Loterie skončila, juniorská soutěž zná své složení

01.10.2023

Když je ještě před lety hrála nejvyšší juniorská soutěž v klasickém formátu, byl jejím hlavním problémem příliš tvrdý sestupový klíč. Přímo sestupovaly 3 z 12 týmů Například v sezoně 2016/17, kdy se hrála klasicky naposledy, měli sestoupit 2 ze 3 těchto týmů. Bulldogs, Black Angels a Sparty, kteří uhráli 24, 24 a 21 bodů. Poslední Hradec Králové měl body 2. Český florbal se rozhodl problém vyřešit po svém. Soutěž otevřel pro až 32 týmů a na start každé sezony vložil kvalifikaci.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Zjednodušeně řečeno nemusí o účasti v elitní dvanáctce rozhodovat dlouhodobá práce klubu, reálná síla týmu nebo dokonce výsledky z poslední sezony, ale často i štěstí při losu nebo naopak smůla v podobě ztráty důležitých hráčů. Během 3 týdnů na startu září odehraje většina týmů 6 zápasů, které rozhodnou o podobě jejich sezony. V této době přitom hráči nastupují do nových škol, absolvují seznamovací kurzy nebo se etablují v Superlize. Navíc samozřejmě hodně záleží na losu skupin, byť jsou zde při nasazování zohledněny výsledky mládeže jednotlivých klubů.

Naštěstí jsou nůžky mezi kluby natolik rozevřené, že ve většině případů dobře pracující kluby svou účast mezi elitou obhájí. Nicméně Bohemka, Liberec nebo FBC Ostrava již poznali jaké to je objíždět zbytek republiky po nepovedené kvalifikaci. Loni se to kvůli těžkému losu přihodilo Liberci a mohl tak odehrát 32 zápasů z čehož 29 vyhrál a nastřílel 369 branek. Ve finále tzv. play off o vítěze 1. ligu porazil Liberec pražské DDM Praha 10.

I přes výše zmíněné síto si elitní kluby drží své pozice. V současném formátu se bude letos hrát popáté. Pokaždé se v elitní dvanáctce objevili Vítkovice, Tatran, Chodov, Sparta a Mladá Boleslav. Čtyřikrát postoupili Liberec, Bohemka a Ostrava. Tři účasti zapsali Hatttrick, Bulldogs, Ústí, Kladno, Pardubice a Black Angels.

Kromě sportovního aspektu jsou hodně kritizované i další aspekty. Díky 6 zápasům navíc je termínová listina juniorské soutěže extrémně našlapaná a zároveň nepřehledná. Pro ilustraci. Dnes je pondělí 2.10. a již v sobotu 7.10. začíná základní část. Jenže týmy ještě neznají své soupeře a už vůbec ne místa a časy zápasů.

No a pro pořádek ještě seznam letošních účastníků. Ze superligových oddílů chybí hned 5. BUTCHIS, Karlovy Vary a SKV svůj tým vůbec nepostavili do kvalifikace a Black Angels s Pardubicemi neuspěli v kvalifikaci. 

1. SC TEMPISH Vítkovice
ACEMA Sparta Praha
FAT PIPE FLORBAL CHODOV
FBC Liberec
FbŠ Bohemians DDM Praha 7
FBŠ Hummel Hattrick Brno U19
Předvýběr.CZ Florbal MB
PSN Tatran Střešovice
Bulldogs Brno
FBC Česká Lípa
FBC ČPP Bystroň Group Ostrava
Florbal Ústí