto tématu nemáme žádné konkrétní informace.

Další tři týmy ze širší špičky mají jasno. Michal Jedlička poprvé v životě přešel se svým týmem práh čtvrtfinále a i bez Filipa Formana bude chtít opět atakovat čelo tabulky. Podle všeho je klid i na Chodově. Nejdéle sloužící superligový trenér David Podhráský dovedl tým k 5. místu po základní části a na jeho pozici zřejmě nic nezmění ani výprask ve čtvrtfinále. No a beze změny to bude také na Spartě, kde před minulou sezonou převzal tým Marek Vojta a zdá se, že v novém ročníku bude mít k dispozici opravdu silný kádr.

Ani u účastníků předkola play off to nevypadá na velké změny. Největší otazník patrně panuje u Ostravy, kde Jakub Robenek působí v podivné dvojroli trenéra obou elitních týmů. Podle našich informací se však žádná změna nechystá, a to i z důvodu nedostatku trenérů v regionu. Jasno by mělo být v Black Angels, kde už několik let odvádí velmi dobrou práci duo Tomáš Janeček – Petr Pajer. V Liberci sáhli ke změně již v průběhu loňské sezony, když Zdeňka Skružného nahradila dvojice Matěj Klucho – Petr Kološ. Otázkou jen může být kolize hlavního trenéra juniorské reprezentace a hlavního trenéra superligového týmu u Matěje Klucha. No a ke změně patrně nedojde ani na Vinohradech. Jan Kapucián v podstatě postavil tým na zelené louce a postoupil s ním do play off, takže by vedení SKV těžko hledalo někoho lepšího.

Naopak týmy, které si vyzkoušely vody play down plánují změny. Na lavičce České Lípy by měl končit David Derka a nahradit by ho měl Vladimír Trčka, jehož konec již Ústí oznámilo. Na trase Ústí – Lípa by se také mělo stěhovat několik hráčů. Impuls v podobě změny trenéra by rádi dali i v Pardubicích, ale konkrétní jméno se k nám nedostalo. Jasno by mělo být v nováčka a Butchis by nadále měl vést Jan Zahalka, byť náročnost Superligy zřejmě bude narážet na jeho civilní zaměstnání.

Pak tu máme dva týmy, které se utkávají o místenku do superligového vlaku pro příští sezonu. Karlovy Vary dlouhodobě vede Marek Mandler, ale proslýchá se, že by svou pozici rád přepustil někomu dalšímu, a to i v případě udržení soutěže. Na Kladně aktuálně odvádí fantastickou práci Dušan Přívara a u týmu by patrně zůstal. Otázkou je, zda by ho vedení nechtělo doplnit o nějakého zkušenějšího kolegu.

No a kdo je vůbec v českém florbalovém rybníku k mání? Bez angažmá jsou například nejzkušenější domácí trenér Zdeněk Skružný, jeho dlouholetý pobočník a dnes expert ČT David Zlatník, muž se zkušenostmi z SSL Martin Forman, samozřejmě exvítkovický Pavel Brus, strůjce zlata z Halifaxu Jiří Jakoubek či již trochu zapomenutý Radomír Mrázek. V hnutí se také proslýchá, že by se měl do ČR vracet bývalý reprezentační trenér Radim Cepek.

Tak uvidíme, kdo nakonec stane na začátku září v čele jednotlivých tým